Maroš Molnár: Človek je silný, ak pracuje na slabých stránkach
Čo odlišuje profesionálnych športovcov od obyčajných ľudí? Podľa čoho dokážeme zistiť, že dieťa má pred sebou veľkú kariéru? A čo je vlastne najdôležitejšie v prípade, že sa chce dieťa stať veľkým hokejistom a presadiť sa? O tom sme sa rozprávali s osobným trénerom a motivátorom Marošom Molnárom.
Na čo by sa podľa vás mali deti, ale aj dospelí zamerať, ak chcú dosahovať výsledky?
Záleží to od veku, od športu, aj od cieľov dieťaťa. Niektorí rodičia dávajú deti na šport preto, aby mali vyplnený voľný čas. Niektorí z nich chcú mať hráčov NHL. Od toho závisí aj prístup k tréningu. Keď to má dieťa ako hobby, stačí, že sa mu venuje dodatkovo. V takom prípade je cieľ tréningu iný než pri deťoch, ktoré sa športu venujú naplno. I v tomto prípade však pokojne môže nastať prípad, že sa z na pohľad netalentovaného dieťaťa vykľuje skvelý hráč. Ak chce dosiahnuť vrcholovú úroveň a všetko napovedá tomu, že by skutočne mohol dosiahnuť najvyššie priečky, musí byť tomu prispôsobený aj tréning. Musí to obsahovať určitú periodizáciu tréningu – inak sa trénuje v prípravnom období, inak pred zápasom, inak v súťažnom, inak v posúťažnom období. Tomu všetkému sa treba prispôsobiť. Závisí aj od veku dieťaťa, inak totiž trénuje 9-ročné dieťa, inak 16-ročný tínedžer. Existuje veľa faktorov, z ktorých musí človek vychádzať.
Tí najlepší športovci mali väčšinou vlastný hnací motor už keď boli mladí. Vždy urobili niečo navyše, a tým sa odlišovali od ostatných.
Čím sa odlišujú profesionálni športovci a vďaka čomu to dotiahli tak ďaleko?
Tí najlepší športovci mali väčšinou vlastný hnací motor už keď boli mladí. Ten ich hnal bez ohľadu na to, koľko mali rokov. Vždy urobili niečo navyše, vždy chceli byť najlepší, a tým sa odlišovali od ostatných. Keď musia rodičia do niečoho deti nútiť, je malá šanca, že niečo naozaj dosiahnu. Keď sme dospelí, sme v dostatočnej miere uvedomelí. A to tak, aby sme vedeli, čo všetko sme ochotní obetovať. Ako deti sme však mali v sebe niečo, čo nás hnalo dopredu. Deti majú gén bojovníka, ktorý ide za každú cenu, bojuje aj v kritických situáciách, vždy sa vie správne rozhodnúť, a to ho posúva dopredu.
Je dôležité, aby rodičia dieťa podporovali a aby stáli pri ňom, keď má krízu. Ja si ale myslím, že rodičia by nemali nútiť deti do športu.
Zohrávajú v tom dôležitú rolu aj rodičia?
Určite tam zohrávajú rolu aj rodičia, ktorí vytvoria zázemie. Je dôležité, aby rodičia dieťa podporovali a aby stáli pri ňom, keď má krízu. Ja si ale myslím, že rodičia by nemali nútiť deti do športu. Je to na ňom. Poznám tenistov, ktorí vďaka rodičom dosiahli to, čo dosiahli. Ale nebolo to preto, že ich k športu nútili, skôr im vytvárali správne zázemie. Vytvorili im podmienky, vďaka ktorým nemuseli na nič myslieť a mohli sa posúvať.
Keď si zoberieme napríklad Ľuba Višňovského, ten odmalička dokázal makať. Vždy si našiel v tíme niekoho, kto bol lepší, a na ďalší deň ho chcel poraziť. Mal v sebe niečo, čo ho hnalo dopredu, a preto dosiahol to, čo dosiahol. Taká Dominika Cibulková bola ako pitbul a hnala sa dopredu. Je nízka, a preto jej pohyb musel byť excelentný. Musela vedieť hrať tak, aby jej nikto neublížil a aby vedela ťažiť z chýb druhých.
Vždy je to ale o tom, že to človek musí mať v sebe. Keď budú rodičia dieťa do niečoho nútiť, je len otázkou času, kedy to zabalí. Žiadna iná cesta nie je. Môže mať talent, ale keď nevie bojovať, ani talent nepomôže.
Čiže úspech závisí od toho, ako je človek vnútorne nastavený a koľko pre to spraví?
Presne tak. Nie nadarmo sa hovorí – stanov si cieľ, stanov si, ako sa k nemu dostaneš a stanov si, koľko si ochotný pre to obetovať. Či si ochotný vstávať o piatej a ísť spať o ôsmej. Či si ochotný prísť domov a vo voľnom čase sa venovať slabým stránkam. Ide o to, čo všetko si ochotný urobiť pre to, aby si dosiahol najvyššiu úroveň. Sú to tisícky hodín tvrdo odmakanej práce a aj tak to nie vždy musí vyjsť.
Dieťa musí byť veľmi talentované, aby si ho niekto vyhliadol a hneď podchytil. Z toho dôvodu ale musí byť o level vyššie od všetkých ostatných. Aj v NHL sa uchytia len hráči, ktorí výrazne vynikajú nad Američanmi a Kanaďanmi. V dnešnej dobe rodičia vidia hráča NHL a vôbec si nepredstavujú, čo všetko je pre to treba obetovať. A niekedy chcú rodičia viac ako chce dieťa, a to je zlé.
Pokračovanie tohto rozhovoru, ako aj ďalšie inšpiratívne rozhovory s top slovenskými trénermi a hokejistami o zdraví, športe a zdravom stravovaní nájdete v knihe HOKEJOVÉ RÝCHLOVKY. Na skoro 300 stranách vás čakajú taktiež desiatky obľúbených a rýchlych fit receptov od 60 známych hokejových osobností.