TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Spolupráca stroja a človeka funguje aj v pilatese

Mirka

Pilates je metóda, ktorá sa neustále vyvíja za predpokladu, že sú dodržané všetky princípy tohto cvičenia. Postupne sa zdokonaľujú aj pilates stroje. 

Spolupráca stroja a človeka funguje aj v pilatese
12. NOV 2014

Odporúčame prečítať: Energetické cvičenia pre vaše telo a myseľ

Pilates má presné zásady, ktoré sa musia pri každom cvičení dodržať, ale tiež platí, že ku každému človeku treba pristupovať individuálne. To znamená, že konkrétne pohyby treba prispôsobiť potrebám klienta. To si uvedomoval aj J. H. Pilates, keď sa snažil zlepšiť zdravotný stav zranených vojakov a pacientov, ktorí sa nemohli plnohodnotne hýbať. Rozhodol sa im pomôcť tak, že nemocničné postele upravil tak, aby mohli čo najúčinnejšie vykonávať potrebné cviky. Postupne k nim pridával ďalšie a ďalšie. „Pilates v priebehu celého svojho života vymýšľal a zdokonaľoval svoje stroje na základe skúseností pri práci s ľudským telom. Cviky na strojoch sú koncipované tak, aby sa zapojili a posilnili všetky svalové skupiny a podporila sa flexibilita. Vďaka nastaviteľnému odporu pružín a variabilite strojov je toto cvičenie vhodné pre každého, pretože poskytuje lepšiu kontrolu a napomáha správnemu prevedeniu cvikov. Zároveň je šetrné ku kĺbom a šľachám. Sám Pilates hovororil o ,spolupráci stroja a človeka,`“  vysvetľuje pilates inštruktorka a fyzioterapeutka Jana Prokešová z OptimaFormy.

Zoznámte sa s pilates strojmi

Mnoho fyzioterapeutov a pilates inštruktorov využíva pri svojej práci aj pilates stroje. „K pilates strojom, ktoré využívajú systém kladiek a pružín patria: Reformer, Trapeze Table – Cadillac, Wunda Chair, Ped-O-Pull. Ďalej sa môžeme stretnúť s väčšími alebo menšími pomôckami, ktoré majú tvar oblúku, ako sú: Ladder Barrel, Step Barrel – Spine Corrector. V súčasnej dobe sa výrobcovia snažia tieto stroje zdokonaľovať a vymýšľať nové,“ vysvetľuje Jana Prokešová.

Pilates Reformer

Pilates Reformer je akousi klasikou medzi pilates strojmi. Možno na ňom vykonávať cviky v rozličných polohách.

Cadillac

Cadillac má široké uplatnenie. Zariadenie je skvelou voľbou pre pacientov, ktorí sa zotavujú po úrazoch a operáciách.

Wunda Chair

Je výbornou pomôckou pri cvičení cvikov, ktoré sú určené hlavne pre chrbticu. Výhodou je aj to, že to je spratné zariadenie, ktoré možno ľahko a jednoducho premiestniť.

Prečo práve cvičenie na strojoch?

Keďže pôvodne pilates stroje mali pomáhať hlavne tým, ktorí mali s pohybom najväčšie problémy, cvičenie na pilates strojoch je výbornou voľbou pre začiatočníkov. Na jednej strane im stroje cvičenie uľahčia, pretože pre úplného začiatočníka je spočiatku pomerne náročné dodržiavať pri cvičení všetky zásady pilatesu. Už len prepojenie koncentrácie so správnym dýchaním dá zabrať. Nehovoriac o aplikovaní ďalších princípov do vykonávaného pohybu. Na druhej strane, ak sa zvolia správne cviky a vhodné kombinácie, cvičenie na strojoch môže byť oveľa účinnejšie ako pilates na podložke.

Samozrejme, venovať sa cvičeniu pilatesu na strojoch pokojne môžu aj skúsenejší pilates nadšenci. Keďže pri pilatese je nevyhnutné, aby sa cviky volili a prispôsobovali potrebám klientov, je dôležité vybrať si kvalifikovaného inštruktora pilatesu s bohatými skúsenosťami. 

Odporúčame prečítať: 6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spolupráca stroja a človeka funguje aj v pilatese

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.