Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Nika Macinská: Život je proces, nie niečo stabilné

redakcia

Nika Macinská je mentorka, píše knihy, ale najmä je mamou ôsmich detí. Ako si dokáže pri toľkých deťoch a aktivitách upratať priority a ešte jej zostane čas na seba? Spýtali sme sa jej na to.

Nika Macinská: Život je proces, nie niečo stabilné
Zdroj: nikamacinska.sk
15. AUG 2022

Máš osem detí a veľmi dobre vyzeráš, si plná energie. Ako je to možné?

Presne toto sú naše predsudky, že žena, ktorý má osem detí musí byť šedivá, bez zubov a neviem čo ešte. :) Jednoducho zanedbaná. V našej kultúre, v tomto našom prostredí, sme sa totiž naučili, že najdôležitejšie je starať sa o tých druhých.

Asi sme sa to učili od svojich mám, ony od svojich atď. To u mnohých žien skĺzne k tomu, že sa prestanú starať o seba. Ale mať malé deti neznamená, že sa prestanem starať o seba a venovať sa aj sebe zas neznamená, že odsúvam deti na druhú koľaj. Musím si vedieť na všetko nájsť čas.

Akú rolu v tomto hrá partner?

Jasné, že podporujúci partneri sú veľmi dôležití. Ak si je partner vedomý sám svojej hodnoty, ak je jeho sebavedomie zdravé, tak nepotrebuje v partnerstve ani súťažiť, ani bojovať. Je to človek, ktorý podporuje toho druhého. To znamená, že zdravý partner – myslím zdravú osobnosť – bude podporovať svoju ženu v tom, aby sa o seba starala, lebo vie, že je to dobré. To je celé.

Ale mnohé ženy takého partnera nemajú.

Ja som si tiež zažila obdobie, keď som takého partnera nemala a teraz si zažívam to, že takého partnera mám. Viem porovnať ten obrovský rozdiel. Ale vždy je to o tom, čo je v nás. Až časom som došla na to, že som mala v sebe úplne prepísané to, čo je normálne. Nejaké vzorce z domu, z detstva, zo spoločnosti. Teraz zrazu zažívam, že existuje aj iná možnosť. Takže treba povedať, že ono to nie je len o tom partnerovi.

Treba si uvedomiť, kto vlastne som, čo chcem, čo naozaj nechcem, akým spôsobom chcem žiť a akým nechcem.

Aj sa hovorí, že čo vyzeráš, to priťahuješ…

Ja si nemyslím, že to tak funguje, že si priťahuješ niektoré veci. Skôr je to o tom, že keď si už vo vnútri stabilnejšia a vedomá si svojej hodnoty, tak vieš mať nastavené hranice.

Tým pádom nenecháš iných dlhodobo tie hranice prekračovať. Takže ak aj stretneš partnera, ktorý je toxický, tak ho vo vzťahu nepustíš ďalej, jednoducho to neprejde do hlbšieho vzťahu. Takže to nie je o tom, že si to pritiahnem, ale že si nastavím hranice. Ono to chce celkom veľkú prácu na sebe.

Nika Macinska_2

Kde s ňou začať?

Treba si uvedomiť, kto vlastne som, čo chcem, čo naozaj nechcem, akým spôsobom chcem žiť a akým nechcem. Toto, čo teraz hovorím, vôbec neznamená, že v tejto chvíli v mojom živote je všetko úplne presne dokonalé podľa toho, ako si to predstavujem, ako to chcem. Nie. Skôr je to o tom, že mám nejaké vízie a robím aktívne kroky k tomu, aby som bola tam, kde chcem byť.

Zároveň som otvorená istej flexibilite, keď viem, že v čase sa to môže meniť. To znamená, nie som úspešná vtedy, ak dosiahnem nejaký cieľ. Mám víziu, pomaličky sa to v živote formuje a ja vyhodnocujem, či je to takto okej alebo nie.

Musím si nájsť čas na to, aby som išla do reflexie, aj do toho, či moje rozhodnutia viedli k tomu, kam sa chcem dostať, a či ešte stále sa chcem tam dostať. Je to jednoducho proces. To je život. Nie je to niečo stabilné, zafixované.

Celý video rozhovor s Nikou Macinskou nájdete v 2-mesačnom vedenom programe SUMMER SHAPE. Okrem edukatívnych rozhovorov s uznávanými odborníkmi vás v ňom čakajú tiež online tréningy s profesionálnymi slovenskými trénekami, ako aj jedálničky od skúsených výživových špecialistov. V SUMMER SHAPE programe od Supershape tak nájdete všetko potrebné pre štíhle, pevné a zdravé telo.

Suumer Shape


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nika Macinská: Život je proces, nie niečo stabilné

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.