Odhoďte šaty a zacvičte si nahú jogu
Žiadne oblečenie, žiadne bariéry. Len vy, vaše telo a precítený pohyb
Taktiež známa pod pojmami nagna joga alebo vivastra joga. Možno to na prvý pohľad, respektíve prvé prečítanie, vyznie ako absurdnosť či dokonca absolútne šialenstvo. Čo je to predsa za nápad ísť si zacvičiť kompletne nahý? Nie, nie je to ani šialenstvo, ani absurdnosť. Je to ďalšia z mnohých foriem jogy. A stáva sa, najmä v západnom svete, čím ďalej, tým väčším hitom.
O čom vlastne nahá joga je a prečo je taká populárna? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Žiadne šaty, žiadne zábrany, žiadne problémy
Nahú jogu ľudia praktizujú už od 8. storočia pred naším letopočtom a celé to začalo v Indii. Jej zakladateľmi boli jogíni zo sekty naga sadhus. Slovo „naga” znamená v preklade nahý.
Podstatou je cvičenie úplne bez šiat. Práve zakladatelia tejto formy jogy rituálne odhadzovali svoje šaty, čo malo vyjadrovať „odloženie“ všetkých ľudských problémov v živote.
Mnoho ľudí túto formu jogy zvykne praktizovať vo svojich domovoch či v prírode, ale na popularite začínajú v poslednej dobe naberať aj organizované skupinové kurzy. Je mimoriadne vhodná pre tých, ktorí s jogou ešte len začínajú. Nahá joga je vlastne rekondičné cvičenie s prvkami jogy. Je určené všetkým bežným ľuďom, ktorí chcú zlepšiť kvalitu svojho života.
Medzi jej mnoho ďalších, najmä psychologických benefitov patrí aj:
- Pocit absolútnej slobody: tým že zahodíte oblečenie, zahodíte aj všetko, čo vás ťaží a omína. Vaša myseľ a telo budú voľné.
- Zvýšenie sebadôvery a istoty: byť nahý vám pomôže naučiť sa akceptovať svoje telo také, aké je a výrazne vám dopomôže k zvýšeniu sebavedomia.
- Zbavíte sa predsudkov a negatívnych myšlienok.
- Lepšie splynutie s vlastnou mysľou a telom.
- Je to koniec koncov skvelá zábava a relax.
O krátke vyjadrenie k tejto forme jogy sme požiadali aj slovenskú joga inštruktorku Evu Jurčovú, ktorá pôsobí v centre zdravia a jogy Harmony v Poprade.
Má na nahú jogu dva rôzne pohľady:
Prvý pohľad je, že joga je niečo, čo nemá s telom v podstate nič spoločné. Je to najmä stav, ktorý sa človek snaží vďaka asánam dosiahnuť. Je to vlastne stav určitej meditácie. A je naozaj jedno, či ho človek dosiahne oblečený, alebo vyzlečený.
Eva dodáva: „Ak však niekto cvičí jogu doma, viem si predstaviť, že ju cvičí nahý. Je to prirodzenejšie a pohodlnejšie. Odhodí tým zábrany a lepšie si uvedomuje a preciťuje pohyby a vníma svoje telo.”
Druhý pohľad je, že dnešná spoločnosť je mimoriadne sexuálne orientovaná, a v tomto prípade Eva tvrdí, že „existuje mnoho neuvedomelých ľudí, ktorí ak by nahú jogu cvičili, bolo by to v konečnom dôsledku kontraproduktívne. Pretože by nepochopili pointu tohto typu jogy a odpútali pozornosť od jej skutočnej podstaty. Nahú jogu by mal cvičiť naozaj len niekto, kto jogu a jej podstatu chápe.”
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja
Zbavte sa celodenného stresu a upokojte svoje telo a myseľ vďaka nasledujúcim cvičeniam.
Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”
Joga nie je len o relaxácii, sviečkach či pomalej hudbe. Dá sa pri nej aj poriadne zapotiť.
Hiking joga je stvorená na leto
Je ideálna pre všetkých, ktorí chcú urobiť niečo nielen pre svoje zdravie, ale zároveň spoznať nových ľudí a pohladiť dušu a oči pohľadom na krásne prírodné scenérie.