TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Hanka Trčáková: Najväčším guru je pre mňa sama príroda

Nikola Danišová

Hanka zmenila vo svojom živote veľa vecí a urobila mnoho zásadných rozhodnutí, kým sa dostala k tomu, aby žila vyrovnaný život. Aká bola jej cesta?   

Hanka Trčáková: Najväčším guru je pre mňa sama príroda
16. SEP 2016

Hanka, čo pre teba znamená osobný rozvoj?      

Myslím si, že osobný rozvoj spočíva v tom, aby sme žili v rovnováhe. Niekto vníma osobný rozvoj len z tej pracovnej, kariérnej oblasti, ale to zďaleka nie je všetko – iba v tom to nespočíva. Mali by sme vo svojom živote udržiavať rovnováhu, pretože aj ostatné sféry života sú dôležité. Mnoho ľudí nežije tak, ako hovoria. Môžu excelovať v pracovnej oblasti a na pracovnom stole môžu mať fotku s rodinou. V skutočnosti si s ňou však nerozumejú, nemajú priateľov. Tiež si môžu niečo kompenzovať. Napríklad ich otec nikdy nepochválil a teraz si to riešia tak, že sú pohltení biznisom a prácou, aby mu niečo dokázali.

Hanka
Zdroj foto: Hanka Trnčáková

Aké oblasti je potrebné osobnostne rozvíjať, aby sme dosiahli osobnú rovnováhu, ktorú si spomínala?    

Sú štyri dôležité oblasti – práca, vzťahy, čas na seba a duchovno. Ja si napríklad robím vision board, teda nástenku vízií, alebo prianí. Túto nástenku mám  na viditeľnom mieste a každý deň sa na ňu pozerám. Cez obrázky som si na nej zhmotnila svoje veľké ciele, ale aj tie čiastkové. Napríklad, že tento rok chcem zarobiť toľko a toľko, že chcem urobiť túto úlohu alebo projekt, ale nezabúdam ani na osobnú časť života. Pripnem si tam obrázok krajiny, kde chcem ísť na dovolenku, že chcem chodiť na masáž, že chcem chodiť dvakrát týždenne jazdiť na koni, že chcem tráviť viac času s rodinou a podobne.

Dôležité sú aj vzťahy. Tie by sme mali udržiavať a starať sa o ne. Keď sme zdraví a šťastní, vtedy môžeme tvoriť biznis. Ale robiť to opačne pre nás nie je prospešné. Poslednou oblasťou je spiritualita, alebo duchovno a vzdelanie. V tejto oblasti mám pripnuté to, čo by som sa chcela naučiť a v čom sa chcem zdokonaliť. Na toto všetko človek v bežný všedný deň veľmi rýchlo zabúda. Avšak keď to má stále pre sebou, tak si to pripomína.

Hanka
Zdroj foto: Hanka Trnčáková

Ako ty vnímaš svoje zdravie, čo preň robíš?        

S manželom sme prevažne na raw strave. Nie je to, samozrejme, o žiadnom fanatizme ani dogmatizme. Každý by mal jesť to, čo cíti a čo mu vyhovuje. My dvaja sme si na sebe odskúšali, že vegetariánstvo je  pre nás tá správna cesta. Mali sme presne rovnaký problém, o akom som hovorila vyššie. Človek je dobrý v práci, no v iných oblastiach je nešťastný. Stravovali sme sa hrozne, jedli sme hocičo. Postupne sme si uvedomili, že takto žiť nechceme.

Hanka
Zdroj foto: Hanka Trnčáková

Ako ste to riešili?

Odsťahovali sme sa na farmu a postupne sme začali žiť v súlade s prírodou. Tam sme prešli na vegánstvo, na makrobiotiku a podobne. Najväčší rozdiel sme však zbadali, keď sme vylúčili cukor. Mne, napríklad, prešli problémy s menštruáciou. Od začiatku som mala hrozné kŕče, zvracala som, mala som hnačky. Potom, ako som prestala jesť cukor, ani som nevedela, že niečo má prísť. Vyradili sme aj mäso. To sa stalo, keď sme boli vo Viedni na jednom medzinárodnom podujatí. Tam sme sa dostali do styku prvýkrát s vegánmi a vegetariánmi. Najprv sme ich odsudzovali, ale potom sme zistili, že sú to fajn ľudia. Veľký vplyv na moje rozhodnutie nejesť mäso malo aj jedno video, ku ktorému som sa na tom festivale náhodou dostala. Bolo to video z bitúnka a veľmi zle na mňa zapôsobilo. Začala som sa o túto problematiku zaujímať viac. Keď som  prestala jesť mäso, mala som zrazu oveľa viac energie, nemastili sa mi vlasy ani pokožka. Nepoužívam už ani žiadnu kozmetiku. Iba prírodný šampón a prírodné mydlo.

Hanka
Zdroj foto: Hanka Trnčáková

Ľudia niekedy zo seba robia doslova popolnicu. Zjedia hocičo a vôbec sa nad tým nezamýšľajú. Pre mňa je najväčším guru sama príroda, od ktorej si beriem vzor. Kto v prírode vypráža na panvici? Alebo kto v prírode sa tak stresuje kvôli práci? Učím sa od prírody a to tiež súvisí s osobnostným rozvojom. Každé ráno vstávam o piatej, plná energie a mám celé dve hodiny len pre seba. Potom sa snažím túto pozitívnu energiu rozdávať aj v práci v tíme. 

Zdroj foto: Hanka Trnčáková

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Bežec leo lendvorský: motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňaBežec Leo Lendvorský: Motiváciou sú pre mňa aj ľudia okolo mňa

Leo je trénerom bežeckej komunity adidas Runners a aj vášnivým športovcom.

 

Bežkyňa alexandra štuková: keď to nejde, je potrebná zmenaBežkyňa Alexandra Štuková: Keď to nejde, je potrebná zmena

Alex je zanietená bežkyňa, ktorá má za sebou viacero slušných výsledkov na viacerých športových podujatiach.

 

Petra fašungová: už ako neprofesionálny športovec sa konečne teším z víťazstievP. Fašungová: Už ako neprofesionál sa konečne teším z víťazstiev

Skvelá bežkyňa beh miluje a po dlhých rokoch si ho začína aj užívať.  


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hanka Trčáková: Najväčším guru je pre mňa sama príroda

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.