Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 21.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Sebaláska očami Janky Šimkovič: Bojovať za seba by sme mali každý deň

V poslednom období sa neustále spomína sebaláska. Každý si pod tým predstaví niečo iné. Ako to máte vy?

Janka Šimkovičová
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
5. MÁJ 2023

Ja vnímam sebalásku ako stav, kedy som si natoľko dôležitá, že pre seba chcem len to najlepšie. Chcem byť zdravá, šťastná, spokojná. A to je tiež určitá cesta. Niekedy to znamená, že musím veľa veci zmeniť. Napríklad, aby som sa nezodrala v domácnosti, začnem vyžadovať a učiť deti i partnera, aby mi pomohli. Aby som nebola jediná, ktorá v rodine upratuje, varí, nosí na stôl, učí sa s deťmi a k tomu má aj svoju prácu. Jasné, že je tá žena sama u seba na poslednom mieste. Nevládze, nemá čas na seba… A takých príkladov je veľa. 

Jedna žena – dva príklady „sebalásky“

Sebaláska je veľmi potrebná, pre každého. Otázkou je, kto si čo pod tým predstavuje. Budem sa vyjadrovať v oblasti, ktorej pôsobím. Predstavme si ženu, ktorá má 20 kíl nadváhu. Kilá jej trochu zavadzajú, nie je taká obratná ako možno kamošky s nižšou váhou. Viac sa zadýcha pri aktivitách, sem tam ju pobolievajú kĺby. Ale inak sa cíti v poriadku a možno jej tie kilá vadia z estetického hľadiska. A možno nie. Dnešný trend hlásania je, ľúb sa taká, aká si. Takže ona je so sebou spokojná. Teraz sa na to môžeme pozrieť dvomi optikami. Ako jej život môže vyzerať. 

1. Ľúb sa taká, aká si

Tak ona funguje v doterajšom životnom štýle aj naďalej. Veď to hlásajú aj všade naokolo – buď so sebou spokojná. Každým rokom niečo málo priberie, čo jej ale za 10 rokov urobí ďalších 8 kíl. Takže sa váha posunula na 28 kíl nadváhy. Behom týchto desiatich rokov sa jej vek blíži k 45 rokom. Začína jej vyskakovať tep, dostáva od lekára lieky. Pri prehliadkach jej vyskakuje aj cholesterol. Ťažšie sa jej chodí a bolesť kĺbov začína byť veľmi častá. Keďže je obmedzená v pohybe, zdržiava sa doma. Nevládze držať krok s rodinou ani s kamarátkami. Prichádzajú úzkosti, strach a obavy. Čoraz častejšie sa cíti unavená a zbytočná. Výrazne sa jej zhoršila kvalita života. 

2. Mám sa rada a chcem byť spokojná, zdravá a šťastná

Tá istá žena sa pozerá do zrkadla a povie si: „Som veľmi pekná ale chcela by som schudnúť. Necítim sa fit. Vadí mi, že nevládzem robiť aktivity tak ako predtým, keď tých kíl bolo menej. Cítila som sa vitálnejšie. Chcem byť zdravá ale nadváhou to nedosiahnem.“ Tak si jemne upraví stravu a začne sa pravidelne hýbať. Kilá stráca pomaly, telo jej spevnelo a prestali ju bolieť kĺby. To ju motivuje k fit pobytu, kde sa zoznámi s podobne aktívnymi ženami. Prihlásia sa spolu na bežecké preteky a zabehne celú trať, čo by ju nikdy predtým ani nenapadlo, že by to dokázala. Je šťastná a je na seba neskutočne hrdá. Výsledky u lekára ma fantastické a nič ju zdravotne netrápi. Plánuje si výlety a dovolenky, lebo je nadšená z toho, ako všetko vládze. Má také množstvo energie, o ktorej sa jej v minulosti ani nesnívalo. 

Janka Šimkovičová

(Ne)mám čas na seba? Výhovorka...

Uspokojiť sa s tým, že nemám čas na seba, to čo už je za život… Neviem, ale som ten typ človeka, čo chce pre seba viac. Vždy hľadám cestu, ako sa to dá. Nič sa nezmení, keď niečo nezmeníme. Denne mi píšete, ako sa to dá. Držím vám palce, aby ste si to všetky splnili ako potrebujete. Stále verím v to, že keď sa chce, všetko ide. Aj 10 minút denne sa ráta! Tiež často robím, čo sa dá. Ale tiež mám svoje priority. Svoju psychohygienu. Svoj život. Nielen život manželky, matky, dcéry, kolegyne... Každý máme svoje a každý bojujeme za seba. Ako to máte vy? Napíšte mi na jana.simkovicova@cvicte.sk.

Pozývam vás tiež na svoj instagramový profil @janasimkovic, kde sa denne snažím motivovať k pohybu, cvičeniu a celkovo k zdravému životnému štýlu. Nie som dokonalá a nie vždy môj život vyzeral tak ako dnes. Baví ma cvičenie a pohyb, pretože mi prináša radosť a dáva energiu. 

K láske k pohybu, ale aj k jedlu vás budeme viesť aj v našej Supershape Letnej výzve, podľa ktorej pôjdem aj ja. Pridajte sa ku mne, spoločne to dáme! Čaká nás 28 dní formovania a rysovania s dôrazom na problematické partie, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a najmä zdravé telo. Každý deň môže byť ten, ktorý vám vie zmeniť život. Ten deň sa blíži. Začíname spolu už 15.5. Poďte do toho so mnou v Letnej výzve!

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sebaláska očami Janky Šimkovič: Bojovať za seba by sme mali každý deň

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.