KINESIOTAPING: Dá bolesti stopku!
Pre niektorých dobre známa rehabilitačná metóda, no pre niektorých úplná novinka. Pozrime sa spolu na to, čo pre nás vymysleli japonskí odborníci.
Kinesiotaping, inými slovami tejpovanie bolestivých miest. Viacerí z nás poznajú, čo je to akútna či chronická bolesť kĺbov! Kinesiotaping je pre nás riešenie. Táto terapeutická metóda, obľúbená u vrcholových športovcov, je v prvom rade podporná liečba pri bolestiach, ale slúži aj ako prevencia.
Farebné elastické pásy, ktoré sa lepia priamo na kožu, sú jednoduché, účinné a ešte si ich aj farebne vieme doladiť. Tejpovacia technika je navrhnutá tak, aby uľahčila prirodzený proces hojenia a zároveň poskytovala oporu a stabilitu svalstva a kĺbov bez obmedzení pri pohybe. Bavlnená Kinesio páska je bezpečná a určená pre deti či staršiu populáciu. Lieči rôzne ortopedické, neuromaskulárne, či neurologické ochorenia. Veľkou výhodou týchto zázračných farebných pásikov je, že úľava sa dostaví ihneď, alebo v priebehu niekoľkých hodín.
Kedy môžem využiť kinesiotaping?
Pri akútnych bolestiach, pri poranenom tkanive, regenerácii svalstva. Pomáha znižovať bolesť, svalovú únavu, redukuje opuchy a zápaly, zlepšuje prekrvenie lymfatickej drenáže.
Liečebné účinky špeciálne upravených pásikov pôsobia priaznivo aj na náš cievny systém, úpony a spôsobujú zvýšenie látkovej výmeny v našom tele.
Ako sa aplikuje kinesiotape?
V prvom rade by sme to mali nechať na odborníkov, fyzioterapeutov alebo lekárov. Dnes však už existujú kinesiotape kurzy po celom Slovensku, kde nás to naučia. No zaiste je dobré poradiť sa s odborníkmi, ako zatejpovať bolestivé miesto. Aplikácia tejpu je nenáročná a nezaberie veľa času. Stačí lokalizovať bolestivé miesto, vyznačiť si ho a prilepiť farebný pásik. S lokalizáciou postihnutého miesta môže byť problém, tak preto sa musíme obrátiť na odborníkov. Veľkou výhodou tejto pásky je, že na tele vydrží viac ako 24 hodín, čiže po celý čas uzdravuje.
Pre koho je určený?
- „ problematické ruky 21. storočia“ (preťaženie predlaktia, zápästia, ramena z dôvodu práce s PC)
- pre držiteľov tenisového lakťa
- pri bolestiach svalov, kĺbov
- pri rekonvalescencii, prevencii
- pre správne držanie tela
- prekrvenie lymfatickej drenáže
Slovami odborníčky a fyzioterapeutky Stanislavy Gogovej
Kinesiotapingom sa v mojej súkromnej praxi zaoberám 5 rokov. Kedže sa starám prevažne o profesionálnych športovcov, využívam metódy kinesiotapingu k urýchleniu liečebných a regeneračných procesov po zraneniach. Moje skúsenosti s kinesiotapingom su len pozitívne, keďže veľkou mierou podporuje správnu funkciu lymfatického a cievneho systému, ovplyvňuje fascie, kĺby, svaly, znižuje bolesť, redukuje zápaly a opuchy. Používam ho v spojitosti s ostatnými fyzioterapeutickými postupmi, aby bol efekt liečby čo najlepší. Účinok kinesiotapingu pri správnom prevedení sa prejaví okamžite. Výrazne pomáha tlmiť bolesť, a tak účinok úľavy je veľmi rýchly. Je to metóda, ktorá výrazne pomáha skrátiť liečebný proces. Kinesiotaping nemôže ublížiť, má však isté obmedzenia ako sú alergie, kožné defekty, malígne ochorenia, žilové problémy. Účinok tejpovania však vo veľkej miere závisí aj od anatomických a funkčných znalostí fyzioterapeuta a následného správneho použitia.