Názor psychologičky: Rozhýbte telo, rozhýbete aj myseľ
Potrebujete si viac veriť? Alebo sa cítiť uvoľnenejšie? Prípadne chcete pociťovať extázu? Všetko dosiahnete cez pohyb, len treba vedieť, aký si vybrať. Viac o tejto téme prezradí známa psychologička Monika Stehlíková.
Ako súvisí pohyb, telo a myseľ?
Čo žije, hýbe sa. Ak prestane akýkoľvek pohyb, všetka vnútorná vibrácia, nastáva smrť. Telo, myseľ a psychické prežívanie tvorí jednotu. Všetko predsa prežívame v tele a deje sa to v pohybe. Nie sú to oddelené entity, telo a myseľ tvoria jednotu. Pohyb je prejavom toho, že sú živé telo, myseľ i emócie, všetky telesné pocity a fyziologické procesy. Všetko je v pohybe.
Ako to prepojiť?
Ono to prepojené je. To je skutočnosť, ktorú do svojich postulátov prijali všetky humanitné vedy. Je to skôr o tom, že si nie sme vedomí tohto prepojenia, aj keď ho prežívame každý deň, v každej chvíli. Vysvetlím to bližšie. V myšlienkach máme tendenciu podceňovať sa, na každú myšlienku telo reaguje celotelovo, myšlienka zmení chémiu tela, hormóny a chemické látky. Tie následne spôsobujú rôzne pocity v tele napríklad zimu, stiahnutie, skrátený dych. A navonok pôsobíme málo sebavedome. Ak si uvedomíme, ako všetko spolu súvisí, toto vedomie nám prinesie zmenu. Nebude sa to iba diať, ale my sa to postupne naučíme vedome regulovať.
Ako najlepšie nájdem aktivitu, ktorá ma baví?
Každá pohybová kvalita sa rovná nejakej kombinácii psychických kvalít. Keď sa batoľa plazí po zemi, v jeho pociťovaní, cítení a myslení sa tvoria vzorce pre poznávanie priestoru, vecí a sveta. Tieto vzorce poznávania okolia bude používať po celý zvyšok života, ak sa to vedome nerozhodne rozvíjať, zostane mu iba to, čo sa naučilo, keď ešte nosilo plienky. Tento princíp môžeme uplatniť aj ako dospelí. Poznávajte, aký typ športu vo vás rozvíja tú ktorú psychickú kvalitu. Pravda je vecou subjektívneho prežívania, takže sa nenechajte obmedzovať príkladmi a skúsenosťami iných. :)
Ako to máš ty?
Ak v sebe potrebujem uvoľniť napätie, chodievam behať. Ale okrem bežania si sem tam prudko dýcham, uvoľním ruky a nohy a bežím ako malé dieťa, skade ruka, skade noha. Ak chcem v sebe budovať pocit vytrvalosti, chodievam do posilňovne, buduje to pocit sily. Ak chcem podporiť tvorivosť a moju typickú ženskú energiu, pustím si hudbu a tancujem. Na box chodievam preto, lebo ma učí vydržať v malom priestore tlak, neutekať a ísť dopredu s obrovskou dávkou sústredenia. Kone, lezecké steny, plávanie, futbal či hokej, extrémne športy, všetko vo vás niečo rozvíja. Vnímajte čo.
Da sa identifikovať a merať spokojnosť?
Podľa mňa je spokojnosť vnútorná harmónia a schopnosť človeka prijímať život presne taký, aký je. Spokojnosť vnímam ako aktívny proces prijímania životných situácií, poznávania, čo o nás to, čo sa nám deje v živote, hovorí, k čomu nás život vedie.
Existujú endorfíny? Kde ich hľadať? A čo ak ich po cvičení nemám?
Endorfíny sú ópiom, ktoré vytvára telo. Ich vyplavenie do tela je vždy veľmi príjemné. Najjednoduchší spôsob, ako k ním prísť, je počúvanie hudby, ktorá nám prináša pocit radosti a vzrušenia a tou druhou rýchlou cestou je sexuálna aktivita. Keď si vezmeme cvičenie, akákoľvek bdelá pozornosť pri cvičení zvyšuje dávky endorfínov.
Rovnako pôsobí aj dĺžka cvičenia. Napríklad ak si vezmeme beh, tak tam spočiatku prevažuje adrenalín a noradrenalín. Endorfíny sa uvoľňujú až pri dlhých tratiach, maratónci často popisujú stav bežeckej eufórie, pri ktorej ich nič nebolí a nemajú problém bežať, cítia sa šťastní.
