Pohyby, ktoré vás zbavia stresu
Sprevádza ho napätie, búšenie srdca, potenie a nezriedka aj zdravotné problémy. Ako predísť stresu, keď sa už začína prejavovať? Skúste tieto tipy.
Možno sa to zdá byť banálne, ale náš mozog sa dá skutočne oklamať. Akonáhle mu dáme príčinu na dobrý pocit, stres a diskomfort z nepríjemnej situácie odíde. Stačí pár overených pohybov, ktoré sa dajú naučiť rovnako, ako čokoľvek iné.
Tréning mozgu sa potom stane skutočnou rutinou a pohyby pomôžu aj v situáciách, v ktorých nestačí iba pozitívne myslieť. Veď isto ste sa aj vy ocitli v nepríjemnej situácii, či už v pracovnej alebo osobnej, ktorá si vyžadovala rýchle riešenie. Najlepšie také, ktoré bude účinné a spoľahlivé. Ide o neverbálne techniky, ktoré vyplývajú z jednoduchých a prirodzených pohybov.
Čo je za stresom
Za stres môže maličké teliesko v mozgu, amygdala, ktorá vám síce pomáha prežiť, no komplikuje občas život. Neustále preosieva cez sito všetky situácie, v ktorých sa nachádzate a snaží sa, aby ste neboli v ohrození života. Akonáhle vyhodnotí z vašich fyzických prejavov stres alebo strach, napríklad že sa potíte, chvejete alebo plytko dýchate, začne biť na poplach.
A to nechcete. Či už ide o nedôležitú schôdzku, významné pracovné stretnutie alebo písomku v škole. Schopnosť odhaľovať vo svete nebezpečenstvo je úžasný nástroj, ktorý má ľudstvo v sebe geneticky zakódované.
Triky na oklamanie stresu
- Postavte sa pevne nohami na zem a začnete zhlboka dýchať. Ideálne stále nosom nádych, aj výdych.
- Proti stresu aj depresii môžete zabojovať obyčajným dupaním.
- Celkom postačí, aby ste pokrútili ramenami a švihali nimi.
- Skúste sa začať pohojdávať aj v bokoch.
- Spievajte a smejte sa úplne nahlas.
- Zívajte. Zmierňujete tým bolesť hlavy a vyplavuje sa serotonín.
- Vystrite sa a drzo vystrčte bradu.
Čo ešte môžete robiť
Monika Stehlíková, expertka na reč tela, psychologička a zakladateľka značky BodyTalks, na túto tému hovorí: „Svetom neverbálnej komunikácie pozitívne otriasajú neuro-biologické štúdie. Potvrdzujú, že ak sa v stoji vystriete alebo budete vystreto sedieť, bude to mať priamy vplyv na to, ako sa cítite. Keď sa prestanete hrbiť, bude to mať priamy vplyv na zvýšenie vášho pocitu sebahodnoty a dobrej nálady. Ak to porovnáme s kolabovanou pasívnou pozíciou, v ktorej sa často naše telo nachádza počas dlhých hodín pred počítačom či za volantom, vo vyrolovanej pozícii tela môžete očakávať mnohé benefity. Vystretý človek si viacej verí a okolie ho vníma ako prirodzene sebavedomého. Pri ťažko riešiteľnej situácií, plnej stresu, vám vyrolovaná pozícia ponúkne väčšie odhodlanie vytrvať.“
Ak aj vy trpíte stresom a ste často pod tlakom, nezúfajte. Všetko sa dá nacvičiť. Ľudské telo pracuje ako dokonalý stroj, reaguje na isté podnety, a pokiaľ ho vedome nasmerujete, zbavíte sa zvýšenej psychickej záťaže omhoho rýchlejšie a účinnejšie.