Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2025

Joga je o hľadaní rovnováhy - 2.časť

Adela Jasenovcova

Koluje mnoho mýtov a poloprávd o tom, čo je vlastne joga. O slovo sa hlásia niekedy aj menej skúsení ľudia, ktorí síce prichádzajú s jogou do styku, ale častokrát čerpajú informácie nie práve z najlepších zdrojov. Rozprávame sa s Jarom Pávekom, učiteľom jogy, majiteľom úspešného jodového štúdia Prakriti v Bratislave a zároveň školiteľom nových učiteľov jogy. 

Pokračovanie: čo ste o joge nevedeli. Prezradí Jaro Pávek
4. DEC 2017

Existuje názor, že s jogou musíš prijať aj isté vierovyznanie. Je to skutočne tak?

Joga nie je náboženstvo. Je to vedná disciplína, ktorá bola distribuovaná hinduistami. Tí majú svoje vlastné náboženstvo. Nie je nutné praktizovať ich kultúru, aby sme mohli robiť jogu. Meditovať neznamená sa modliť, znamená to byť sám so sebou a zniesť svoju spoločnosť. Treba si nájsť učiteľa, ktorý nebude nútiť robiť veci, ktoré žiak robiť nechce. Synonymum slova joga je aj mystika, čo však nie je čarovanie. Je to transformácia, veda zmeny. Nie však v zmysle pentagramov, veštíc a rituálov. Ľudia sa toho častokrát boja, ale neoprávnene. Joga nečaruje. Joga je proste proces zmeny - dostanie sa do rovnováhy.

Teraz sú v kurze rôzne voľné prírodné materiály, v ktorých často vídame ľudí chodiť po ulici, no je to vhodné aj na jogovú prax?

Oblečenie je dôležité. Z princípu by malo byť oblečenie pevné okolo lona, čo drží pokope genitálie. Ženy aj zahalené prsia, niečo, čo drží pokope. Nie voľné veci. Stiahnutie okolo lona pomáha stimulovať stúpanie energie hore pozdĺž chrbtice.

Samostatná kapitola je podložka na jogu. Aká by mala byť?

Určite nie karimatka. Najlepšie podložka nie z PVC, ale bavlnený koberček. Pôvodne jogu praktizovali na jelenej alebo tigrej koži, prípadne na koberčekoch. Hlavne eko - bio - ezo jogíni by sa mohli pozrieť pod seba, na čom praktizujú. Myslím, že nepraktizovať na plaste (alebo kaučuku) by malo byť logické pre všetkých, čo sa zaoberajú jogou, zdravím a uvedomelým životným štýlom.

A čo podlaha v miestnosti?

Podlaha na jogu je koberec, nie parkety, ani PVC, ani linoleum. Má byť hrejivá, bezpečná a odpružená. Môže to byť aj utlačený kravský trus, čo ale neprejde hygienou v slovenských podmienkach.

Prečo je dôležité, aby sme robili jogu najmä sami?

V modernej dobe došlo naozaj k obrovskej zmene, keď sme jogu prestali praktizovať sami. Robíme ju v komunite, na vedených hodinách, čo je možno lepšie ako nič, ale nedáva to odpovede. Prestali sme mať vôľu naučiť sa ju a potom ju sami robiť. Necháme si ju precvičovať a pozeráme na inštruktora. Už to nie je individuálny vnútorný zážitok, už ide skôr o imitovanie, neskôr aj kopírovanie životného štýlu, stravy a podobne. Väčšina ľudí bude radšej čakať, že sa to stane, ale nie sú ochotní nič pre to urobiť alebo si to prifarbia, primyslia, lebo sa želaný pocit nedostavuje. Napriek všetkým nevýhodám vedenej hodiny, je lepšie na ňu chodiť ako nerobiť nič. Na pochopenie základov jogy je to fajn, ale vedené hodiny nedajú hlboký zážitok ani reálny prínos jogy.

Ľudia sa tiež domnievajú, že joga je uvoľnenie, sloboda, že si môžu robiť, čo chcú, a stále je to joga. Čo podstatné im uniká?

Chápu správne, že joga je spojenie samého so sebou. Spojenie tela, mysle a duše. Všetky mylné domnienky produkuje naša myseľ. Kreuje rôzne scenáre, ilúzie, formuje našu osobnosť, ako aj okolie. Keď budeme cvičiť iba telo, tak tie ďalšie dve sa nemusia vôbec nikam pohnúť. Dnes sa ľudia snažia dostať sami k sebe - lebo joga je spojenie so sebou -  imitovaním alebo napodobňovaním nikoho, kto cvičí. Čo ale nedáva logiku. K sebe sa dostaneme iba sami. Niekto nás však musí naučiť ako.

Aké synonymum podľa teba vystihuje jogu?

Slovo joga tiež znamená šťastie a radosť. Musíme však spraviť niečo pre to, aby sme si uvedomili stav šťastia. Šťastie sú okamihy, no v jogovom svete to vie byť aj dlhodobý stav, zvaný samádhí. Je to cieľ, o ktorom si mnohí myslia, že je veľmi nedosiahnuteľný, astrálny, akýsi mimotelový zážitok. Stav trvalého šťastia sa však dá docieliť. Je to vtedy, keď nás nič nadlho nerozhodí, keď me v rovnováhe, berieme veci také, aké sú, prijímame ich. Nejde však o stav bez emócií, ale nie sú to pretrvávajúce stavy depresie, strachu, stresu, ktoré nás pravidelne ťažia, a ktoré potom ústia do chorôb. Mať úspech v joge znamená nájsť svoju vlastnú rovnováhu - jednak v zdraví, ale aj v myslení. Šťastie je prirodzený stav spokojnosti - rovnováhy, do ktorého sa vieme dostať aj pomocou jogy. A každého stav rovnováhy je iný.

Prečítajte si tiež:

Čo ste o joge nevedeli, prezradí Jaro Pávek


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga je o hľadaní rovnováhy - 2.časť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.