Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť
Jogová terapia vychádza z princípu samotnej jogy, ale je doplnená o ďalšie účinné metódy, ktoré majú pomôcť človeku zbaviť sa zdravotných ťažkostí a získať psychickú pohodu.
Chodíte od lekára k lekárovi a vaše zdravotné ťažkosti stále pretrvávajú? V tom prípade treba hľadať aj iné cesty a spôsoby, ako sa uzdraviť. Skvelou doplnkovou metódou môže byť aj jogová terapia.
Najskôr treba pochopiť podstatu jogy a jogovej terapie
Cieľom jogy je získanie harmónie medzi telom, dušou a mysľou. Dosiahnuť tento stav sa však nepodarí každému. Predstavte si, že telo a myseľ sú spojené prostredníctvom určitej energie. Ak dôjde k jej narušeniu, napríklad kvôli stresu, vzniká nerovnováha. V prípade, že je človek stresovaný dlhodobo, automaticky sa to premietne do jeho zdravotného stavu (vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia). Je tu však aj ďalšia možnosť: ťažkosti, ktorých príčina tkvie v ľudskom organizme, ale negatívne myslenie ich ešte zhoršuje (nesprávne držanie tela a s ním súvisiace oslabené svaly môžu byť príčinou nepríjemnej bolesti hlavy, ktorá sa môže zhoršiť, ak človek vníma túto bolesť príliš negatívne). V takýchto prípadoch je výbornou voľbou jogová terapia, ktorá môže byť individuálna, poprípade prebieha v malej skupine, kde sú klienti s podobnými problémami.
Odporúčame prečítať: 4 malé tipy pre aktívnu relaxáciu
Ako jogová terapia funguje?
Terapia jogou sa nesnaží len zmierniť symptómy konkrétneho ochorenia, ale nájsť a odstrániť jeho príčinu. Vníma človeka ako celok a to je zohľadnené v postupoch, ktoré pri riešení zdravotných ťažkostí využíva. Sú to napríklad poznatky z fyzioterapie, očistné techniky, vizualizácia či spev. Učí človeka, ako relaxovať, sústrediť sa a tiež sa vhodne stravovať. Samozrejmosťou sú fyzické a dychové cvičenia. Keďže podstatou je joga, tak nechýba ani meditácia.
Odporúčame prečítať:Cvičíme 5 Tibeťanov
V praxi sa účastníci skupinových alebo individuálnych jogových terapií učia správne dýchať a objaviť vzťah, ktorý je medzi dýchaním a vykonávaným pohybom. Na lekciách sa teda naučia rozumieť svojmu telu a správne ho používať. Keďže sa v rámci jogovej terapie využívajú jogové pozície, prirodzene dochádza k rozvoju sily, flexibility i stability. Ak by sme chceli jogovú terapiu porovnať s jogou, v jogovej terapii ide predovšetkým o zdravé telo, resp. odstránenie zdravotných ťažkostí a získanie vnútornej harmónie, ktorá ovplyvňuje fyzické zdravie.
Pri akých zdravotných problémoch sa jogová terapia využíva? Okrem problémov s pohybovým aparátom (bolesť chrbta, krížov, kĺbov), je to aj rad ďalších ťažkostí, ako napríklad alergie, depresie, úzkostné poruchy, tráviace problémy, vysoký krvný tlak atď.
Diskusia k článku - Jogová terapia vám pomôže získať pevné zdravie i vnútornú spokojnosť