TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu

Mirka

Jogové pozície, správne dýchanie a vysoká teplota v miestnosti spôsobujú, že sa z vás rinie pot. 

Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu
6. NOV 2014

V porovnaní s ostatnými štýlmi jogy sa jej pripisuje niekoľko výhod: vysoká teplota v miestnosti spôsobuje, že telo sa účinne zbavuje toxických látok a tiež to, že teplo umožňuje človeku ísť do jednotlivých pozícii hlbšie a bezpečnejšie, pretože svaly sú dostatočne rozohriate. Horúca joga je tiež kardiovaskulárnym tréningom, pretože námaha vykonávaná v rozohriatej miestnosti zvyšuje srdcovú frekvenciu. Samozrejme, cvičenie tohto štýlu jogy rozvíja silu, pružnosť, rovnováhu, tónuje svalstvo, prináša chvíle relaxácie a pokoja a pomáha lepšie zvládať stres.

Pre koho je hot joga vhodná? Ocenia ju tí, ktorí chcú čerpať fyzické i psychické benefity, ktoré horúca joga prináša a zároveň chcú schudnúť, očistiť svoj organizmus od toxínov a vyformovať telo.

Odporúčame prečítať: Stopnite toxíny, nadváhu a ochabnuté svaly. Cvičte hot jogu!

Ako sa pripraviť na lekciu horúcej jogy?

Ak máte nejaké zdravotné problémy, je vhodné konzultovať cvičenie tohto štýlu jogy s lekárom. Keďže sa cvičí v horúcej miestnosti, nemusí byť vhodná pre ľudí s kardiovaskulárnymi ťažkosťami alebo vysokým či, naopak, nízkym krvným tlakom. Neodporúča sa tehotným ženám.

Zásadou číslo jeden je dostatočná hydratácia počas celého dňa, pred, počas i po hodine hot jogy. Počas a po hodine je vhodné mať k dispozícii iontový nápoj s obsahom minerálov a elektrolytov, ktoré zabránia dehydratácii organizmu. Treba si vyberať iontové nápoje s nízkym obsahom cukru alebo alternatívy týchto nápojov, napríklad kokosovú vodu. Čo sa týka konzumácie potravín, posledné jedlo sa odporúča dve hodiny pred cvičením.

Pri hot joge sa človek intenzívne potí, preto je veľmi dôležitá voľba odevu. V tomto prípade by malo byť nielen ľahké a vzdušné, ale predovšetkým by ste sa v ňom mali cítiť pohodlne. Nezabudnite na oblečenie, vrátane spodnej bielizne, do ktorého sa preoblečiete po cvičení. Samozrejme, bez jogovej podložky a uteráka to nepôjde.

Počúvajte svoje telo

Pri každom pohybe je dôležité načúvať svojmu telu a nepodceňovať jeho signály. Platí to aj pri hot joge. Ak cítite, že vám je nepríjemne, jednoducho cvičenie zmiernite alebo sa pohodlne posaďte, či si ľahnite a zhlboka dýchajte.  

Cítite sa rozpačito kvôli nezastaviteľným kropajam potu? Nič to, rovnako ako vy, potia sa aj všetci ostatní. Mali by ste však vedieť, že pot by ste mali nechať voľne stekať a neutierať ho. Ak tak urobíte, póry sa uzatvoria a proces detoxikácie sa spomalí.

Odporúčame prečítať: Joga a chudnutie

Benefity hot jogy v kocke

 • tónuje a posilňuje problematické partie tela
 • zvyšuje flexibilitu, koordináciu a rovnováhu
 • dodáva energiu
 • znižuje krvný tlak
 • eliminuje riziko zranenia
 • zlepšuje náladu
 • je skvelým prostriedkom detoxikácie a posilnenia imunitného systému
 • pomáha spaľovať tukové zásoby
 • podporuje činnosť vnútorných orgánov, endokrinných žliaz a krvného obehu
 • zlepšuje sebavedomie
 • pozitívne vplýva na kvalitu pokožky
 • pomáha zbaviť sa celulitídy

Kde sa hot joga cvičí?

Horúca joga sa cvičí aj na Slovensku. Nájdete ju vo viacerých jogových centrách, treba sa len informovať. Určite si ju môžete zacvičiť napríklad v Hot Yoga Centre alebo v Hot Yoga body & mind studiu v Bratislave alebo V Agni Hot Yoga štúdiu v Liptovskom Mikuláši. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.