TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Michael King: Novodobý kráľ pilatesu

Mirka

Prepojil tradičné princípy pilatesu s modernými fitnes trendmi. Dnešný pilates ponúka človeku presne to, čo potrebuje.

 

Michael King: Novodobý kráľ pilatesu
10. NOV 2014

Od tanca k pilatesu

Michael King sa venuje pilatesu viac ako tridsať rokov. Ako dieťa miloval gymnastiku a plávanie, a ťahalo ho to k tancovaniu. Lenže podľa jeho učiteľa bol pre neho, ako pre chlapca, lepší futbal. Bol z toho smutný. Avšak neskôr sa mu sen splnil a stal sa tanečníkom. Tancu sa oddal celým srdcom a ten ho nakoniec priviedol k pilatesu. Vďaka bolestiam chrbtice sa začal o toto cvičenie zaujímať viac. Stretol sa s Alanom Herdmanom, ktorý ho do tajomstiev pilatesu zasvätil. V osemdesiatych rokoch minulého storočia si otvoril vlastné centrum a postupne začal učiť pilates i ľudí, ktorí neboli tanečníkmi.

Michael King rýchlo pochopil, že každý človek je jedinečný, a preto by mali byť aj jednotlivé pozície pilatesu šité na mieru. To napokon tvrdil aj sám Pilates. Pôvodný pilates  tvorilo iba 35 cvikov a J. Pilates ich používal podľa individuálnych potrieb klientov. Postupne sa pridávali ďalšie a ďalšie. Každý inštruktor, ktorý sa rozhodol vyučovať a šíriť pilates ďalej, si vyvinul vlastné metódy či varianty cvikov. Avšak základ zostal vždy zachovaný a ten tvoria princípy pilatesu. Tie sú jednoducho nadčasové.

K vývoju tradičného pilatesu do dnešnej podoby, samozrejme, vo veľkej miere prispel aj Michael King. Prepojil tradičné princípy pilatesu s modernými fitnes trendmi. Dnešný pilates ponúka človeku presne to, čo potrebuje. Žijeme v dobe, ktorá je rýchla a plná stresu. Nezdravý životný štýl so sebou prináša problémy s nesprávnym držaním tela, svalovou nerovnováhou, bolesťou chrbta, kĺbov atď. Preto majú ľudia stále väčšiu potrebu venovať sa cvičeniu, ktoré im pomôže dosiahnuť harmóniu tela a mysle, posilniť centrum tela, zlepšiť držanie tela, zmierniť bolesť, eliminovať stres, dodať energiu a v neposlednom rade vyformovať postavu. "Keď začal King školiť trénerov na pilates, skoro sa zistilo, že táto pohybová aktivita je veľmi náročná a je to veľká drina i pre tých, ktorí precvičovali len povrchové (vonkajšie) svaly tela. Vtedy Michael King v spolupráci s odborníkmi modifikoval pôvodné cviky pilatesu podľa najnovších výsledkov fyzioterapie, a tak vytvoril základnú techniku, s ktorou sa dá naučiť správnemu držaniu tela, správnej aktivácii centrálnych svalov a bočnému dýchaniu," hovorí skúsená inštruktorka pilatesu Ildikó Moráveková.

Moderný pilates sa nezaobíde bez cvičenia so špeciálnymi pomôckami, ako napríklad fitball, bosu, overball, fitband (špeciálna guma). Pre dnešného človeka je tiež dôležité to, aby konkrétne cvičenie bolo vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek a fyzickú kondíciu. To pilates spĺňa do bodky. Silné a ohybné telo môže získať naozaj každý, kto cvičí pravidelne a dodržiava zásady pilatesu.

Aj vďaka Kingovi je dnes pilates uznávaným a obľúbeným cvičebným programom po celom svete. Aktuálne sa s nadšením venuje školeniam nových inštruktorov. Okrem toho je aj autorom najpredávanejších kníh o pilatese.

Odporúčame prečítať: Pátranie ukončené. Vieme, kde môžete získať certifikát pilatesu

Aký je Michael King?

Ešte v roku 2008 sa s Michaelom Kingom na medzinárodnej konferencii pilatesu a jogy v Budapešti osobne stretla aj lektorka pilatesu Ildikó Moráveková, ktorá sa aktuálne venuje aj školeniam nových inštruktorov na Slovensku. Na tomto prestížnom podujatí prezentoval po prvýkrát cvičenie spirals. „Ako učiteľka telocviku som zistila, že väčšina detí má nesprávne držanie tela. Začala som skúmať, ako by sa to dalo napraviť. Dopočula som sa o pilatese a odvtedy ho precvičujem i vyučujem. Vzdelávať som sa začala na Slovensku, pokračovala v Budapešti a v Prahe, kde som sa oboznámila priamo s filozofiou Michaela Kinga,“ hovorí o svojich začiatkoch lektorka pilatesu Ildikó Moráveková. Spomína si na neho ako na človeka, ktorý je veľmi sympatický, pozitívne naladený a učí hravou formou.

Odporúčame prečítať: 4 cvičenia, ktorými predídete svalovej nerovnováhe

King 1
King 2
King 3

Autor fotografií: Ildikó Moráveková, titulka: https://www.facebook.com/MichaelKingPilates?fref=ts


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Michael King: Novodobý kráľ pilatesu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.