TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Jogové techniky očistia ľudské telo i myseľ

Mirka

Máte ťažkosti s upchatým nosom, bolesťou hlavy či tráviace problémy? Špeciálne jogové techniky očistia nielen dýchací aparát alebo tráviaci trakt, ale tiež pomôžu odstrániť kožné problémy, nespavosť či zlepšiť koncentráciu.  

Jogové techniky očistia ľudské telo i myseľ
10. OKT 2014

Šatkrije (šatkarmy) slúžia v joge na očistenie tela, ale aj mysle. Základ tvorí šesť očistných techník, ale je ich oveľa viac. Sú neodmysliteľnou súčasťou hatha jogy. Existuje viacero jogových očistných techník, ktoré sa od seba odlišujú svojím zameraním (podpora cirkulácie krvi, lymfatického systému, odstránenie negatívnych myšlienok či detox konkrétneho ľudského orgánu), ale tiež svojou náročnosťou. Šatkarmy sú určené pre pokročilejších cvičencov jogy. Ak ich chcete vyskúšať a zlepšiť svoj zdravotný stav, urobte tak pod vedením skúseného jogína.

Odporúčame prečítať: Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť

6 základných techník očisty v joge

Néti (prečistenie nosa)

V rámci tejto techniky sa rozlišuje džala néti a sútra néti. Cieľom oboch týchto techník je prečistiť nos, pri džala néti sa využíva slaná voda. Túto techniku sa odporúča vykonávať každé ráno. Pri sútra néti sa namiesto slanej vody používa bavlna, napustená včelím voskom. Ak máte problém s bolesťou hlavy a dutinami v oblasti čela a nosa, néti je určená práve pre vás. Okrem zlepšenia zdravotného stavu sa môžete tešiť aj na posilnenie pamäťových schopností a koncentrácie.

Dhauti (očista tráviaceho traktu)

Neviete si poradiť s tráviacimi problémami, alergiou, astmou či prekyslením organizmu? Skúste sa zamerať na detoxikáciu organizmu pomocou očistnej techniky dhauti. Môžete tak urobiť pomocou džala dhauti, ktorá spočíva vo vypití dvoch litrov vody, zohriatej na 40 stupňov Celzia, s čajovou lyžičkou soli a následným vyvolaním zvracania. Patrí sem aj sútra dhauti, ktorá je však oveľa náročnejšia.

Naulí (masáž brucha pomocou vlnenia brušných svalov)

Táto očistná technika precvičuje svaly v oblasti brucha a masíruje črevá, čím podporuje trávenie a vylučovanie. Odporúča sa využívať i pri cukrovke a kožných ťažkostiach.

Basti (očistenie čriev)

Basti možno prirovnať ku klystíru, ktorý očisťuje črevá.

Odporúčame prečítať: Jin joga má podobné účinky ako akupunktúra

Kapálabháti (prečistenie čelnej dutiny)

Kapálabháti je zameraná na posilnenie a očistenie dýchacích orgánov. Má vplyv aj na psychiku. Pomáha lepšie zvládať stres a má upokojujúce účinky. Ide v podstate o dychové cvičenie.

Trátak (očista plameňom sviečky alebo sústredením sa na jeden bod)

Podstata trátaku spočíva v sústredenom pohľade na jeden bod alebo plameň sviečky. Aké sú jej účinky? Je zameraná predovšetkým na zlepšenie pamäťových schopností a posilnenie zraku. Pomáha aj pri problémoch s nespavosťou. 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Stuart Miles)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jogové techniky očistia ľudské telo i myseľ

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.