Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Kolagén, urea, čistá voda. Tipy, ako sa starať o pleť pri športe

Advertoriál

Mali ste niekedy po športe pocit, že vaša pleť žiari ako po kozmetickej procedúre? Nebola to len ilúzia.

Beh_Zena_Ihrisko
Zdroj: PR, Vojkovsky.sk, Freepik.com
3. SEP 2021

Dobrý krvný obeh je základom vitálne pôsobiacej pokožky na celom tele. Tento fyziologický proces sa počas fyzickej aktivity zlepšuje, a to neplatí len z dlhodobého hľadiska. Už aj po jedinom tréningu vás príjemne prekvapí tá svieža tvár, ktorú uvidíte v zrkadle. Ďalším benefitom je to, že vďaka poteniu sa z tela vyplavujú toxíny (škodlivé látky), a tým sa naštartuje čistenie pleti. Pravidelný pohyb má teda rôzne benefity pri starostlivosti o pleť, to však neznamená, že sám osebe je dostačujúci. 

Čistá voda je zázračný nápoj

Dnes už je všeobecne známe, a nielen medzi výživovými poradcami, že najzdravšia tekutina, ktorou môžete uhasiť smäd, je čistá voda.V jedálničku športovca by mala byť základným nápojom. Dobrou správou je, že ak si ju doprajete v dostatočnom množstve, budete mať za sebou zároveň aj veľkú časť rituálu starostlivosti o pleť aj pokožku. 

Je veľmi dôležité doplniť vlhkosť v koži stratenú počas cvičenia. Pokiaľ nedokážete vypiť veľké množstvo čistej vody, na tento účel môžete siahnuť aj po minerálnych vodách, nesladenom čaji a nesladených šťaváchzriedené vodou v pomere 2:1.

Krémujte plánovane

Mali by ste používať aj krémy na starostlivosť o pokožku pred a po cvičení. Ochránia vašu pokožku pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, no zároveň zabraňujú aj prílišnej strate vlhkosti. Po tréninguje teda vhodné použiť krém na vodnej báze,najlepšie obsahujúciglycerína ureu. Pred tréningomnaneste mastnejší prípravok, ktorý udrží vlhkosť pokožky. Avšak tie, ktoré obsahujú parafín, sú menej vhodné, pretože upchávajú póry, čím dráždia pokožku a zabraňujú normálnemu poteniu. To druhé je problém preto, že zhoršuje sa schopnosť tela uvoľňovať teplo. Tým pádom tie látky, ktoré sa za iných okolností vylučujú potom, v tele zostanú.

Tabletky_Muz

Výživové doplnky? Áno, ale rozumne

Ponuka rôznych vitamínov, voľnopredajných liekov, kvapiek a výživových doplnkov je dnes neuveriteľne široká. Zdravie cez žalúdok by malo prechádzať predovšetkým prostredníctvom vyváženej stravy plnej prospešných živín. Niekedy to ale naozaj nestačí, v mnohých prípadoch sú tabletky tou najrozumnejšou cestou k posilneniu zdravia alebo zmierneniu nejakých neželaných príznakov. 

Dobrým príkladom jeaknózna pleť u športovcov. V ideálnom prípade sa tento zdravotný problém zmierni po prechode na zdravšiu stravu (čo by malo byť pri fyzicky aktívnom životnom štýle samozrejmosťou). No tí ľudia, ktorí s touto kožnou chorobou majú nejaké skúsenosti, vedia, že jej príchod je mnohokrát nečakaný, bez akéhokoľvek varovania. Máte na výber, ako to budete riešiť. Môžete experimentovať s make-upom, z toho ale môže vzniknúť začarovaný kruh. Ak máte problematickú pleť, pred tréningom by ste si mali odmaľovať tvár, hrubá vrstva make-upu bude pre vašu spotenú pleť s otvorenými pórmi nočnou morou. Druhou možnosťou je to, že vyrazíte do lekárne a kúpite si prípravok s rýchlym účinkom, a po pár dňoch vám odľahne.

Pekná pleť a výživové doplnky súvisia v športe aj inak. V úvode tohto článku sme uviedli, prečo môže pravidelná fyzická aktivita zlepšiť kvalitu kože. No dobrý krvný obeh v kombinácii s vyplavovaním toxínov nemusí byť jediným zdrojom kozmetických benefitov. Veľmi ťažko by ste dnes našli aktívneho športovca, ktorí nikdy nesiahne po žiadnom výživovým doplnkom. Niektoré z týchto prípravkov obsahujú kolagéna majú za úlohu posilniť kĺby a podporovať zdravie pohybového aparátu.No kĺbové chrupavky nie sú v ľudskom organizme jediným miestom, kde má táto bielkovina primárnu rolu.Tvorí napríklad 80 % pleti, kolagén na pleť a kolagén pre športovcov sú teda viac než príbuzné produkty. Akurát je potrebné venovať pozornosť tomu, aby bol skutočne účinný. Vyberte si taký produkt, ktorý je vyrobený z overených zdrojov, od známeho predajcu, akým je napríklad Inca Collagen a najlepšie 100% morský, bez iných prísad.Na stránke spomenutého predajcu (Inca Collagen) momentálne prebieha akcia na kolagén, takže ak chcete potešiť svoju pokožku a kĺby, nenechajte si ju ujsť.

Rada na záver: Dobrý a kvalitný spánok je ďalším dôležitým krokom ku zdravej pleti. Nedostatkom spánku naše telo začne produkovať viac stresového hormónu kortizolu, ktorý môže viesť k zápalu v našom tele a ovplyvňovať kvalitu našej pokožky. Vyskúšajte si 12-dňovú výzvu pre lepší a kvalitnejší spánok.

Zdroj fotiek: freepik.com

Ostatné zdroje: https://www.domium.sk/2021/08/domaca-posilnovna-a-jej-vybavenie/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kolagén, urea, čistá voda. Tipy, ako sa starať o pleť pri športe

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3355
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.