TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Psoas: „Sval duše“

Martin Ďuriš

Psoas, alebo štvorhlavý driekový sval, je považovaný za omnoho viac ako len sval, ktorého úlohou je stabilizovať trup. Podľa Liz Koch, je to orgán vnímania tvorený bio-inteligentným spojivovým tkanivom a doslova stelesňuje náš najhlbší pud na prežitie, a čo je snáď ešte významnejšie, našu základnú túžbu rozvíjať sa, zľahka povedané, kvitnúť. Tento sval je dôležitý nie len pre správne držanie tela ale aj pre naše celkové zdravie, vitalitu, energiu a emocionálnu stabilitu.

Psoas: „Sval duše“
10. APR 2013

Psoas je najhlbším svalom ľudského tela, ktorý vplýva na rovnováhu kostry, silu, flexibilitu, mobilitu kĺbov, rozsah pohybu, a fungovanie vitálnych orgánov. Rastie z bokov chrbtice z dvanásteho hrudného stavca (Th12) od každého z piatich stavcov driekovej chrbtice. Odtiaľ sa ťahá smerom dolu cez brušnú dutinu, prechádza panvou a napája sa na stehennú kosť.

Je to jediný sval, ktorý priamo spája chrbticu s nohami, používame ho pri kráčaní a udržuje nás vo vzpriamenej pozícií. Stabilizuje chrbticu a vytvára v brušnej dutine mušľovitý priestor pre naše vitálne orgány. Psoas je taktiež spojený cez spojivové tkanivo (fasciu) na bránicu, čo má vplyv na náš dych a reflex strachu. Deje sa to, pretože psoas je priamo napojený na „plazí mozog“.

Moderný životný štýl, ktorý využíva adrenalín zo sympatického nervového systému na to, aby sme zvládali rýchlosť tejto doby, chronicky zaťažuje a sťahuje psoas. V angličtine poznáme výraz „the fight or flight response“, ktorý súvisí s reakciou mozgu na nebezpečenstvo. Psoas nám pomôže vstúpiť do situácie a čeliť jej, alebo sa schúliť do klbka a ochrániť sa. Ak neustále namáhame psoas neustálymi kontrakciami ako odozvu na stresujúce situácie a napätie počas dňa, ktoré zažíva mnoho z nás, môže to mať za následok skracovanie psoasu a priniesť zdravotné problémy ako bolesť spodného chrbta, menštruačné bolesti, neplodnosť, problémy s platničkami, skolióza, degenerácia bedrového kĺbu, zápal sedacieho nervu, bolesť kolien a problémy s trávením.

Stiahnutý a napätý psoas nespôsobuje iba problémy týkajúce sa držania tela, ale priamo vplýva aj na orgány, prúdenie tekutín v tele, vytvára tlak na nervový systém a obmedzuje bráničné dýchanie. Bránica je taktiež považovaná za veľmi dôležitý „duchovný sval“, ktorému je prikladaný nemalý význam v uvoľňovaní nežiaducich emócií a myšlienok. Uvoľnenie bránice a psoasu môžeme teda považovať za základné kroky k zlepšeniu nášho fyzického, ale aj mentálneho zdravia.

Psoas je úzko prepojený s veľmi základnými fyzickými a emocionálnymi reakciami. Chronicky stuhnutý psoas neustále signalizuje telu, že ste v nebezpečenstve, čo postupne vyčerpáva nadobličky a oslabuje imunitný systém.

Tri vrstvy mozgu

Najmladšia časť mozgu (mozgová kôra) riadi učenie, abstraktné myslenie, dokáže si predstavovať budúcnosť a tvorí vízie. Stredne stará časť, limbický systém riadi emócie a tretia, najstaršia časť mozgu, mozgový kmeň, riadi pudy. Antropológ Clotaire Rapaille nazýva túto časť plazím mozgom, pretože sú to časti mozgu, ktoré sú u plazov nezmenené už vyše 200 miliónov rokov. Najsilnejšími pudmi, ktoré riadi plazí mozog (aj u ľudí) sú pud sebazáchovy a sexuálny (reprodukčný) pud.

Na pochopenie ľudského správania je dôležité si uvedomiť, že čím staršia je časť mozgu, tým silnejšia je pri podvedomom správaní sa vo vzťahu ku všetkému. Na našu smolu plazia a emocionálna časť mozgu mali na vytvorenie dokonalej súhry 200 až 300 miliónov rokov, kým emocionálny mozog so šedou kôrou stále ešte len hľadajú efektívnu súhru (ako často sa nám silné emócie derú „na pomoc“ práve v momente, keď potrebujeme len pokoj a rozvahu), keďže majú za sebou len necelé 2 milióny rokov spolupráce. Liz Koch verí, že k napätiu v poase napomáha rada vecí, ktoré prináša nielen moderný spôsob života, od sedadiel v aute, cez úzke oblečenie až k stoličkám a nevhodným topánkam, ktoré nás obmedzujú v našich pre telo prirodzených pohyboch.

Prvým krokom ku kultivácii zdravého psoasu je potrebné uvoľniť nepotrebné napätie. Avšak úmyslom práce so psoasom nie je kontrola svalu, ale kultivácia uvedomovania si tohto svalu a vnímanie správ vychádzajúcich z týchto miest. Toto si vyžaduje našu vedomú voľbu stať sa somaticky vnímavým.

Uvoľnený psoas nám napomáha k pocitom hravosti a kreativite. Namiesto napätého psoasu, ktorý je pripravený bojovať alebo utekať, uvoľnený psoas je naopak pripravený sa natiahnuť a otvoriť, tancovať. V mnohých jogových pozíciách, ako napríklad Strom, sa stehná nedokážu plne vyrotovať pokiaľ náš psoas je stiahnutý a napätý. Posilnením a uvoľnením psoasu môžeme postupne kultivovať naše vitálne energie tým, že sa znovunapojíme na zdroj našej životnej energie.

V Taoistickej tradícií sa nazýva psoas „sval duše“. Tento sval obklopuje spodný „tan-tien“ – jeden z hlavných energetických centier tela, ktorému sa vo východných systémoch a metódach sebarozvoja prikláda nemalý význam. Silný a flexibilný psoas nás uzemňuje a pritom umožňuje jemným ozdravným energiám prúdiť kosťami, svalmi a kĺbmi. Prepája nás s naším vedomým Ja, napája na Zem ako aj na hviezdy, umožňuje prúdom energií liečiť fyzické telo, emócie ale aj našu Dušu.

Preložil: Martin Ďuriš, www.antahkaranayoga.com

Bibliografia:
Nolson D. (2011, 23 .March), The Psoas - Muscle of the Soul, BodyDivineYoga.com, 26.február 2013 z http://bodydivineyoga.wordpress.com .
Clotaire Rapaille: The Culture Code. An Ingenious Way to Understand Why People Around the World Live and Buy as They Do, Broadway (2007), 224 s.
Koch L. (2013, February ), The Psoas is: , YogaJournal.com, 26.február 2013 z http://www.yogajournal.com.

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Psoas: „Sval duše“

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.