Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Motivátorka Jana Šimkovič: Keď viem, aký život chcem, tak si ho aj tvorím

Barbora Volná

Inštruktorka powerjogy, motivátorka, mama dvoch synov, manželka, zakladateľka portálu Cvičte.sk a značky Supershape, vydavateľka knižných bestsellerov. Ako sa jej darí držať tempo a nájsť si čas na seba? Cvičenie a udržateľné stravovanie, ktoré nám prinášajú benefity samy o sebe, majú u nej svoje čestné miesto. A po dočítaní tohto rozhovoru si nájdu to svoje aj u vás.

Janka Šimkovičová
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
19. APR 2023

Janka, nedávno si na svojich sociálnych sieťach otvorila tému nastavenia života a priorít, ak chce mať človek čas pre seba a nájsť si aj čas na cvičenie. Čo je podľa teba najdôležitejšie?

Myslím, že dôležité je si položiť otázku, aký život chcem žiť. Ja viem, na také veci je málo času. Možno preto je mnoho ľudí nešťastných, prežívajú, nie žijú ten náš život. Nemáme čas sa zastaviť, hlavne keď sme unavené a ideme už z posledného. Nemáme čas ani vnímať to, že sme unavené. Už sme v takom cykle, že nám to dokonca príde normálne byť takto unavené. Veď dnes sa to nosí. Spýtate sa ľudí, ako sa majú a odpovede sú, mám toho veľa, nemám čas, musím zariadiť ešte kopec vecí. Je to akýsi trend aj osobnej dôležitosti. 

Je dôležité položiť si otázku, aký život chceme žiť.

Takže zásadné je mať samu seba na prvej priečke priorít.

Určite áno. Keď viem, aký život chcem, tak si ho aj tvorím. Verím, že každý z nás si je strojcom svojho života. A nielen v dobrých časoch. Aj vtedy, keď prídu horšie chvíle a padáme na dno. Osobne si myslím, že mnoho ľudí je v rovine chcenia. Chcem schudnúť, chcem sa lepšie stravovať, chcem viac cvičiť, byť viac s deťmi, viac oddychovať. Ale ostáva to v rovine chcenia. Nič preto neurobia. Podvedome sa boja zmien. Lebo zmena aj niekedy bolí, vie to byť ťažká cesta. Pri zmene musíte niekedy čeliť okoliu, tlaku, je to namáhavé. 

Určite je to vo veľkej miere aj o nastavenej životospráve, však?

Mám pocit, že sme trochu spohodlneli a stratili takú tú vnútornú disciplínu. To znamená, že keď viem, čo chcem, a rozhodla som sa, tak si za tým aj idem. Aj keď urobím chybu, vstanem a idem ďalej. Snažím sa držať určitých zásad, ktoré som si vytvorila. Nevzdávam sa a už vôbec si nenadávam, že som opäť zlyhala. Veľmi pomáha, keď si vytvoríme čas pre seba. Keď si dovolíme vytvoriť priestor, v ktorom môžeme nerušene rozmýšľať, uvažovať, či tvoriť. Samy pre seba. Pre nikoho iného vrátane detí.

Aj keď urobím chybu, vstanem a idem ďalej. Nevzdávam sa a už vôbec si nenadávam, že som opäť zlyhala. 

Niet pochýb, že za tvojimi výsledkami a nastavením sú roky driny, disciplíny, skúšania, čo funguje a čo nie. Dnes pôsobíš ako mimoriadne silná žena. Ako sa dá k takémuto statusu dopracovať? Daj nám recept.

Nie som si istá, či mám recept. Moju cestu sprevádzajú rôzne pády. Cvičiť som začínala asi tisíckrát, ale nikdy som to nevzdala. Až sa to postupne pretavilo v životný štýl. Prišlo to vtedy, keď za tým nebolo len chudnutie. Keď som zistila, že pohyb ma formuje aj bežnom živote. Ako? Dáva mi silu, nedovolí mi sa vzdať. Možno sa to nezdá, ale keď dáte ten stý drep, pričom už pri päťdesiatom sa vám roztriasli stehná a nevládzete, je to neskutočné víťazstvo. Prenáša sa to aj do bežných situácii v živote. Energia? Prichádza s tréningami. Je to najväčší paradox, aký poznám. Neverila som, že keď som unavená (zväčša sme unavení mentálne), premôžem sa a dám si tréning, že to môže fungovať ako nový nádych. Neustále sa o tom presviedčam. Únava? Áno, cvič a budeš menej unavená. Odporúčam držať sa vždy toho, čo nám robí dobre a opakovať tie činnosti, až sa z nich stane návyk. Nenechať sa prevalcovať ťažkými dňami, či obdobiami.

Janka Šimkovičová

Je o tebe známe, že prísne dodržiavaš tréningové plány, ktoré si sama zadáš. Dala si „chrobáka do hlavy“ aj mnohým ďalším ženám. Je to tvojimi očami zásadná vec, ak chce človek dosahovať výsledky?

Určite áno. Ak chceme výsledky, potrebujeme pravidelnosť v cvičení a nevynechávať ho. Plán je skvelá pomôcka v dvoch veciach. Usporiadate si dni a vyhradíte si čas na cvičenie tak, aby vám to nič nenarušilo. Rátate s tým vopred, takže si tam nedáte zubára alebo kávu s kamoškou. V pláne by ste si mali aj zaznamenávať, čo cvičíte a ako dlho. Tak vidíte ako postupujete a viete si naplánovať aj progres. 

Keď viem, aký život chcem, tak si ho aj tvorím. Verím, že každý z nás si je strojcom svojho života. A nielen v dobrých časoch. Aj keď prídu horšie chvíle a padáme na dno.

Práve v Supershape Premium si môžeme zaznamenávať tréningy a tak dokonale mapovať náš progres. Členstvo ponúka stovky tréningov pre začiatočníčky, pokročilé, pre maminy, pre milovníčky HIT, pre jogínky, pre tie, čo chcú spevniť, rysovať... Je niečo, co cvičíš rada, a čo naopak, necvičíš vôbec? 

Je pravda, že mám rada akýkoľvek pohyb. Ale aj k niečomu inklinujem viac a k niečomu menej. Keď pripravujeme nové tréningy, snažím sa myslieť na všetkých, nielen na to, čo mám rada aj ja. Každého baví niečo iné. Ja milujem naše HIT tréningy a silové tréningy Power woman. Baví man veľmi FIT BOX, aj keď sa tam necítim komfortne. Prídem si v tých pohyboch veľmi smiešna. Čo mi vôbec nesadlo, sú TABATA tréningy. Tie necvičím vôbec. A necvičím ani naše jogové tréningy lebo mi je smiešne cvičiť podľa seba. (smiech)

Poďte urobiť niečo pre seba aj vy a zmeňte svoj život k lepšiemu! Zapojte sa do Supershape Letnej výzvy, v ktorej vás čaká 28 dní formovania a rysovania do leta s dôrazom na problematické partie, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a najmä zdravé telo. Každý deň môže byť ten, ktorý vám vie zmeniť život. Ten deň sa blíži. Začíname spolu už 15.5. Poďte do toho s nami v Letnej výzve!

Banner_Letna Vyzva 2023_1600x618.jpg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Motivátorka Jana Šimkovič: Keď viem, aký život chcem, tak si ho aj tvorím

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.