TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Pilates ako liek na problémy s chrbticou?

Danka

Na internete sa množia diskusie týkajúce sa pozitívnych účinkov pilatesu na problémy s chrbticou. Naozaj má na ne toto cvičenie priam zázračný vplyv?

Pilates ako liek na problémy s chrbticou?
15. JUL 2014

Nebudeme vás napínať a nechávať si odpoveď až na záver tohto článku. Pravda je taká, že pilates je naozaj jedným z najefektívnejších spôsobov, ako dať svoj chrbát (opätovne) do formy. Ale pekne poporiadku.

Čo spôsobuje bolesti chrbta?

Za bolesť chrbta je zodpovedných hneď niekoľko faktorov. K tým najčastejším patrí zlé držanie tela, ochabnuté brušné svalstvo, stres, obezita či sedavé zamestnanie. Ak počiatočným problémom s chrbticou neprikladáte dostatočnú váhu, buďte si istí, že o slovo sa prihlásia neskôr a vo väčšej intenzite. Práve vhodným cvičením a zmenou nesprávnych pohybových návykov môžete voči prevládajúcim ťažkostiam účinne zabojovať. Napríklad pomocou pilatesu.

Odporúčame prečítať: Čo robiť, aby chrbát nebolel

 

Cvičenie, ktoré naozaj funguje

Pýtate sa, prečo práve pilates? Odpoveď je vskutku jednoduchá. Pretože všetky obdobné ťažkosti je nutné odstrániť pretiahnutím a posilnením svalov v problémových partiách krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice. Ustavičné pojedanie tabletiek od bolesti a masáže pomôžu len krátkodobo a v konečnom dôsledku sa aj tak ukážu ako zbytočne vyhodené peniaze. Radšej si kúpte permanentku na hodiny pilatesu ihneď a pretrvávajúcich problémov sa zbavíte aspoň neporovnateľne rýchlejšie.

Začnite s kurzom

Hoci na trhu dostať množstvo DVD cvičení pilatesu, vďaka ktorým môžete jednotlivé cviky vykonávať v pohodlí domova, pokiaľ ste úplný začiatočník, odporúčame vám cvičiť pod dohľadom skúseného odborníka. Vyhnete sa tak zbytočným chybám, ktorými si môžete skôr uškodiť. Existujú dokonca špeciálne kurzy pilatesu zamerané výlučne na odstránenie problémov s chrbticou. Vďaka tomu si veľmi rýchlo osvojíte fyzioterapeutické zostavy zamerané na posilnenie a pretiahnutie chrbtice, uvoľnenie svalov v oblasti bedrovej chrbtice, naučíte sa pracovať so svalmi panvového dna, ale čo je rovnako dôležité, i správne relaxovať.

Odporúčame prečítať: Pilates cviky pre zdravý chrbát

 

S čím ďalším pilates pomôže?

Chrbát, samozrejme, nie je jediná časť tela, s ktorou vám toto cvičenie pomôže. Pokiaľ stále váhate, či s pilatesom začať, presvedčiť by vás mohli i ďalšie jeho pozitíva:

  • pilates cvikmi viditeľne spevníte najproblémovejšie partie tela ako brucho, zadok a stehná
  • vďaka posilneniu svalstva trupu si zlepšíte celkové držanie tela
  • hlboké dýchanie, ktoré jednotlivé cviky sprevádza, vás dokonale zrelaxuje a nabije novou energiou
  • cvičenie výborne pôsobí proti stresu a uvoľňuje myseľ

Pilates je navyše vhodný pre všetky vekové kategórie ako mužov, tak i žien, pričom nevyhýbajú sa mu ani dospievajúce deti.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pilates ako liek na problémy s chrbticou?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.