Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Na čo myslieť pri výbere paddleboardu?

Advertoriál

Jazda na paddleboarde je zážitok pre celú rodinu aj ortodoxných športovcov. Ak ste paddleboardu úplne podľahli a chcete si kúpiť vlastné plavidlo, poradíme vám, na čo myslieť pri jeho kúpe.

Paddleboard_Muz_Voda
Zdroj: PR, Seocentrum
17. MÁJ 2022

Tvar

Paddleboardy sa dajú využiť v pokojných aj divokých vodách. Podľa spôsobu jazdy sa vyprofilovali do špecifických tvarov. Plaváky s úzkym profilom sú vhodné do rýchlych vôd a na hladkú jazdu. Medzi takéto sa radí napríklad racealebo touringpaddleboard. Kratšie a oblejšie „dosky“ sú vhodné na pokojné výpravy a rekreáciu. Do tejto skupiny patrí  typ all-round, wave, surfinga river.

Nosnosť

Nosnosť paddleboardu určuje maximálnu váhu, ktorou sa môže plavák zaťažiť – pohybuje sa v rozmedzí 90 až 140 kg. Ak by vaša hmotnosť bola vyššia, ako je udávaná nosnosť dosky, paddleboard by sa príliš ponoril a stal by sa neovládateľným. Ak budete chcieť pádlovať na doske vo dvojici, je potrebné obe hmotnosti sčítať a to zohľadniť pri výbere paddleboardu.

Plutvy

Plutvy sa nachádzajú na spodnej strane chvosta dosky. Majú vplyv na rýchlosť, stabilitu a zlepšujú ovládateľnosť pri pádlovaní. Paddleboardy majú jednu a viac plutiev. Bez nich by sa doska točila na mieste. Oblejšie plutvy kladú menší odpor a umožňujú rýchlejšiu jazdu.

- Jedna plutva – udržuje stabilitu a smer jazdy, je ideálnou voľbou na pokojnú vodu.

- Dve plutvy – umožňujú hladkú a rýchlejšiu jazdu aj dobrú manévrovateľnosť.

- Tri plutvy – veľká stredová plutva a dve menšie na stranách sú vhodné pre začiatočníkov, pretože zaručujú veľkú stabilitu. 

- Štyri plutvy – dve plutvy na každej strane pridávajú paddleboardu rýchlosť, ale znižujú stabilitu.

Paddleboard pre dieťa

Dosky pre deti sú omnoho kratšie ako tie pre dospelých. Na udržanie stability je vhodné zvoliť typ all-round, ktorý je dostatočne široký. Paddleboary pre malých pádlerov majú väčšinou veľkú chvostovú plutvu. Tá pomáha udržať rovnováhu a nedovoľuje vyvinúť príliš veľkú rýchlosť. V každom prípade nenechajte nič na náhode a oblečte svojmu dieťaťu na paddleboard plávaciu vestu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na čo myslieť pri výbere paddleboardu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.