Nutričný vedec Tomáš Budi: Pri chudnutí nás rýchle riešenia len spomalia
Chcete sa stravovať zdravo, no bez prísnych diét a obmedzovania? Expert na výživu Tomáš Budi, ktorý je súčasťou našej novoročnej REŠTART VÝZVY odporúča začínať postupne a staviť na flexibilný jedálniček, ktorý podporí energiu aj regeneráciu. Ak si však občas vychutnáte aj sladkosť, je to úplne v poriadku, najmä ak bude pohyb prirodzenou súčasťou vášho života, nie len ďalšou povinnosťou.
Je tu nový rok a mnohí majú medzi svojimi predsavzatiami chudnutie. Diéty nie sú riešením, ako si teda postupne vytvoriť zdravé stravovacie návyky, ktoré budeme vedieť udržať dlhodobo?
Odpoveď je priamo v otázke a síce, zdravé stravovacie návyky sa vytvárajú postupne. Ľudia si často myslia, že niekde nájdu jednoduché a rýchle riešenie na zdravú výživu a to vyrieši ich problémy, ale nič také neexistuje. Zdravé návyky si treba postupne pestovať. Mali by sme nasledovať odporúčania odborníkov a individuálne ich prispôsobiť nášmu životu. Hlavne neskúšať žiadne extrémne premeny či rýchle “akože” riešenia, ktoré nie je možné dlhodobo nasledovať. Tie nás koniec koncov iba spomaľujú.
Ešte stále mnohé ženy chudnú tak, že úplne vyradia celé skupiny potravín, napríklad vylúčia sacharidy alebo obmedzia na minimum tuky. Ako sa tomuto obmedzovaniu, ktoré je nezdravé, vyhnúť?
Vždy je dôležitá pestrosť našej stravy a dostatok všetkých nutrientov. Telo nezaujíma, že vy chcete schudnúť, ono vždy potrebuje dostatok živín. S miernym energetickým deficitom sa telo vysporiada, ale ak mu chýba nejaký dôležitý element, môžu nastať nejaké zdravotné problémy. Na to aby sme redukovali našu hmotnosť, nemusíme obmedzovať žiadne konkrétne potraviny či celé skupiny potravín. Jediné, čo potrebujeme, je kalorický deficit.
Ako by teda mal vyzerať jedálniček, ktorý nám dodá energiu a zabezpečí aj regeneráciu pri cvičení?
Jedálniček by mal byť vyvážený a pestrý. Mal by mať dostatok bielkovín, ktoré sú pri regenerácii dôležité, rovnako by mal obsahovať dostatok kvalitných sacharidov a tukov, ak chceme mať dostatok energie na kvalitný tréning. Tiež treba dbať na príjem antioxidantov, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom. Preto treba myslieť na dostatok zeleniny a ovocia v jedálničku. Tie antioxidanty, ale aj iné dôležité živiny nájdeme práve v tej pestrej a vyváženej strave.
Na to, aby sme schudli, nemusíme obmedzovať žiadne konkrétne potraviny či celé skupiny potravín. Jediné, čo potrebujeme, je kalorický deficit.
Zloženie jedálnička je teda zrejmé, no ako správne načasovať jedlá počas dňa tak, aby sme mali stabilnú energiu a nepociťovali únavu?
Mali by sme jesť menšie porcie, ale zato častejšie a pravidelnejšie. Menšia porcia nezaťažuje naše trávenie a pravidelný rytmus nášmu telu prospieva. Vyhneme sa tak hormonálnym výkyvom v našej krvi, ktoré spôsobujú častú únavu alebo zmenu nálady, časté chute na sladké či pocit hladu.
Obrovským problémom dnešnej doby je práve hektický životný štýl, ktorý vplýva aj na chudnutie. Ako si vytvoriť flexibilný jedálniček, ktorý nebude záťažou pri našom rýchlom životnom štýle?
Náš jedálniček je individuálny rozpis jedál, ktorý pasuje iba nám a nikomu inému a takto si to treba aj plánovať. Pokiaľ nemáme čas na každodenne varenie, môžeme si jedlo vopred pripraviť do krabičiek, ak sme často na cestách, môžeme do jedálnička zaradiť rôzne rýchle pokrmy “so sebou”. Každý z nás máme nedostatok času, prácu, deti a rôzne povinnosti, ale dôležité je, tieto veci predvídať a vopred plánovať.
