TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Iyengar joga: Štýl jogy, ktorý je západnému človeku blízky

Mirka

Hľadáte statický štýl jogy, ktorý je sústredený na detail, pričom budete postupovať od základných jogových pozícií a techník dýchania k pokročilejším? Ste toho názoru, že ani s meditáciou to netreba v joge preháňať? Práve ste ho našli. 

Iyengar joga: Štýl jogy, ktorý je západnému človeku blízky
13. OKT 2014

Iyengar joga vychádza z hatha jogy, pričom je zložená z viac ako 200 jogových pozícií a viacerých techník dýchania. Jej zakladateľ dbal na to, aby zohľadňovala individualitu každého človeka a mohol sa v nej postupne zdokonaľovať.

Iyengar sa snažil, aby sa joga stala bližšou modernému človeku, a preto v tomto štýle jogy nenájdete prehnanú spiritualitu, spojenú napríklad s odriekaním mantier. Jej podstata spočíva v tom, že ak človek „zapracuje“ na svojej fyzickej stránke prostredníctvom asán, jogového dýchania a pod., prejaví sa to pozitívne aj na jeho psychickej stránke.

Odporúčame prečítať: Svet prišiel o významného učiteľa jogy. B. K. S. Iyengar zomrel vo veku 95 rokov

I vďaka nemu je nám joga bližšia

Iyengar sa k joge dostal, podobne ako mnohí iní, vďaka zdravotným problémom. Trápila ho tuberkulóza. Najskôr sa venoval štúdiu jogy a v roku 1936 ju začal vyučovať a založil vlastnú školu jogy. Tento významný jogín zomrel 20. augusta tohto roku vo veku 95 rokov. Vďaka jeho celoživotnému úsiliu je na svete mnoho centier Iyengar jogy. Napísal tiež viacero kníh, ktoré sú medzi vyznávačmi jogy populárne.

V čom je táto metóda iná?

Okrem dôrazu na individualitu, zmysel pre detail a nepreceňovanie spirituality, je Iyengar joga známa používaním rozličných cvičebných pomôcok. Na lekciách tohto druhu jogy sa stretnete s dekami, páskami, vankúšmi či kreslami, ktoré slúžia práve na dosiahnutie dokonalosti jednotlivých pozícií s ohľadom na výnimočnosť každého človeka.

Cieľom Iyengar jogy je dokonale zharmonizovať jogové pozície s dýchaním, pričom tieto dva prvky sú zladené s tretím, ktorý tiež patrí medzi kľúčové, a tým je načasovanie, resp. zotrvanie v konkrétnej pozícii. Domnievať sa, že tento druh jogy je iba o pozíciách a správnom dýchaní, nie je správne (zohľadnených je v nej všetkých osem aspektov ashtanga jogy). Ovládanie tela je však akousi vstupnou bránou k ovládaniu mysle, čiže aj v Iyengar joge platí, že telo a myseľ sú prepojené. V praxi to znamená napríklad i to, že Iyengar joga je zameraná na rozvíjanie sily, pohyblivosti, stability, ale jej cieľom je i eliminovať stres a vnútorné napätie.

Odporúčame prečítať: Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje

Je náročnejšia, ale napriek tomu vhodná pre všetkých

Tento druh jogy je vhodný naozaj pre všetkých bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu za predpokladu, že im vyhovujú pomalé jogové štýly. Keďže sa veľký dôraz kladie na individualitu a používané cvičebné pomôcky napomáhajú vykonávať jednotlivé jogové pozície, Iyengar joge sa môžu venovať mladší, starší i ľudia so zdravotnými problémami (bolesť chrbta, nespavosť, depresie a pod.).

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (imagerymajestic)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Iyengar joga: Štýl jogy, ktorý je západnému človeku blízky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.