Džala néti: Jogová očista nosných dutín
Počas chladných mesiacov sme viac náchylní na problémy s dýchacím aparátom. Predchádzať im môžeme aj prostredníctvom očistnej jogovej techniky džala néti. Skúsite ju tiež? Stačí vám na to špeciálna nádobka a slaná voda.
V joge existuje viacero očistných techník, ktoré sú zamerané na rozličné orgány ľudského tela. Džala néti je jednou z najrozšírenejších a aj najjednoduchších spôsobov očisty v joge. Opatrní by mali byť tí, ktorí trpia častým krvácaním z nosa, mali nejaký úraz spojený s touto oblasťou, majú akútny zápal dutín alebo stredného ucha. Inak môže džala néti vykonávať každý, dokonca aj deti za predpokladu, že sa už dokážu poriadne vysmrkať.
Odporúčame prečítať: Jogové techniky očistia telo i myseľ
Prečo pravidelne čistiť nosné dutiny
Nosná sliznica je plná nežiaducich látok, ako napríklad nečistôt pochádzajúcich z vonkajšieho prostredia, baktérií a vírusov. Ak nemá organizmus vypestovanú dostatočnú obranyschopnosť, vzniká prechladnutie, nádcha či chrípkové ochorenia. Navyše pri džala néti dochádza ku stimulácii určitých bodov v nose, vďaka čomu je jeho sliznica schopná lepšie odolávať škodlivým voľným radikálom.
Očista nosa má pozitívny vplyv i na nervovú sústavu, čiže je jedným zo spôsobov, ako nastoliť rovnováhu v organizme. Podľa niektorých zdrojov je tiež schopná zabrániť šediveniu vlasov či ich vypadávaniu. Je výbornou voľbou pre alergikov, astmatikov a ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami dýchacích ciest.
Odporúčame prečítať: Najprirodzenejší detox je pohyb
Ako robiť džala néti?
Ak chcete, aby táto očistná technika fungovala, je vhodné vykonávať ju každý deň najlepšie ráno. Ak vás trápi vírusové ochorenie alebo iný problém s dýchacími cestami, džala néti môžete robiť aj trikrát denne. Nezaberie vám viac ako niekoľko minút. Ako na to?
Na džala néti budete potrebovať špeciálnu kanvičku, vodu a morskú soľ. Výplach pripravíte tak, že zmiešate približne 2,5 dcl (prevarenej) vody s polovicou čajovej lyžičky morskej soli. Teplota vody závisí od toho, čo od džala néti očakávate. Ak chcete odstrániť z dutín hlieny, používajte teplú vodu. Naopak, ak chcete odolnosť nosných dutín a vôbec celého organizmu posilniť, stavte na studenšiu vodu. Slanú vodu dajte do nádobky na výplach nosa a hlavu otočte do pravej strany. Potom nalejte vodu do ľavej nosnej dierky a nakloňte sa tak, aby vytiekla pravou nosnou dierkou. Postup opakujte, pričom nosné dierky treba striedať.
Na čo treba dať pozor? Pri vykonávaní očisty nosa sa snažte uvoľniť, dýchajte pokojne ústami, čiže ústa musia byť otvorené! Nakoniec sa poriadne vysmrkajte, aby sa z nosa dostala všetka tekutina. Ak tento krok podceníte, mohol by neskôr vzniknúť nepríjemný zápal.