TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Marta Koleničová cvičenie milovala, no Pilates jej prúdil v žilách

Mária Penciaková

Svet pilatesu navždy opustila slovenská legenda Marta Koleničová. Smúti nie len jej rodina, priatelia, ale aj jej zverenci a svet Pilatesu. Pilatesová kráľovná svoju životnú energiu a silu mala na rozdávanie. Paradoxom sa stalo, keď ju potrebovala ona bolo jej málo.

Známa inštruktorka pilates Marta Koleničová zomrela. Cvičenie milovala, no Pilates je prúdil v žilách
2. OKT 2013

Marta Koleničová verzus Pilates

Cvičeniu sa venovala roky. Bola držiteľkou certifikátov pre aerobik, kalanetiku, jogu a mnoho ďalších, no pilates bol jej srdcovou záležitosťou. Práve jej sa podarilo spropagovať pilates u nás na Slovensku. Kedysi si lekári toto zázračné cvičenie nechávali iba vo svojich súkromných telocvičniach. No práve Marta Koleničová sa odhodlala šíriť toto cvičenie medzi ľudí. Ocenenia, diplomy, certifikáty, spokojní zverenci a pilates na vysokej úrovni to sú práve  faktory, ktoré tu po sebe zanechala známe cvičiteľka.

Sama sa učila od svetových pilatesových odborníkov ako sú Cathy Corey, Ron Fletcher, Renata Sabongui alebo Kyria Sabin. Zúčastňovala sa na významných  seminároch, školeniach, podujatiach po celej Európe. Vždy keď sa naučila niečo nové, tak to skúšala najprv na sebe. Sama venovala štúdiu Pilatesu veľa hodín, čítala a študovala rôznu literatúru, lebo mala pocit, že je ešte stále len na začiatku. Jej hodiny pilatesu praskali vo švíkoch. Svoje skúsenosti a vedomosti aplikovala  na svojich lekciách, ktoré boli vždy beznádejne obsadené. Jej znalosti o ľudskom tele mohli zahanbiť aj nejedného lekára, ktorí väčšinou riešia len dôsledok a nie príčinu našich pohybových ochorení.

Aká bola Marta Koleničová?

„Všetci, ktorí Martu poznali sa zhodnú, že bola profesionálka, presná ako švajčiarske hodinky, silná ako levica ale i tvrdohlavá ako baran. Ak si niečo vzala do hlavy, bolo lepšie jej ísť z cesty. Ak to vyšlo, mohli ste jej gratulovať, ak nie, vzala to s gráciou, ktorú ste museli obdivovať. Napriek útlej postave vyžarovala prirodzený rešpekt, vyvolávala v ľuďoch dôveru, že to čo ich učí, im pomôže. A aj pomáhalo a pomáha. Spokojných klientov a žiakov sú stovky a nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Španielsku, v Čechách a v mnohých iných krajinách. Oslovovali ju z televízie, časopisov a rádií, aby sa vyjadrovala k rôznym otázkam ohľadne cvičenia a pohybových ochorení. Jej meno zaručuje odbornosť a profesionalitu.“Takto sa o nej vyjadrila Zuzana Viceníková, cvičiteľa Pilatesu.

Foto: pilates-kolenicova.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Marta Koleničová cvičenie milovala, no Pilates jej prúdil v žilách

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

georgispat
georgispat
 2.10.2013 15:27

Marto, byla jsi první žena na Slovensku se kterou jsem spolupracoval. Pomáhala jsi nám v začátcích s organizací kongresů a školení. I díky Tobě jsme se jako IFFA později FACE stali na Slovensku známými v oblasti aerobiku a fitness. Věřím, že i nyní když se sejdeš s Dimitrisem něco vymyslíte. Zůstáváš v našich srdcích.