TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Stretch joga účinne spája jogu a strečing

Mirka

Poslaním jogy je pomôcť človeku dosiahnuť harmóniu medzi telom a dušou. Na tento cieľ využíva asány, hlboké dýchanie, meditáciu a ďalšie techniky. Úlohou strečingu vo všeobecnosti je pripraviť telo na záťaž, teda ponaťahovať jednotlivé svalové skupiny a zabrániť prípadnému úrazu či vzniku svalovej dysbalancie. A keď sa to všetko spojí dokopy, vznikne stretch joga.

Stretch joga účinne spája jogu a strečing
9. MAR 2014

Potrebujete sa odreagovať od problémov, ktoré vás dennodenne prenasledujú? Máte nedostatok energie? Chcete podporiť fungovanie vnútorných orgánov, získať silnú obranyschopnosť a viac sa tešiť zo života? V tom prípade je pre vás joga naozaj vhodným cvičením, pretože sa rovnako sústreďuje na psychickú i fyzickú stránku človeka. Samozrejme, jogové asány pomáhajú aj formovať problematické partie, zlepšovať držanie tela či odstraňovať svalovú nerovnováhu. Niekedy je však pomerne náročné dopracovať sa k tomu, aby ich človek vykonával naozaj tak, ako je to správne. A aj preto sa stali viaceré strečingové pozície súčasťou jogy, ktorú dnes poznáme pod názvom stretch joga. Úlohou strečingu v joge je teda nielen podporiť správne prevedenie jednotlivých jogových pozícii, ale aj zlepšiť celkovú pohyblivosť tela či odstrániť nepríjemnú bolesť.

Prečo sa venovať stretch joge?

Dôvodov, prečo si vybrať práve stretch jogu, je veľa. V prvom rade prináša množstvo fyzických a psychických benefitov vychádzajúcich zo samotnej jogy, ktoré sú navyše podporované strečingovými pozíciami. Cvičiť stretch jogu sa oplatí, pretože:

  • pomáha odstrániť svalovú nerovnováhu a nesprávne držanie tela, ktoré môžu byť príčinou bolesti pohybového aparátu
  • podporuje cirkuláciu krvi, to znamená, že toxíny sú z tela vyplavované rýchlejšie, výsledkom je aj zdravší a mladistvejší vzhľad
  • je nápomocná pri formovaní problematických partií a budovaní svalovej hmoty (svaly sú základným predpokladom dobre fungujúceho metabolizmu a následného udržania si hmotnosti)
  • zlepšuje celkovú pohyblivosť (prospieva aj kĺbom), rovnováhu a flexibilitu
  • je jedným z prostriedkov, ako sa naučiť lepšie zvládať stres a získať vnútorný pokoj
  • podporuje výkon pri iných pohybových aktivitách, preto sa mnohí profesionálni športovci venujú práve joge, resp. stretch joge
  • viaceré vedecké štúdie naznačujú, že stretch joga pomáha pri zmiernení viacerých chronických ochorení (artritída), ale aj ťažkostí súvisiacich s obdobím klimaktéria a pod.
  • podporuje činnosť imunitného systému, ktorý chráni človeka pred mnohými civilizačnými ochoreniami

Ak vás zaujíma, ako to na hodine stretch jogy vyzerá, pozrite si nasledovné video:

Zdroj video: www.youtube.com

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Stretch joga účinne spája jogu a strečing

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.