Ale každý dobre pozná aj príjemné endorfíny z masáže, dotyku, príjemnej arómy, či pôsobenia farieb. Upokojujúca hudba a senzuálny pomalý tanec vie dopriať produkcii endorfínov.
Ak ich po cvičení nemáš, odporúčam zvýšiť bdelosť a vnímavosť, pridať vhodnú hudbu a napríklad si predstavovať niečo vzrušujúce, napríklad ako sa nechávam obdivovať za krásne krivky opačným pohlavím.
Aké procesy nastávajú v tele počas pohybu a z čoho pramenia?
Deje sa toho viac než dosť. Zabáva ma poznávať, aké chemické látky, hormóny a telu prirodzené drogy sa produkujú počas toho ktorého pohybu. Chémia tela totiž spôsobuje emocionálne stavy a prežívanie. Veď myslím, že práve preto mnohí ľudia športujú, prináša im to veľa dobrých pocitov, úľavy od stresu a zlepšuje to celkovú kvalitu životu.
Pozrite, ak napríklad potrebujete zvýšiť svoju akčnosť a pohotovosť, v podstate potrebujete viac adrenalínu. A športom ho dosiahnete napríklad ak boxujete do mecha, divoko tancujete, alebo si počas cvičenia pustíte extrémne hlasno hudbu.
Ak chcete radšej pociťovať uvoľnenie a radosť, potrebujete viac noradrenalínu. Takže skáčte na švihadle, skáčte na trampolíne, praktizujte jogging, alebo intenzívne vnímajte rôzne vône. Alebo si dajte predsavzatie, že sa budete viac usmievať. Kľúčom k noradrenalínu je dych.
A čo taký dopamín, ktorý sa produkuje, keď na sociálnych sieťach dostávate like? Sú to príjemné pocity, že? Podobné, ako pri braní kokaínu. No a ten si telo produkuje, ak divoko extaticky tancujete, alebo naopak ste schopný plne sa sústrediť napr. počas jogy či meditácie.
Ktoré športy miluješ? Venuješ sa im odmalička? Prečo?
Milujem tanec, improvizovanému pohybu sa venujem od osemnástich a na dopamíne som už ťažko závislá. Z tanca mám výbornú kondičku a dobrú náladu. Tanec mi dáva pocit slobody. Preto ho milujem a vytváram si často priestor na slobodný, uvoľnený pohyb. Okrem toho, stále skúšam praktizovať rôzne športy, aby som poznávala, čo mi prinášajú a čo vo mne rozvíjajú. Z tých posledných, ktorým som prepadla, je jachting, box a pripravujem sa na streľbu.
Študuješ pohyb každý deň. Prečo?
Áno, venujem sa v súčasnosti vedomému pohybu, mojím cieľom je venovať čo najviac pozornosti tomu, ako funguje telo počas pohybu. Prečo? Vedomé používanie tela prehlbuje pocit integrity tela a vnútornej stability.
Rozširujem vedomie funkcionality s pocitmi, pretože práve oni nás v tele vedú k psychickej nezávislosti, osobnej pravde, k vitalite a živosti. Bežne ľudia športujú alebo sa hýbu, ale nedbajú na prepojenie častí tela do celku a pocity v tele popierajú. Neuvedomujú si, ako telo funguje.
Dá sa však zvýšiť efektivita a výkon práve cez vnímanie, ako sa navzájom časti tela podporujú a ako fungujú. Celkový zážitok z pohybu sa dá pociťovať takmer v 3D perspektíve. Napríklad, doprajte si precítiť, že ruky sú osadené v lopatkách a tie cez rôzne šľachy a úpony sú spojené až s kostrčou, že kostrč je spojená s hlavou a hlava je prepojená cez svaly šľachy a úpony až s chodidlami.
Nadobudnete pocit stability a jednoty. A extrémne dôležité je venovať pozornosť dychu, ktorý prepája celé telo v jedno a umožňuje všetky pocity privítať v tele a pracovať s nimi.
O Monike Stehlíkovej
Uznávaná psychologička a zakladateľka značky Bodytalks. Je to metodika vedomej reči tela. Inovatívny prístup, ktorý na našom území rešpektujúc náš kulturálny a spoločenský kontext, rozvíja Monika Stehlíková spolu so svojím tímom expertov. V centre pozornosti je telo, signály a pocity, ktoré z neho vychádzajú. Tento prístup rozvíja autentický prejav každého z nás a pomáha klientom dosahovať dlhodobo maximálny výkon s minimálnym úsilím a bez ujmy na zdraví, pomáha im dostať pod kontrolu emócie, hnev, trému a obavy a v neposlednom rade, ich vedie k profesionálnym ľudským vzťahom s väčším porozumením.