Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Naďa Ulehlová: Autentický život sa môžeme naučiť žiť

redakcia

S Naďou Ulehlovou, jogínkou a fyzioterapeutkou, sme sa rozprávali o témach, ktoré zaujímajú mnohé ženy - ako žiť autentický život a ako zistím, že ma do niečoho tlačí okolie?

Naďa Ulehlová: Autentický život sa môžeme naučiť žiť
Zdroj: Supershape
9. AUG 2022

Ako naše telo ovplyvňuje náš nervový systém?

Najskôr si povedzme, z čoho sa skladá - ide o centrálnu a vegetatívnu nervovú sústavu (limbický systém). Centrálna nervová sústava je mozog a miecha, tá riadi náš pohyb. To, čo riadi vnímanie situácií, je vegetatívna nervová sústava, ktorá má dve časti - sympatikus (ten nás dáva do obranného módu) a parasympatikus (ten nás uvoľňuje). Jedna od druhej sa nedajú oddeliť. Ja si dokonca myslím, že limbický systém je nadradený nášmu telesnému.

Čo má limbický systém na starosti?

Napríklad aj to, ako sa v určitých situáciách postavím k cvičeniu. Napríklad - chcem si ísť zacvičiť nejaký video program, ale nie som na tom psychicky dobre. Lebo niečo to vo mne evokuje, nejakú traumu z minulosti, nejaký úraz.

Ak budem v takomto nastavení, tak bude aktívny sympatikus, ktorý ma bude dávať do obranného módu. Akonáhle sa ale nastavím na funkciu parasympatika, napríklad sa upokojím dýchaním, tak sa mi uvoľnia svaly, ramená a budem ich vedieť lepšie precvičiť. Aj celý efekt cvičenia bude oveľa lepší. A to je jeden z prvkov, aby som sa cítila v živote autenticky.

Ak nežijem autenticky, čo to spôsobuje?

Je veľmi málo autentických ľudí, ktorí žijú život tak, ako ho cítia, žeby ho žiť chceli. Najmä v dnešnej dobe, ktorá nás tlačí do určitých smerov. Potom je veľmi ťažké nájsť si cestu autenticity a ten feeling, že život, ktorý žijem, som naozaj ja.

Autenticita znamená, že to, čo vnútorne cítim, musím dávať aj von. Na to musia byť splnené určité podmienky. Neautentický život spôsobuje úzkosti, možno až depresie, pretože nežiješ život podľa seba, ale podľa niekoho iného. Potom žijeme život, do ktorého nás tlačí prostredie a to prostredie môže byť čokoľvek - partner, vzťahy, kamaráti, sociálne siete, knihy, televízia.

Ako na tom pracovať?

Na to, aby som začala žiť život autenticky, musia byť splnené niektoré faktory. Tých faktorov je dosť - prvý je, že v živote musím mať zabezpečené fyzické potreby - bývanie, dostatok financií, potravy, aby som sa cítila bezpečne. A keď sa cítim bezpečne, až potom môžem nadviazať partnerské alebo kamarátske vzťahy, ktoré mi dajú uznanie alebo pochvalu. Takže nie je to len o tom, že si poviem, že musím byť sebavedomá, ale sú tam potrebné isté faktory, ktoré ma krok po kroku privedú k tomu, aby sa rozvinula moja kreativita a plynutie v živote.

Stačí si upraviť napríklad stravu a človek sa začne cítiť dobre vo svojom tele.

Ako začať?

Najmä tak, že človek nebude na seba tlačiť, ale postupne, cez vytváranie si fyzických potrieb bude k tomu smerovať. Napríklad si zabezpečím také bývanie, aby som bola spokojná. To nemusí byť drahý byt, ale aspoň si ho zariadim tak, aby som sa v ňom cítila dobre.

Stačí si upraviť napríklad stravu a človek sa začne cítiť dobre vo svojom tele. Tiež na to, aby som sa cítila bezpečne, nebudem sledovať určité veci, alebo podporovať aktivity, ktoré narúšajú moju bezpečnosť.

Môžem si pomaly v živote upratať aj vzťahy, ak sa viem postaviť sama za seba. Ak sa neviem postaviť sama za seba, tak si ich upratať neviem, pretože potom sama neviem, čo chcem.

