Takto vám pomôže hormonálna jogová terapia
Hormóny ovplyvňujú to, ako sa cítime aj ako vyzeráme. Hormonálna joga vám ich pomôže dostať do rovnováhy. Ako? O tom porozpráva expertka v tejto téme, lektorka Mirka Bartošová.
Viete, čo to tá hormonálna jogová terapia je? Býva označovaná aj ako hormonálna joga a ide o terapiu v pravom slova zmysle. Rovnako ako iné terapie, lieči problémy. Vytvorila ju brazílska psychologička a jogová terapeutka Dinah Rodrigues v 90. rokoch. V porovnaní s klasickou jogou je účinnejšia – používajú sa najsilnejšie jogové techniky, ktoré aktivujú žľazy a podporujú tvorbu hormónov.
Od hormónov závisí všetko
Cieľom hormonálnej jogovej terapie je vyrovnaný hormonálny systém v tele. Ten je omnoho dôležitejší, ako si myslíme – vplýva na to, ako sa cítime, ale aj ako vyzeráme. Akákoľvek disfunkcia jednej žľazy, alebo jedného orgánu spôsobí hormonálnu dysbalanciu a práve tie odstraňuje hormonálna jogová terapia.
„Nikto nám poriadne nevysvetľuje, ako hormonálny systém funguje – aspoň nie tak komplexne, ako by sme potrebovali,“ vysvetľuje jogová terapeutka Mirka Bartošová.
„Je to komplexný systém a nestačí sa zamerať len na vaječníky a ženské veci. Všetky naše žľazy a vnútorné orgány sa navzájom podporujú pri tvorbe hormónov. Stoja za tým, ako vyzeráme na fyzickej úrovni, akú máme stavbu tela, za kvalitu pokožky, svalov, kĺbov, vlasov aj nechtov. Vplývajú na to, či sme ženské aj na to, akú máme náladu.“
Pre koho je hormonálna jogová terapia
Zostava hormonálnej jogovej terapie trvá asi 30 minút. Je zložená z viacerých jogových pozícii a dynamických dychových techník. Tie stimulujú žľazy k produkcii hormónov.
Vďaka hormonálnej jogovej terapii žena oveľa lepšie spozná samú seba. Zostava je vytvorená tak, aby bola vhodná pre každú ženu. Pomáha riešiť problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou a odstraňuje stres.
Mirka Bartošová vysvetľuje, že hormonálna jogová terapia môže pomôcť v rôznych oblastiach a sama sa stretáva s rôznymi problémami: „Ženy, najmä v posledných rokoch, trápi neplodnosť. Stretávam sa ale aj s problémami spojenými s menštruáciou, menopauzálnymi syndrómami, problémami so štítnou žľazou, endometriózou či polycystickými vaječníkmi.“
Hormonálna jogová terapia vie pomôcť s týmito problémami:
- Odstraňuje problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou.
- Udržuje telo ohybné a silné.
- Posilňuje kosti.
- Tvaruje telo.
- Predchádza osteoporóze a kardiovaskulárnym chorobám.
- Prináša emočnú stabilitu.
- Pomáha predchádzať úzkosti a depresii.
- Pomáha zvládať stres.
- Doplňuje energiu.
Ako začať s hormonálnou jogou
Pre začiatočníčky je najlepšie, ak sa prihlásia na kurz hormonálnej jogy. Nemusia mať žiadne predchádzajúce skúsenosti, no dôležité je, aby sa im niekto venoval. Každé jedno cvičenie je potrebné zvládnuť do detailov – či už z hľadiska bezpečnosti alebo účinnosti jednotlivých cvikov. Kurz ale nie je len o samotnom cvičení, pri hormonálnej jogovej terapii sa ide do hĺbky.
„Kurz začína tým, že si povieme niečo o problémoch, s ktorými sa stretávame,“ hovorí Mirka.
„Najlepšie je, ak sa rozprávame o problémoch, ktoré trápia danú skupinu. Potom sa naučíme základne techniky a zostavy cvičenia. Následne zostavu zopakujeme a nasleduje poobedná časť venovaná stresu. Učíme sa, kde sa so stresom stretávame a ako s ním pracovať. Už samotná zostava ale veľmi dobre funguje na rozpúšťanie stresu,“ dopĺňa Mirka Bartošová.