Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Nový fenomén z Dánska: umenie hygge

redakcia

Hygge je nový trend. Fenomén, ktorý nás robí šťastnejšími. Už ste o ňom počuli?

Nový fenomén z Dánska: umenie hygge
28. JAN 2017

Prišiel z Dánska. A ako možno viete, Dáni sú pokladaní za najšťastnejší národ na svete. Za ich spokojnosť môže hygge, pocit tepla a istoty, okamih pohodlia a radosti. Kniha o hygge vám pomôže nájsť hygge a naučí vás, ako ho vytvárať každý deň. Uvarte si kávu, sadnite si do obľúbeného kresla a hľadajte spôsob, ako si zlepšiť život pomocou hygge.

Hygge (vyslovujtea hü-ga) je pojem súvisiaci s pocitom prítomnosti a spolupatričnosti. Najčastejšie ho charakterizuje potreba tepla, pohodlia, bezpečia a ochrany.

Hygge je zážitok sebauvedomenia a pocitu, že sme súčasťou komunity podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sú pre nás zároveň oporou, dodávajú nám odvahu a poskytujú útechu.

Hygge teda znamená, že sa chceme so svojimi najbližšími podeliť o intimitu a zážitok spojenia. Vyjadruje pocit blízkosti a vzájomnosti pri spoločne strávených chvíľach s najbližšími. Hygge je pojem, v ktorom sa snúbi hojnosť so spokojnosťou. Vyjadruje potrebu „byť“ namiesto „mať“.

Vďaka Knihe o hygge zistíte, ako urobiť v živote drobné zmeny, aby sa hygge stalo súčasťou vášho každodenného života. Autorka vysvetľuje, čo hygge predstavuje, a nájdete tu aj niekoľko praktických rád.

Hygge predstavuje základný rámec uspokojovania bežných ľudských potrieb, túžob a návykov. Za týmto abstraktným pojmom sa však ukrýva aj materiálna rovina.
Hygge v zásade znamená toto: uchovávať, hromadiť, uzavrieť, pritúliť sa, potešiť a vzájomne si poskytnúť teplo. Aby sa hygge stalo bežnou súčasťou života, je nevyhnutné dosiahnuť rovnováhu, žiť v striedmosti a poskytnúť si vzájomnú oporu a starostlivosť.

Ako sa tešiť z maličkostí

Dáni sa vedia tešiť z maličkostí a oceniť všetko, čo im život ponúka. Dôraz kladú na okruh ľudí, v ktorom sa pohybujú, na miesta a drobné každodenné radosti.
Hygge pomáha ponoriť sa do konkrétneho momentu alebo miesta. Prihovára sa našim zmyslom a sľubuje bezpečnosť. Pritiahne nás k sebe, dovolí nám naladiť sa na správnu atmosféru, umožňuje nám odpočinúť si a spojiť sa so svojím vnútorným ja, ale aj s ostatnými ľuďmi. Uľahčuje nám pocit bytia v prítomnom okamihu a otvára nám možnosti vychutnať výnimočné príležitosti.

Ponoriť sa do prítomného okamihu je v období, keď sme vystresovaní a stále rozptyľovaní, mimoriadne namáhavé. „Hygge neznamená, že by sme mali zabudnúť na svoje povinnosti,“ píše autorka v Knihe o hygge. „Nabáda nás však, aby sme na chvíľu odložili všetky svoje starosti a problémy bokom. V jadre hygge je ochota človeka nájsť si čas, ktorý by mohol stráviť s priateľmi, v ideálnom prípade dokonca more času.“

bux hygge

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nový fenomén z Dánska: umenie hygge

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.