Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Prírodná kozmetika – ako sa vyznať vo všetkých eko, bio, vegan označeniach?

Advertoriál

Možno si to neuvedomujeme, ale žijeme v dobe, kedy sa čoraz viac začína skloňovať slovo alergia alebo precitlivenosť pokožky na určité zložky v produktoch.

Prírodná kozmetika – ako sa vyznať vo všetkých eko, bio, vegan označeniach?
Zdroj: Image by Marina Pershina from Pixabay
27. FEB 2020

Kedysi naši predkovia využívali len to, čo si doma vypestovali alebo nazbierali v prírode. Po rozmachu technológii sme presedlali na „chemické“ produkty, ktoré obsahovali rôzne silikóny, minerálne oleje, ropu a pod. A dnes? Dnes sa opäť vraciame k matke prírode a k našim koreňom. Ku koreňom našich predkov, ktorí na liečbu rôznych zdravotných či kozmetických problémov využívali silu prírody a byliniek. Snažíme sa byť viac eco-friendly a viac prihliadať na našu planétu. Žijeme zdravšie a lepšie, ale ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští a teda nie je prírodná kozmetika ako prírodná kozmetika.

Síce je prírodná kozmetika na rozmachu, je ťažké vybrať si správne produkty a značku pre seba. Totižto čoraz viac sa stretávame s neznámymi pojmami, ktoré označujú prírodnú kozmetiku. Čo teda znamená nálepka EKO, BIO, VEGAN, ORGANIC a pod.? Aká je pridaná hodnota certifikovanej prírodnej kozmetiky a ako je možné, že začínajú viac konkurovať doposiaľ používaným produktom?

Ako rozpoznať prírodnú kozmetiku?

Čoraz viac začíname pozorovať trend sledovania zloženia produktov. Kým doposiaľ sme pri produktoch boli celkom stratení, pretože zoznam obsiahnutých zložiek bol zložitejší ako telefónny zoznam, dnes je tomu inak. Prírodne produkty neobsahujú totižto žiadne silikóny, parabény, SLS a SLES látky, PG (propylén glykol) ani PEG (polyetylén glykol), ani minerálne oleje či ropu. Preto obsah zložiek je pri prírodných produktoch oveľa jednoduchší na skúmanie a pochopenie. 

Kupujeme si prírodné produkty, ktoré sú v súlade s fair trade, ale pozor nie každá prírodná kozmetika musí mať certifikát a spĺňať prísne normy na to, aby sa hrdila názvom prírodná. Kvalitnú prírodnú kozmetiku spoznáte podľa 100 % prírodného zloženia. Tento druh kozmetiky tiež neobsahuje umelé farbivá, je zväčša bez parfumácie, neobsahuje alkohol a je bezpečný vďaka antialergickému zloženiu. 

BIO kozmetika

V kozmetike sa najčastejšie stretávame s označením výrobkov BIO. BIO kozmetika alebo celkovo bio výrobky sa vyrábajú podľa prísnych zásad ekologického hospodárstva. BIO kozmetika sa vyrába výlučne z rastlín, na ktorých pestovanie neboli používané žiadne umelé hnojivá ani žiadne iné chemikálie, ktoré by podporovali ich rast. V jednoduchosti povedané BIO kozmetika sa vyrába z organických rastlín, ktorých pestovanie bolo ekologické a šetrné k životnému prostrediu. Túto kozmetiku tiež vystihuje označenie „clean beauty“, pretože ide vyslovene o kozmetiku z čistých surovín.

Všetky BIO výrobky musia obsahovať 99 % zložiek rastlinného pôvodu alebo musia byť organické a nádoby na ich uskladnenie by mali (no nie vždy je to tak) byť vyrobené z recyklovateľných materiálov. Pri BIO kozmetike by ste tiež mali prihliadať na certifikáty, ktoré označujú skutočný pôvod danej kozmetiky. 

Certifikát BDIH udáva, že výrobok je vyrobený z prírodných surovín biologického poľnohospodárstva, neobsahuje parafín, vazelínu a ani iné vedľajšie ropné produkty. Medzi značky, ktoré môžeme označiť ako BIO kozmetiku patrí, napr. Weleda, Topvet, Green Pharmacy či americká voňavá značka EOS.

