TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Joga prospieva zdraviu. Presvedčte sa na vlastnej koži!

Mirka

Joga je návyková. Kto sa tomuto body&mind cvičeniu venuje pravidelne, určite súhlasí. A zároveň bez problémov vymenuje to, čo joga prináša do jeho života. Menej stresu a viac duševnej pohody? Pevnejšie a ohybnejšie telo? Zlepšenie konkrétnych telesných či duševných problémov? Ak chcete vedieť, ako pomôže joga vám, dajte jej šancu!

Joga prospieva zdraviu. Presvedčte sa na vlastnej koži!
27. NOV 2013

Joga patrí medzi obľúbené a rozšírené cvičenia z kategórie body&mind. Čo je jej cieľom? V prvom rade získanie harmónie medzi telom, dušou a mysľou, ktoré sú vzájomne prepojené a ovplyvňujú sa. Ak sú telo, duša a myseľ v rovnováhe, človek je zdravý, šťastný a spokojný.

Na čo treba dať pozor? Pri joge je veľmi dôležité správne vykonávanie jogových pozícií (asán), hlboké dýchanie a tiež meditácia. To všetko blahodarne pôsobí na fyzickú i psychickú stránku človeka. Ešte predtým je však potrebné vybrať si vhodný štýl jogy. Niekomu vyhovujú skôr statické štýly jogy zamerané hlavne na meditáciu, inému „sadne“ niektorý z dynamických jogových štýlov.

Poznáte zdravotné výhody jogy?

Žijeme v hektickej dobe, ktorá je spojená so stresom a mnohými psychickými problémami. Trápia nás vnútorný nepokoj, neschopnosť sústrediť sa, depresie, úzkosti, strach. Počas studených a tmavých mesiacoch sme na uvedené problémy náchylní ešte viac. Môže nám joga pomôcť aj v týchto prípadoch? „Áno. Joga môže pomôcť zlepšiť náladu a ,rozjasniť’ myseľ. Pokiaľ je človek do niečoho príliš mysľou zainteresovaný, tak je dobré preniesť svoju pozornosť na niečo iné. Platí to aj v tomto prípade. Pokiaľ sa človek sústredí na vnímanie dychu a tela pri cvičení, začne ho riadiť, odpúta sa a jeho vnútorné psychické nastavenie sa môže postupne meniť,“ vysvetľuje skúsený inštruktor power jogy Václav Krejčík.

Odporúčame: DVD Václava Krejčíka, Powerjoga od A do Z

 

Samozrejme, s pravidelným cvičením jogy prichádzajú aj mnohé fyzické výhody. Jednotlivé jogové pozície zlepšujú celkovú flexibilitu, teda ľudské telo zostáva funkčným bez bolesti aj s pribúdajúcimi rokmi. Prostredníctvom jogy možno zmierniť ťažkosti a najmä bolesť súvisiacu napríklad s opotrebením chrbtice, kĺbov či svalovou dysbalanciou  (oslabenými, skrátenými či presilenými svalmi). Vďaka joge možno zlepšiť rovnováhu i silu, pretože pri cvičení sa vykonávajú balančné cvičenia a využíva sa i váha vlastného tela. Prostredníctvom jogy je možné vyformovať i problematické partie tela.

Odporúčame: DVD Václava Krejčíka, DVD Vinyasa Flow

 

Joga tiež môže pomôcť aj pri niektorých zdravotných problémoch ako kardiovaskulárne ťažkosti, cukrovka, obezita či astma. Samozrejme, konkrétne ochorenie je vždy nutné riešiť s lekárom, ale cestu za uzdravením môže uľahčiť i joga. „V rámci lekcií jogy dochádza k ovplyvňovaniu všetkých biochemických procesov v organizme, všetkých sústav orgánov, a tak rôzne jogové pozície pôsobia vždy na danú sústavu alebo orgán viac či menej, v závislosti na tlaku, ktorý je v danej oblasti vyvíjaný,“ hovorí zo skúseností inštruktor power jogy.

Máte zdravotné problémy a rozhodli ste sa pre jogu? V tom prípade je dobré obrátiť na inštruktora s bohatými vedomosťami a skúsenosťami, ktorý vás usmerní. Potvrdzujú to aj slová Václava Krejčíka: „Pre určité zdravotné obmedzenia je vždy najlepšie vyhľadať inštruktora, ktorý odborne poradí, čo robiť a čo nerobiť. Joga je veľmi variabilná a je možné ju prispôsobiť, alebo lepšie povedané, hľadať vhodnú variantu danej asány, techniku, štýl cvičenia.“

Video „Povzbuďte trávenie“ od inštruktora power jogy Vašeka Krejčíka:

Celé DVD si môžete zakúpiť TU.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga prospieva zdraviu. Presvedčte sa na vlastnej koži!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.