Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Už rímsky historik Titus Livius bol presvedčený o tom, že „ľudské chyby si zaslúžia odpustenie“.

Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne
31. JAN 2017

V kútiku srdca si uvedomujeme, že v jeho výroku je ukrytá hlboká pravda. No zároveň sme si vedomí toho, že niekedy je skutočne ťažké odpustiť človeku, ktorý nám ublížil i napriek tomu, že sa úprimne ospravedlnil. Ešte náročnejšie je to vtedy, keď ospravedlnenie neprichádza – potom dokážeme žiť s pocitom krivdy a ublíženia celé roky. Syn nevie odpustiť otcovi, brat roky neprehovorí so svojou sestrou, kedysi najlepšie kamarátky si nevedia prísť na meno. Je to balvan, ktorý nás ťaží a bráni žiť slobodne a šťastne.

Ako druhému odpustiť?

Kňaz a pedagóg Elias Vella to vystihol krátkou vetou: „Odpustenie nie je emócia, ale rozhodnutie.“ To znamená, že keď v našom vnútri dozreje rozhodnutie s danou situáciou niečo urobiť, máme niekoľko možností – môžeme sa s človekom, ktorý nám ublížil, stretnúť a úprimne porozprávať. Nech už bude jeho reakcia akákoľvek, nám to zvyčajne pomôže vyrovnať sa s celou situáciou ľahšie. Ďalšou alternatívou je prerušenie všetkých väzieb, alebo vyčkávanie na to, či nepríde impulz z druhej strany. Je len na nás, ktorú možnosť si vyberieme. Zvoliť by sme si mali tú, ktorá je pre nás najlepšia a umožní nám druhému z celého srdca odpustiť, žiť slobodne a v pokoji bez jedu, ktorý vychádza z hnevu a zatrpknutosti. Odpustenie uzdravuje dušu i telo.

Prečo je také dôležité odpustiť? Krásne to vysvetľuje šíriteľ pozitívneho myslenia, Miroslav Zaťko: „Odpustenie je dôležité z jedného jediného dôvodu – škodíme sami sebe a ľudia by boli šokovaní, ako veľmi. Treba si uvedomiť jeden zásadný fakt – vo väčšine prípadov sa trápi ten, komu bolo ublížené. Ten, kto ublížil, to vôbec nerieši. Ak to rieši, príde sa ospravedlniť. Odpustenie je odvodené od slova pustiť. Kto drží krivdu? Uvedomujem si, že bolesť môže byť v niektorých prípadoch veľká. Netvrdím, že odpustenie je ľahký a rýchly proces, ale čím dlhší čas v sebe dusíme ťaživý problém, krivdu, nespravodlivosť, fyzické či duševné ublíženie, tým výraznejšie ovplyvňujeme svoj zdravotný stav negatívnym spôsobom. Následky môžu byť fatálne, a preto – majte sa radi, neubližujte si ešte viac."

A pridáva aj príbeh zo života.  Jedna terapeutka, ktorá pôsobí vo Švajčiarsku, mi rozprávala o vojakovi, ktorému sa podarilo utiecť z Iraku. Prišiel za ňou s prosbou o pomoc, pretože nemohol spávať. Stále mal pred očami scénu, ako mu vyvraždili celú rodinu. To bol podnet k úteku z krajiny. Uvedomil si šialenosť systému, v ktorom roky žil. Po dlhom rozhovore mu vysvetlila, že skôr či neskôr bude musieť odpustiť. Urazený odišiel. Po mesiaci sa vrátil a spomínaná terapeutka s ním pracovala jeden rok. Dnes už pokojne spáva,“ hovorí šíriteľ pozitívneho myslenia.

Neviete odpustiť, ale ste si vedomí toho, že vás to vnútorne ničí? V tom prípade ste urobili prvý krok k vnútornému uzdraveniu, pretože ste si „problém“ uvedomili. Teraz je potrebné nájsť spôsob, ktorý vás dovedie do cieľa, teda do stavu úprimného odpustenia. Niekomu pomôže rozhovor s druhou stranou, alebo človekom, ktorému dôveruje, ďalší sa obráti na kouča či psychológa a iný to skúsi s pozitívnymi afirmáciami, teda kladnými tvrdeniami. Za vyskúšanie určite stojí aj stará technika havajských liečiteľov.

Havajská technika Ho´oponopono

Táto technika vychádza z poznania, že okolitý svet je odrazom nášho vnútorného sveta, čiže podľa toho, ako sme nastavení vnútorne, reagujeme na svet okolo. Ho´oponopono nám pomáha očistiť naše vnútro a nájsť vlastné JA prostredníctvom jednoduchých mantier – MILUJEM ŤA – OSPRAVEDLŇUJEM SA – PROSÍM, ODPUSŤ MI – ĎAKUJEM TI. Jedná sa teda o kladné tvrdenia, ktoré majú moc preprogramovať naše vnútro. Je to spôsob, ako sa priblížiť k našim vzorom, predstavám, snom a túžbam.

S praktizovaním tejto techniky môžeme začať napríklad tak, že si túto mantru (afirmáciu) budeme opakovať pri rannom prebudení a večernom zaspávaní, alebo kedykoľvek počas dňa. Ideálne je nahlas, poprípade si môžeme tieto slová napísať na papier a dať na viditeľné miesto. Samozrejme, dôležité je nielen opakovanie, ale aj precítenie týchto afirmácií. Treba to robiť dovtedy, kým sa nestanú súčasťou nášho myslenia a pohľadu na svet, čiže dokiaľ ich náš mozog nezačne akceptovať ako skutočnosť.

Spracované v spolupráci so šíriteľom pozitívneho myslenia Miroslavom Zaťkom z www.pozitivnemysliet.sk.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Do života si priťahujeme to, na čo myslímeDo života si priťahujeme to, na čo myslíme

O čom je zákon príťažlivosti a ako ho využiť vo svoj prospech? Prezradí Miroslav Zaťko, šíriteľ pozitívneho myslenia. 

 

Vďaka ukrutným bolestiam dnes pomáha ľuďomVďaka ukrutným bolestiam dnes pomáha ľuďom

Nič nie je náhoda a všetko sa deje pre niečo. Svoje o tom vie aj mama, psychologička a masérka Silvia Lidajová. 

 

Sebaláska je základom kvalitných vzťahovSebaláska je základom kvalitných vzťahov

„Pre mnohých je veľmi ťažké prejsť zo stavu, keď sa nenávidia, odsudzujú a nedokážu na seba pozrieť do zrkadla, do stavu, že sa majú radi,“ hovorí koučka Janka Mladá. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Odpustenie prináša slobodu – odpustite a žite šťastne

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.