Kozmetika

EKO kozmetika 

Eco-Luxe, Eco-Beauty a Eco-Friendly sú termíny, ktoré majú spoločný základ – ECO! V tomto prípade by sa dalo hovoriť o tom, čo je a čo nie je ekologické. Avšak pri produktoch s označením EKO by rozhodne malo platiť, že nielen samotné produkty sú vyrobené s ohľadom k životnému prostrediu, ale aj samotná výroba a spracovávanie surovín na ich výrobu, bolo šetrné k nášmu životnému prostrediu. Čiže v tomto prípade môžeme hovoriť o prírodných produktoch, pri ktorých výrobe nedošlo k poškodeniu ekosystému. Takéto výrobky tiež nesmú obsahovať GMO látky (geneticky modifikované organizmy).

Pri EKO kozmetike sa tiež môžete stretnúť s pojmom „green cosmetics,“ nakoľko samotné výrobky obsahujú čisto prírodné produkty a aj ich výroba je tzv. zelená. Medzi značky, ktoré majú svoj prírodný pôvod môžeme zaradiť aj slovenskú značku Soaphoria.

VEGAN kozmetika

Pokiaľ sa jedna o „vegan-friendly“ kozmetiku, mnohí spotrebitelia hľadajú na produktoch označenie „cruelty-free“ alebo „not tasted on animal,“ avšak v tomto prípade nie je vegánska kozmetika práve o tom. Vegánska kozmetika je predovšetkým určená pre vegánov, ktorí nekonzumujú žiadne živočíšne zložky, a tým pádom vyhľadávajú aj kozmetiku bez ich obsahu. V tomto prípade ide o „pure“ produkty, ktoré neobsahujú nič so živočíšnym pôvodom – žiaden med, včelí vosk, lanolín, kolagén, albumín, karmín, želatínu ani nič podobné. 

CRUELTY FREE kozmetika

Dostávame sa ku povestnému zajačikovi, ktorý sa pýši na mnohých prírodných produktoch. V tomto prípade už skutočne ide o kozmetiku s CPK a CPK BIO certifikátom, ktoré udeľuje spoločnosť KEZ. Tento certifikát zaručuje, že výrobky nie sú testované na zvieratách a zároveň neobsahujú suroviny z mŕtvych zvierat. Tento certifikát je udeľovaný len tým produktom, ktoré neobsahujú syntetické farbivá, syntetické aromatické látky v súlade s ISO 9235, chemické UV filtre, silikóny, syntetické konzervanty, GMO a pod. Na zvieratách netestuje česká značka Ryor či EOS.

PURE SKIN FOOD

Tiež označovaná aj ako „pure cosmetics,“ ktorá obsahuje výlučne rastlinné suroviny pochádzajúce zo 100 % kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Ide o kozmetiku, ktorá je 100 % prírodná (organická), ekologická a vegánska. Neobsahuje žiadne živočíšne suroviny a je vyrábaná s ohľadom na životné prostredie. 

Plant-based kozmetika

V poslednom rade by ste si mali dávať pozor na kozmetiku, ktorá je označená ako kozmetika na rastlinnej báze. Tieto výrobky rozhodne nie sú prírodné. Obsahujú len malé percento zložiek rastlinného pôvodu, ktoré výrobcovia uvádzajú na piedestál, aby daný produkt mohli označiť ako „zelený“. Základom takýchto výrobkov sú bežné zložky, ktoré sa používajú v konvenčnej kozmetike a iba časť prísad je prírodných. Tento fakt je často označovaný ako „green washing“ – teda zelené pranie. 

Ak ste sa aj vy rozhodli byť „zelení“ a uvažujete nad zmenou kozmetiky, ktorú si na pokožku aplikujete každý deň, tak vedzte, že sa to nestane zo dňa na deň. Aj keď vymeníte všetky produkty za eco-friendly s prírodným pôvodom, vaša pokožka si na ne bude musieť zvyknúť. V prvom rade sa bude zbavovať všetkých syntetík, čo sa môže odraziť na stave vašej pokožky, no s odstupom času po jej vyčistení a zregenerovaní budete pozorovať zázraky, ktoré ste očakávali.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prírodná kozmetika – ako sa vyznať vo všetkých eko, bio, vegan označeniach?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.