TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Svet prišiel o významného učiteľa jogy. B.K.S. Iyengar zomrel vo veku 95 rokov

Jana Šimkovičová

Podľa denníka The Times of India,  B.K.S. Iyengar zomrel dnes ráno po nedávnej hospitalizácii v nemocnici v Pune, India. Jógovému učiteľovi BKS Iyengar vďačíme za to, že sa joga dostala aj do krajín „západného sveta“.

Svet prišiel o významného učiteľa jogy. B.K.S. Iyengar zomrel vo veku 95 rokov.
20. AUG 2014

Štýl jogy pomenovaný po ňom, Iyengar jóga, sa stal jedným z najobľúbenejších škôl jogy, a to hlavne v USA. Iyengar založil jogové inštitúty na šiestich kontinentoch, vrátane jedného v Pune, kde žil. Jogu nielen vyučoval, ale sám praktizoval po celý život. Aj napriek srdcovému záchvatu, ktorý prekonal vo svojich osemdesiatich rokov, cvičil jogu ešte celé nasledujúce desaťročie.

Iyengarova joga

Svoj koncept jogy vytvoril z tradičných jogových nauk a jeho prax je charakterizovaná dlhými asánami a držaním tela, ktoré vyžadujú mimoriadnu vôľu a disciplínu. Iyengarova joga bola celé desaťročia považovaná za najucelenejší a najdôslednejší z jogových konceptov. Jeho techniky môžu využívať všetci, ktorí majú záujem jogu cvičiť a praktizovať.

Náročnosť cvikov zvaných ASÁNY a dôležitosť ich správneho vykonávania pre efektívne terapeutické a relaxačné účinky si vynútila vývoj a uplatnenie súboru cvičebných pomôcok, významných najmä pre začiatočníkov a pre tých cvičencov, ktorí z rôznych dôvodov nie sú schopní zvládnuť techniku ​​jogy bez dopomoci. To sa považuje za veľký prínos Iyengarovej koncepcie. Pri cvičení sa preto často používajú bloky, pásy, laná ktoré pomáhajú praktizujúcim dostať sa do pózy, ako aj dosiahnuť dokonalosť v každej ásane.

Joge zasvätil celý svoj život. "Iyengar znamená joga," povedal hrdo v rozhovore v roku 2002 pre NY Times."Jóga znamená Iyengar. Joga a Iyengar sú synonymá. "

Napísal niekoľko kníh o joge, z ktorých jedna, "Light on the Yoga," bola preložená do 18 jazykov. V roku 2004 ho časopis Time nazval jedným zo 100 najvplyvnejších ľudí sveta.

Joga ako záchrana života

Jeho ranný život sa nezaobišiel bez utrpenia. Narodil sa do chudobnej rodiny v dedine v južnom indickom štáte Karnataka počas globálnej epidémie chrípky. Jeho otec zomrel na zápal slepého čreva, keď mal Iyengar deväť rokov. Sám trpel tuberkulózou, týfusom a maláriou. Ako sám hovorí: „V čase, keď som objavil jogu, mal som 16 rokov. Bol som tak oslabený, že mi trvalo šesť rokov, kým sa mi zdravie prinávratilo."

"Joga mi zachránila život," povedal v rozhovore pre Times v roku 2005. "Vzal som si ju pre svoje zdravie, a potom som ju prijal ako poslanie.“

Pozrite si video, natočené v roku 1977. Iyengar mal okolo 50. rokov a stále bol v perfektnej fyzickej kondícii.

Foto: Facebook B.K.S. Iyengar
Video: Youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Svet prišiel o významného učiteľa jogy. B.K.S. Iyengar zomrel vo veku 95 rokov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.