Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 21.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Herečka Zuzana Vačková: Tolerovanie vlastnej lenivosti nie je prejav sebalásky

Barbora Volná

Atraktívna päťdesiatnička, ktorej hlas nás sprevádza seriálmi či filmami už roky, je známa aj tým, že miluje zdravý životný štýl. Herečka, ktorej sociálne siete sú nabité zdravými receptmi a pozitívnou energiou, je ukážkou toho, ako vyzerá spokojná žena, ktorá počúva svoje telo. Čo všetko jej zdravý životný štýl dáva?

Zuzana Vačková
Zdroj: Archív Z.Vačkovej
2. MÁJ 2023

Zuzka, kedy sa zdravý životný štýl stal vašou vášňou? Bolo to tak odjakživa alebo ste mu prišli na chuť až posledné roky?

Nikdy som si nemyslela, že je dôležité na niečo takéto myslieť. Až keď ochorela moja maminka, vtedy som pochopila, že naozaj sme to, čo jeme a treba tomu venovať zvýšenú pozornosť. Začala som si viac uvedomovať a zvedomňovať čo jem, kedy jem, ako jem... Aj keď je pravda, že informácie ohľadom zdravého životného štýlu ku mne prichádzali už roky predtým. Časom sa samozrejmosťou stali zeleninové jedlá, len výnimočne vyprážané pokrmy alebo údeniny...

Aké sú benefity pohybu a zdravej stravy vašimi očami?

Vnútorná spokojnosť so sebou. Keď sa hýbem a dám si niečo dobré, zdravé, je to forma lásky k sebe. Akoby som sa objala a povedala si: Zuzi, záleží mi na tebe, myslím na teba a starám sa o to, aby si dostávala veci, ktoré sú pre teba dobré a prospešné. Z toho mám vždy veľkú radosť.

Zuzana Vačková

Aký druh športu máte najradšej a prečo?

Pravidelne cvičím jogu, strečing a ľahučké posilňovanie s vlastnou váhou. Keď som mala 25, chodila som na aerobik, kde hrala hlasná hudba, bola tam fantastická atmosféra, cvičila som o dušu spasenú a chodila som aj na dva alebo tri tréningy denne, lebo tie endorfíny stáli za to. Dnes preferujem cvičenie, ktoré sa deje v tichu a dokážem pri ňom vnímať samu seba, počúvam svoje telo  čo mu je príjemné, čo na to hovorí. Počúvam samu seba. Hudba a neúprosný rytmus mi už do toho môjho vnútorného nastavenia prestali sedieť.

Keď sa hýbem a dám si niečo dobré, zdravé, je to forma lásky k sebe. Mám z nej vždy veľkú radosť.

Čiže žiadna tabata ani iné divoké kardio u vás nehrozí?

Tabata môže byť! (smiech) Niekedy si s dcérou robievame aj kruhové tréningy okolo domu. Dáme si napríklad šesť stanovíšť, na jednom sa robia kľuky, na druhom „brušáky“, na treťom sa dvíhajú činky, inde sa skáče... Na tomto našom tréningu určite dobrá muzička nesmie chýbať, aby nás to bavilo. Ale keď si dám ráno dobrý strečing, kde počúvam svoje telo, tak potom už pri cvičení, kde sa zadýcham, nepotrebujem počúvať telo, tam už proste makám. (smiech) Okrem mojej obľúbenej jogy preferujem aj brušáky, drepy, rada skáčem panáka...

Zuzana Vačková

Dodržiavate nejaký špeciálny jedálniček?

Už ho nevnímam ako špeciálny. Držím sa zásady, že všetko s mierou – najmä to fajnové. Dávam si pozor na to, čo kupujem a ako to upravujem. U nás funguje veľmi rýchla príprava jedla – zeleninka, ovocie, sem tam nejaká cestovina, dobré polievky... Jedine hovädziu polievku varím fakt dosť dlho – niekoľko hodín! Kvalitný vývar u nás máme každý týždeň.

Držím sa zásady, že všetko s mierou - najmä to fajnové.

Ste zástankyňou diét alebo práve naopak?

Trvalo mi dlho, kým som sa naučila raňajkovať napríklad cottage cheese alebo avokádo, urobiť si ovocie s jogurtom... Keď mám chuť na niečo sladké, dám si čučoriedky s jogurtom, raz za čas aj koláčik. Dôležité je nájsť v sebe tú silu pre disciplínu, lebo každý máme niečo zaužívané a chodíme v určitých koľajách... Niekto je neskoro večer, iný pojedá čipsy k dobrému bielemu vínku, no dá s to aj inak. Nemusia to byť čipsy, viem si nakrájať zeler, mrkvu, urobím si dip z ľahučkého jogurtu. Ide to aj zdravšie.

Zuzana Vačková

Čo je podľa vás zásadné, ak chce človek jesť zdravo a chutne?

Podľa mňa je veľmi dôležité vedieť čo chcem jesť už v momente, keď idem nakupovať. Nedá sa ísť do obchodu nakúpiť to, čo som bola zvyknutá, a potom sa doma čudovať, že večer si musím dať to, čo je v chladničke, lebo nemám to zdravé, čo som si plánovala dať. Čiže už pri nákupe musím myslieť na to, čo budem jesť, kedy budem jesť, čo ponúknem hosťom, keď prídu na návštevu... Nemôžem im naservírovať všetky nezdravé veci a zobkať pri nich zeleninu. U nás sa podáva mrkva s dipom, milí hostia. Dobrú chuť. (smiech)

Ak vieme, čo chceme, musíme si za tým ísť. Nemenej dôležitá je aj príprava.

Presne! Keď mám plnú chladničku zdravých vecí, tak ich servírujem nielen sebe, ale aj celej rodine. Je dôležité, aby človek na ceste za zdravou výživou nebol osamotený. Aby aj rodina ochutnala a prijala nové jedlá. Napríklad skúsiť si v rámci jedálnička vegetariánsku stredu alebo vegánsky štvrtok...

Zuzana Vačková

Ste dôkazom toho, že keď sa chce, nič nie je nemožné a aj po 50-tke žena môže vyzerať atraktívne a sviežo. Je niečo, čo by ste odkázali dámam, ktoré potrebujú motiváciu?

Nemusíme byť úplne sústredení na to, ako vyzeráme, ale skôr sa zamerať na to, ako sa cítime. V rámci pozornosti a láske k sebe samým si prestať myslieť, že ak budeme tolerovať svoju lenivosť, tak je to prejav sebalásky. Ženy v mojom veku ale aj mladšie by si mali uvedomiť, že vpisujú do svojich detí svoje správanie a svoje zvyky dennodenne. Ak sebe my ženy tolerujeme večerné jedenie alebo prejedanie sa, prípadne holdovanie alkoholu viac ako je potrebné, učíme tým svoje deti, že takto je to okej. Rodičia by nemali hovoriť svojim deťom, aby sa stravovali zdravo a sami konali inak. Nie, musíme začať od seba.

Zuzka ponúkla svoj inšpiratívny pohľad na život aj dámam prítomným na našom Supershape Evente, ktorým sme odštartovali nábor do Supershape Letnej výzvy. Zapojte sa tiež! Čaká vás 28 dní formovania a rysovania do plaviek s dôrazom na brucho, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. Začíname spolu už 15.5. Poďte do toho s nami v Letnej výzve!

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080.jpeg


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Herečka Zuzana Vačková: Tolerovanie vlastnej lenivosti nie je prejav sebalásky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.