Situáciu, kedy jedlo odsúvame kvôli povinnostiam, pozná asi každý z nás. Aký význam má pravidelnosť v jedle?
Pravidelnosť je niečo, v čom sa naše telo cíti dobre. Všetko, čo sa ho z tej homeostázy snaží vykoľajiť, by sme mali z nášho života odstrániť alebo sa o to aspoň pokúsiť. Pravidelný jedálniček udržuje náš metabolizmus v kľudne, a nie len to. Takýto jedálniček sa dá jednoducho modifikovať, pomáha nám s udržiavaním našej optimálnej telesnej hmotnosti a nespôsobuje nám tráviace ťažkosti a žiaden zbytočný stres.
Naša REŠTART VÝZVA sa nesie v zmysle bez stresu a hlúpych diét, pretože mnohí stále vnímajú občasnú sladkosť alebo jedlo, ktoré nie je až také výživné, ako zlyhanie. Ako sa na stravu pozerať tak, aby nám prinášala radosť a nie stres?
Toto je asi otázka na psychológa. Ale podľa mňa by ste konzumáciu sladkostí nemali vnímať ako zlyhanie. Občasná sladkosť môže mať aj pozitívne účinky, možno nie v rámci zdravej výživy, ale kúsok čokolády ako relax k nejakému seriálu? To nevidím ako zlý nápad. Napokon, nebudete si musieť odpúšťať, ak si to vôbec nebudete vyčítať. Niekedy má naše telo jednoducho chuť na niečo sladké a telo treba počúvať. Samozrejme aj v tomto prípade ide ako vždy iba o množstvo.
Občasná sladkosť môže mať aj pozitívne účinky. Nebudete si ju musieť odpúšťať, ak si ju nebudete vyčítať.
Čiže, mali by sme sa zamerať na kvalitu stravy a nie na drastické obmedzovanie kalórií, no poznať množstvo, ktoré je pre naše telo adekvátne?
Jednoduchá odpoveď, pri drastickom obmedzovaní kalórií narazíte na stenu. Ak sa zameriate iba na obmedzovanie energie, veľmi skoro zistiíe, že sú vaše možnosti obmedzené a skôr či neskôr s tým seknete. Na druhej strane máte v rámci kvalitných potravín neobmedzené možnosti. Potraviny by sme nemali vnímať iba ako kalórie, mali by sme sa na nich pozerať komplexne. Ak by sme sa pozreli na kvalitný olivový olej iba cez kalorické okuliare, videli by sme veľmi nezdravú potravinu, pretože ten olej má tých kalórii veľa. Ale rovnako v ňom nájdeme dôležité mastné kyseliny či sekundárne zdraviu-prospešné látky, ktoré cez tie okuliare nevidíme. Preto sa na každú potravinu treba pozerať komplexne.
Strava je jedna vec, druhá vec je pohyb. Aké jednoduché zásady by sme mali dodržiavať, aby sme si obe užívali, a nie ich brali ako povinnosť?
Mali by ste hlavne pýtať samých seba na dôvod, prečo sa zdravo stravujete a prečo sa hýbete? Ak je to iba o tom, že chcete schudnúť, mali by ste prehodnotiť vaše zmýšľanie. Váha je jedna vec, ale premýšľate aj nad tým, že redukciou hmotnosti dosiahnete zníženie rizika rôznych civilizačných chorôb? To by mal byť ten hlavný dôvod, ktorý vás ma motivovať. Zdravá strava a fyzická aktivita by mala byť súčasťou vášho života bez ohľadu nato, či chcete schudnúť alebo pribrať. To je podľa mňa jediná zásada, ktorú potrebujete.
Ak ste sa rozhodli po sviatkoch odľahčiť svoje telo a začať nový rok o niečo zdravšie, sme tu pre vás s novoročnou Supershape REŠTART VÝZVOU! Bude sa opäť niesť v pohodovom duchu bez stresu a hlúpych diét. Tešiť sa môžete na nové jedálničky, desiatky účinných cvičení, vedenie odborníkmi na výživu, pohyb i mentálnym koučom pre dostatok motivácie a podpory pri vašej zmene. Zapojte sa do Supershape REŠTART VÝZVY a zmeňte svoj život!
Diskusia k článku - Nutričný vedec Tomáš Budi: Pri chudnutí nás rýchle riešenia len spomalia