Viem si pomôcť aj pohybom?

Určite áno. Pohyb a úprava stravy. Ale pri pohybe - nemusí to byť to, čo je teraz trendom, musím nájsť, čo ma baví a napĺňa. Pomôže tiež stretávať sa s ľuďmi, ktorí ma obohacujú, podporujú v tom, aká som a pomaličky si takto začnem upratovať život.

Vtedy začne nervová sústava reagovať z obranného módu, pretože sympatikus je zodpovedný za obranný mód. Ten máme preto, aby sme boli pripravený na boj. Takže naše telo reaguje tak, že vytiahnem ramená, predsuniem hlavu a som v pohotovosti. Akonáhle toto odstránim tým, že sa začnem cítiť bezpečne, oslovujem parasympatikus, čo je vlastne kľudový nerv. Tým pádom sa upraví držanie tela, oči pozerajú nahor a otvára sa spektrum ďalších možností, ktoré si dokážeme spĺňať.

Takže my vlastne chceme byť v tom parasympatiku?

Snažíme sa nájsť rovnováhu. Vedieť, kedy sa nastaviť na boj a kedy zase nie. Autentický človek vie, kedy sa oplatí postaviť za seba a kedy je to zase zbytočné. Autenticity nemá nič spoločné s neustálym pretláčaním seba a svojich názorov.  Ale väčšina ľudí je nastavená na výkon. Potrebujeme všetko stopercentne zvládať, až nad rámec vlastných schopností a to nie je bezpečné. To je dnes trend. Preto väčšina ľudí dnes nežije v autentickosti, nedopraje si regeneráciu, pokoj... Keď viem, že nechcem cvičiť, necítim sa dobre, nebudem cvičiť - a na druhý deň sa mi bude cvičiť ešte lepšie, lebo som počúvala seba.

Takže vnímať signály tela?

Len ľudia sa už veľmi odpojili od svojho tela, nevnímajú ho. Častokrát ľudia nevnímajú, čo potrebujú, čo chcú. A tam sa dá dostať len tým, že začneme od základov - upratať si, kde som, kým som, ako som. A potom sa otvorí aj telo.

V noci potrebujeme dopriať nášmu telu dostatočnú regeneráciu, no namiesto toho pozeráme na displeje a monitory a telo a orgány sa potom nedokážu zregenerovať.

Je tam kľúčový aj dych?
 
Veľmi. Dych sa má zvyšovať, že dýcham rýchlo, len vtedy, keď je aktívny sympatikus. Keď som pripravená na boj. Ale potom by som sa mala skľudniť a zostávať v parasympatiku. Nebyť stále v napätí. Parasympatikus sa aktivuje najmä v noci. Vtedy potrebujeme dopriať nášmu telu dostatočnú regeneráciu, no namiesto toho pozeráme často na displeje a monitory a telo a orgány sa potom nedokážu zregenerovať.

Ty si aj jogínka a robíš fyzioflow cvičenia. Venuješ sa aj meditácii?

Áno, dýcham. Nie je to úplne meditácia, ale je to určitá forma relaxácie. Ale keď neviem vypnúť hlavu, prenesiem pozornosť na dych a alebo ho počítam, alebo sa sústredím, ako vychádza cez nos a cez ústa a snažím sa ukľudniť sympatikus cez dych.

Súvisí s centrálnou nervovou sústavou aj intuícia?

Intuícia je prvý pocit, ktorý získaš, keď niekoho alebo niečo vidíš. Vtedy ti hovorí tvoje vnútro. Akonáhle už začneš nad tým premýšľať a hľadáš dôvody prečo, to už je hlava. Takže treba upriamiť pozornosť na prvotné informácie, ktoré prídu.

Celý video rozhovor s Naďou Ulehlovou nájdete v 2-mesačnom vedenom programe SUMMER SHAPE. Okrem edukatívnych rozhovorov s uznávanými odborníkmi vás v ňom čakajú tiež online tréningy s profesionálnymi slovenskými trénekami, ako aj jedálničky od skúsených výživových špecialistov. V SUMMER SHAPE programe od Supershape tak nájdete všetko potrebné pre štíhle, pevné a zdravé telo.

Suumer Shape


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Naďa Ulehlová: Autentický život sa môžeme naučiť žiť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.