Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Kľúč k zdraviu a duševnej pohode: Manuál základnej starostlivosti o seba

Advertoriál

V dnešnom uponáhľanom svete je dôležité uvedomiť si, že starostlivosť o seba nie je len luxus, ale nevyhnutná súčasť zdravého životného štýlu. Čoraz viac vedeckých štúdií dokazuje, že regenerácia a cielený „wellbeing“ majú nesmierny vplyv na celkovú kvalitu života.

Kľúč k zdraviu a duševnej pohode: Manuál základnej starostlivosti o seba
Zdroj: AdobeStock
25. MAR 2024

Ruku na srdce, staráte sa o seba naozaj dôkladne? Počúvate signály tela a dávate mu to, čo potrebuje? Ak cítite, že vo vašom živote chýbajú pokoj, psychická pohoda a celková vitalita, mali by ste popremýšľať nad cielenou starostlivosťou o seba. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť to, ako sa cítite a v akej kondícii sa nachádzate. Na ktoré 3 piliere regenerácie sa zamerať?

Prečítajte si aj: Zdravý a spokojný život? Stačí dodržať týchto 5 pravidiel!

1. Mentálna a emocionálna regenerácia

Niekedy sa nám zdá, že ideme neustále na plný plyn. Práve regenerácia je kľúčová pre udržanie našej energie a výkonnosti. Nepodceňujte čas na spánok a odpočinok. Bez dostatočnej regenerácie sa budete cítiť vyčerpane a vyhorene.

Dýchanie

Uvedomujete si váš dych? Nie je to len automatický proces, ale aj mocný nástroj na zmiernenie stresu a zlepšenie vašej psychickej pohody. Skúste sa každý deň na niekoľko minút venovať hlbokému dýchaniu. Jednoduché techniky ako sú diafragmatické dýchanie do brucha alebo dýchanie podľa rytmu, vás okamžite uvoľnia a zbavia stresu.

Meditácia

Meditácia je osvedčený spôsob, ako znížiť úzkosť, zlepšiť koncentráciu a nájsť vnútorný pokoj. Pravidelná meditácia pozitívne vplýva na mentálnu a emocionálnu pohodu. Stačí vám pár minút denne! Aj krátke uvedomenie si okamihu má veľký vplyv.   

Čas pre seba

Každodenný život je plný stresujúcich situácií, v dnešnej dobe je nutnosťou „vypnúť“. Venujte sa každý deň aspoň chvíľu tomu, čo máte radi. Čítajte, počúvajte hudbu, maľujte, píšte si denník alebo si vyberte inú kreatívnu činnosť, ktorá vám prináša radosť a uvoľnenie. Tieto aktivity môžu fungovať ako terapia a pomôžu uvoľniť stres a napätie.

2. Fyzická regenerácia

Fyzická regenerácia je ako nabitie batérie dáva nám energiu, aby sme mohli fungovať na plné obrátky. Keď si doprajeme dostatok spánku a oddychu, cítime sa silnejší a odolnejší voči chorobám. Je to ako servis pre náš organizmus, ktorý nám umožňuje byť aktívnymi a pripravenými na všetky výzvy, čo nám život prináša.

Spánok

Je dokázané, že spíme málo. Dostatočný a kvalitný spánok je základným pilierom regenerácie. Počas spánku sa obnovujú naše bunky, posilňuje sa imunitný systém a vyrovnáva sa hladina hormónov. Dajte si záväzok, že budete spať aspoň 7, ideálne 8 hodín denne.

Pohyb

V zdravom životnom štýle nesmie chýbať! Či už stavíte na dynamické cvičenie, tréning v posilňovni, ľahký pohyb ako je prechádzka, joga alebo iné obľúbené cvičenie, podporíte ním cirkuláciu krvi a uvoľníte endorfíny, ktoré pomáhajú zmierniť stres.

