Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Joga v Rusku bola ohrozená

Nikola Danišová

Joga sa dostala v Rusku do nemilosti. V Nižnevartovsku zatvorili dve strediská hatha jogy. Boli označené za sekty, ktoré sú pre verejnosť nebezpečné, pretože praktizujú náboženské praktiky. 

Joga v Rusku bola ohrozená
18. AUG 2015

V ruskom meste Nižnevartovsk sa joga dostala na istý čas do nemilosti miestnym úradom. Na niekoľko dní zatvorili a zakázali prevádzkovať dve strediská hatha jogy – Aura a Ingara. Tie sa dostali na zoznam nebezpečných náboženských kultov a úrady ich vykázali zo sály pre medzinárodné stretávanie pri mestskom štadióne Samotlor.            

Hatha joga je o meditácii a posilnení ducha         

Hatha joga je jedna z najstarších a najšpecifickejších disciplín jogy. Jej hlavnou súčasťou sú ásany, teda pozície tela, pránajáma, teda ovládanie dychu a meditácia, ktorej cieľom je upokojenie mysle. Hatha joga je známa aj pod názvom radža joga – kráľovská joga pevnej vôle a sebakázne.

Čo je cieľom hatha jogy, je nebezpečná? 

Cieľom hatha jogy je najmä očista tela a ducha. Na západe je táto disciplína spájaná najmä s filozofiou, ktorej podstatou je obnovenie spojenia medzi individuálnym JA a univerzálnym BYTÍM. Jeho „revitalizovanie“ vedie k osvieteniu. Hlavným dôvodom cvičenia je zlepšenie mentálneho aj fyzického zdravia.

Inštruktori jogy sú zúfalí   

Inštruktori jogy si obvinenia nevedia vysvetliť. Situáciu vnímajú ako absurdnú a všetci sa snažia o zhromaždenie dôkazov. Chcú presvedčiť úrady, že stredisko nie je sektou, ale vedie iba kurzy, ktoré zlepšujú zdravotný stav obyvateľov. Tvrdenia, že sú nebezpeční pre verejnosť a praktizujú najrôznejšie náboženské praktiky, rozhodne odmietajú.

Začalo sa to listom   

Starosta Nižnevartovska poslal list Marianne Parfenovovej, šéfke odboru pre deti a mládež. Trval na tom, aby vykázala jogu zo strediska Samotlor, pretože šíri nové náboženské hnutia a kulty. Nepriateľský a nedôverčivý postoj voči joge ako k aktivite, ktorá je údajne neoddeliteľne spätá s náboženskými praktikami, zaujal aj úrad Marianny Parfenovovej.

Za všetko môžu nespokojní rodičia           

Neskôr vysvitlo, že list neposielal starosta Nižnevartovska. Vznikol na žiadosť rodičov niektorých účastníkov kurzov jogy. Niekoľko nepriaznivých dní však nakoniec dopadlo pre jogu dobre a samospráva uistila inštruktorov jogy, že môžu v prevádzaní kurzov naďalej pokračovať. Autorka listu, ktorý spôsobil jogínom krušné chvíle, dostala napomenutie.

Zdroj foto: flickr.com 

Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 293

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga v Rusku bola ohrozená

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.