Môže pozitívne myslenie škodiť?
Všetko, čo má pred názvom plusové znamienko, by malo byť automaticky dobré. Môžu sa však vyskytnúť aj výnimky, pri ktorých pozitívne myslieť jednoducho nestačí. Prečo je to tak?
Vidieť pohár poloplný je typickým znakom optimizmu. Ale stále na veci pozerať cez ružové okuliare je človeku neprirodzené. Môžete sa stretnúť s nadšencami pozitívneho myslenia, ktorí by zaň položili život a budú vám tvrdiť, že to je jediná cesta, akou sa treba vydať. Ale môžete na nej stretnúť aj odporcov, ktorí tvrdia, že myslieť výhradne pozitívne môže byť dokonca škodlivé.
Ak chcete svoju osobnosť rozvíjať, mali by ste zvážiť aj negatívne stránky pozitívneho myslenia, akokoľvek paradoxne to znie. Iracionálny optimizmus sa dokáže zmeniť na pozitívny postoj s dávkou reality, ak si dáte trošku námahy a povŕtate sa v tom.
Be happy za každú cenu
Ak narazíte na človeka, ktorý ma takpovediac temnejšiu osobnosť, je melancholický a má sklony skôr k pesimizmu, nepýtajte sa ho: „Prečo nemôžeš mať lepšiu náladu?“ Jednak vám nebude rozumieť, čo od neho chcete a pravdepodobne vás bude považovať za blázna. Prvým predpokladom je uznať, že každý človek má inú osobnosť.
Nie vždy je šťastie, veselosť a optimizmus východiskovým stavom každej existencie. Nie je nutné byť za každú cenu veselými melancholikmi. Ľudia so smutnejšou povahou sú často frustrovaní nátlakom z okolia, keď zo všetkých strán počúvajú o pozitívnom myslení a im sa tak veľmi nedarí naladiť sa na túto vlnu. Šťastie sa stalo akousi zvláštnou komoditou, výsledkom priemyslu tejto doby.
Kritici hovoria, že pozitívne myslenie sa stalo alergiou na niečo negatívne. Neustále na pozore pred negatívnymi myšlienkami, nepretržite sa upokojovať, že všetko bude v poriadku. Ale zakaždým, keď to potlačíte, vráti sa to späť ako bumerang. A k tomu tá strašná predstava, že ak nebude všetko krásne ideálne, stane sa nejaká katastrofa. Pozitívne afirmácie dobre pôsobia na celkovú pohodu, ale nemôžu vykoreniť nespokojnosť, smútok, žiaľ, pocity viny, beznádeje, pretože sa v živote prirodzene vyskytujú.
Ako zreálniť pozitívne myslenie
1. Prestať počítať len pozitívne myšlienky
Ľudia nemôžu byť nonstop šťastní v každej jednej situácii. Samozrejme je zdravšie, keď sa sústredíte na to lepšie vo vašom živote, ale akceptujte, že existujú aj tie ostatné veci. Písanie zoznamu vecí, za ktoré ste vďační, vám nevydrží celých 365 dní. Bude to mať presne opačný efekt.
2. Sledovať viac vitalitu než šťastie
Umenie, šport, viera, rodina, práca – to sú základné princípy pozitívnej psychológie. Hľadať a nájsť v nich zmysel je viac ako len bezhlavo myslieť na šťastie. Mať zo života radosť, tešiť sa, že ste nažive, sledovať svoju energiu pri jednotlivých činnostiach, oslavovať život. Nie zakaždým hľadať šťastie.
3. Aj aj
Športovci vám budú prisahať na pozitívne myslenie. Nemôžu predsa ísť do zápasu s tým, že ho prehrajú. Negatívne prognózy nie sú na mieste. A pokiaľ výsledok nedopadne podľa predstáv, treba sa z toho poučiť a cieľ neopustiť. Ani podnikateľ nejde do biznisu s tým, že sa nepodarí. Ale keby mal nasadené len ružové okuliare, prehliadol by riziká. Prekážky prosto treba zdolávať, nie obchádzať.
4. Prijať svoju temnú stránku.
Úcta, vďačnosť, odpustenie a optimizmus – všetky piliere úspechu podľa pozitívnej psychológie. Neznamená to, že musíte očistiť vašu osobnosť. Uznať podivnosti, sklamanie, straty, chyby. Aj ony majú svoj význam a v konečnom dôsledku môžu byť aj pozitívne.
Miroslav Zaťko, zakladateľ www.pozitivnemysliet.sk a autor knihy Je ľahké spraviť zvislú čiarku, má na to jasný názor: „Aj pozitívne myslenie má svoje jasné pravidlá. Pointa je v uvedomení si koreňov jednotlivých problémov. Dale Carnegie povedal, že sme doslova produktom vlastných myšlienok. Toto poznanie nás dostáva do bodu, kedy musíme zobrať stopercentnú zodpovednosť za svoje myslenie, za svoj život. Priznať si, že ten či onen problém som si zapríčinil sám - tým ako myslím, chce dávku odvahy. A tu prichádza na rad pozitívne myslenie. Robiť to isté, myslieť si, že myslíme pozitívne, a čakať, že sa niečo zmení, je šialenstvo. Myslieť pozitívne, znamená myslieť pozitívne, myslieť inak, ako sme si mysleli, v čase keď som zasadil semienko konkrétneho problému. A to stojí za zamyslenie.“
Zdroj: Journal of Humanistic Psychology