Koľko dovolenkovať pre totálne vypnutie?
Čas na dovolenku je diskutovaná záležitosť. Kým niektoré literatúry uvádzajú, že je to minimálne 14 dní, aby si telo a myseľ oddýchli, iní hovoria o tom, že oddych môže trvať aj pár dní.
Nie každý má možnosť stráviť na dovolenke mesiac alebo dva. Ak pracovný čas mimo dovolenky nie je priveľmi stresujúci a kratšia dovolenka je viackrát do roka, na oddych stačí aj kratší časový úsek. Ale poďme sa na to pozrieť bližšie.
Koľko je tak akurát?
„Dôležitejšie ako samotná dĺžka, je skôr správne sa na dovolenku naladiť, plánovať, v pokoji sa pripraviť a dovolenkovať od prvého momentu. Inak sa môžeme ladiť aj 4-5 dní a z dovolenky nám značná časť utečie. Zároveň je dôležité oddať sa dovolenke naplno. Vypnúť pripojenie na internet a mobilný telefón, nepracovať a nechať problémy doma. Neujdú vám. Ak sa na dovolenku prichystáte, naplánujete si ju a vypnete si telefón, na regeneráciu stačí aj niekoľko dní. Napríklad predĺžený víkend. Ak budete počas nej pracovať, tak sú málo aj dva týždne,“ hovorí Silvia Langermann, psychologička a koučka systému Power coaching.
Zmena je fajn
Preferencie z hľadiska spôsobu trávenia voľného času sú u každého jedinca iné. Niekto vypína na horách pri turistike, iný potrebuje čítať nerušene romány na pláži a ďalší lyžuje v Alpách. Nedá sa jednoznačne tvrdiť, čo je lepšie, a čo vám prospeje najviac. Vyplýva to z povahy, ktorú má každý inú.
Psychologička Silvia ďalej tvrdí: „Dovolenka je niečo nové, neobvyklé a je to zmena. Treba ju plánovať, premyslieť a rešpektovať svoje potreby. Ak si myslíte, že na dovolenke musí byť všetko len super, ste na omyle. Budete 24 hodín s rovnakými ľuďmi a na nových miestach, na ktoré si treba zvyknúť. Zmení sa aj denný režim a to môže vyvolať stres.“
Aktívne alebo pasívne?
„Oba druhy dovolenky majú pre aj proti. Dôležité je uvedomiť si, čo je zmyslom dovolenky - oddych, spoznávanie, zábava a v žiadnom prípade sa nesnažiť do týždňa natlačiť všetko. Je to individuálna potreba dovolenkujúcej osoby, či týždňové ležanie na pláži je oddych alebo nuda, či behanie po pamiatkach je stres alebo úžasný zážitok. Obe dovolenky, rešpektujúc potrebu človeka, môžu byť perfektným oddychom,“ uvádza psychologička.
Dovolenkové prešľapy
Častokrát si ľudia na dovolenke doprajú nejaké tie nevhodné a neprimerané výstrelky mimo bežného života. Napríklad viac alkoholu, jedla, maškŕt. Niektorí si myslia, že dovolenka je doslovne odvodená od slova dovoliť si. Neuvedomujú si, ako veľmi si môžu uškodiť. Rovnako nie je vhodné zachádzať do extrémov, napríklad z ničoho nič začať prudko športovať, ísť behať bosí na pláž bez skúseností a podobné neobvyklé aktivity.
Silvia sa k tomu vyjadruje takto: „Alkohol ani sladkosti nie sú zdravé na dovolenke ani doma. Na dovolenke bude metabolizmus reagovať rovnako ako doma. Jediný rozdiel je v tom, že na druhý deň nemusíte ísť do práce. Ochutnávanie špecialít alebo dopranie si niečoho viac, by malo byť uvedomelé a s mierou.“
K oddychu pomôže najmä toto
- Starostlivo vyberaná partia, s ktorou idete na dovolenku.
- Plánovanie, čo vidieť, kam ísť.
- Dostatok financií.
- Komfortné ubytovanie a kvalitná strava.
- Dobrá nálada.
- Humor.
Zdroj ilustračnej fotky: Ariel Lustre, CC0