Relaxačné techniky

Áno, treba si cielene dopriať relax. Stavte na progresívnu relaxáciu svalov, saunu alebo horúci kúpeľ, ktoré uvoľnia svalové napätie a odbúrajú stres.

Masáže

Či už profesionálna masáž alebo automasáž – oba typy vám pomôžu zbaviť sa napätia v svaloch, zlepšia prietok krvi a zmiernia bolesť.

Prečítajte si aj: Viesť zdravý životný štýl sa oplatí: Aké benefity ním získate?

Sociálna regenerácia

Cítime sa vďaka nej povzbudení, plní lásky a podpory. Keď sme s tými, ktorých máme radi, cítime sa lepšie a dokážeme prekonať všetky prekážky, ktoré život prináša.

Čas s rodinou a priateľmi

Kvalitne strávený čas s blízkymi preukázateľne prináša pocity podpory a pohody. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vám prinášajú chvíle naplnené radosťou a pochopením, sociálne väzby sú pre naplnený život dôležité.

Ako na celkový wellbeing?

Život by mal byť podľa možností v rovnováhe, preto by sme nemali zabúdať ani na ostatné aspekty starostlivosti o seba ako sú zdravá strava, dostatočný pitný režim či budovanie zdravého sebavedomia a sebahodnoty. Všetky tieto faktory majú vplyv na našu celkovú pohodu a kvalitu života. Nájdite si čas na aktivity, ktoré vám prinášajú radosť a napĺňajú vás. Nevynechávajte ani čas strávený v prírode a na slnku – pomáha k zlepšeniu vašej mentálnej pohody.

Cielená starostlivosť o seba nie je len rozmarom ale nevyhnutnosťou pre dosiahnutie zdravia a zlepšenie kvality života. Fyzická a emocionálna pohoda majú veľký vplyv nielen na nás samotných, ale aj na ľudí okolo nás. Aj keď žijeme v uponáhľanej dobe, nájdime si čas na seba a investujme do svojho vlastného zdravia a šťastia, prospeje to nielen nám, ale aj okoliu.

Žiť zdravo sa vám s ČSOB oplatí!

Aj ČSOB Poisťovňa odmeňuje zdravý životný štýl a pridáva k uzatvoreniu životného poistenia Vital ako bonus DNA ERA test v hodnote 349 Eur!

KV VITAL

Stačí, ak si zriadite životné poistenie Vital online v min. hodnote 25 EUR/mesiac alebo detské životné poistenie v min. hodnote 15 EUR/mesačne a získate DNA ERA Complex test v hodnote 349 EUR. Viac o benefite nájdete tu.

Vďaka DNA analýze môžete zistiť viac ako 120 genetických predispozícií, ktoré sa týkajú zdravia, výživy, intolerancií, športového profilu a statusu prenášača. Odber vzorky je jednoduchý a bezbolestný. Získajte personalizované odporúčania pre zdravšiu budúcnosť vás a vašich blízkych s ČSOB Poisťovňou!

Benefit za zdravý životný štýl

  • Podpora zdravého životného štýlu
  • Prevencia, snaha odhaliť závažné ochorenia včas
  • Humánne, spoločensky zodpovedné správanie

ČSOB Poisťovňa odmeňuje klientov navýšením poistného plnenia o 10 %

  • ak v posledných 3 rokoch pred poistnou udalosťou poistený absolvoval preventívnu lekársku prehliadku a v čase nahlásenia poistnej udalosti sa preukáže potvrdením od lekára alebo výpisom od zdravotnej poisťovne
  • ak v posledných 2 rokoch pred poistnou udalosťou poistený daroval krv a v čase nahlásenia poistnej udalosti sa preukáže Preukazom darcu

Benefit je možné uplatniť pri rizikách: Vážne choroby, Invalidita, Chirurgický zákrok a Hospitalizácia. Viac informácií o výhodách produktu nájdete na Rizikové životné poistenie (csob.sk).


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kľúč k zdraviu a duševnej pohode: Manuál základnej starostlivosti o seba

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.