Dva dni dialógov a praxe ashtanga jogy
Po prvýkrát pripravujeme unikátny projekt, ktorý sa uskutoční v Bratislave 18. až 19. marca v Chopin Hotel Bratislava. Ide o konferenciu Dva dni dialógov a praxe ashtanga jogy.
Ide o dosť prestížnu akciu v rámci Slovenska aj Čiech. Po skúsenostiach z minulých akcií predpokladáme, že privítame viac ako 150 účastníkov plus učiteľov a prednášajúcich. Podujatie sa bude konať v kongresových sálach Chopin Hotela Bratislava***. Na programe budú praktické cvičenia jogy, ale aj rôzne semináre na témy súvisiace s jogou. Vzhľadom na vysokú odbornosť a skúsenosť učiteľov veríme, že pripravený program rozšíri vedomosti a obzory všetkým, ktorí majú o jogu záujem. Interaktívna forma dialógu prinesie zaujímavé poznatky, situácie a pohľady zúčastnených.
Program:
Piatok 18. marca 2016
16:00
- Registrácia
17:00
- Vedená hodina: prvá séria v sanskrite
Vedená hodina celej prvej série v sanskrite je spôsob, ako si precízne zopakovať a zapamätať správnu vinjásu celej sekvencie a možnosť stať sa súčasťou silnej a jednotnej energie celej skupiny.
19:00
- História Ashtanga jogy: Kladivo na aštangisty
Historie Aštánga jógy je neobyčejně bohatá a díky tomu je plná i mnoha víceméně kontroverzních bodů.
Začíná to už otázkou: Proč se tento styl jógy na první pohled tak odlišuje od „normální“ jógy? Pořád se skáče, pozic je neuvěřitelné množství a zůstává se v nich jen chvíli atd. Je to opravdu tradiční jóga? Resp. je to vůbec jóga?
Nad podobnými otázkami se zamyslíme v této přednášce. Je rozdělena na dvě poloviny. V první z nich se podíváme na historii aštánga jógy (s důrazem na osobu Šrí T. Krišnamáčarji). Zaměříme se především na kontroverzní fakta a nejasnosti, které bývají v „oficiálních“ zdrojích často vynechávána anebo se o nich už ani moc neví. Bude to masakr. Ze všech těchto bodů poskládáme postupně „kladivo na aštangisty“, které jim konečně ukáže, že celá ta jejich jóga není nic jiného než západní gymnastika, která má s tradiční indickou jógou společných jen sanskrtské pojmy (a to jenom pár). V druhé půlce přednášky si ukážeme, že ono to zas nebude tak horké a že historie bývá někdy složitější.
21:00
- Záver prvého dňa
Zdroj foto: yogabratislava.sk
Sobota 19. marec 2016
07:30
- Registrácia
08:00
- Mysore
Jaro Pávek, Monika Rišková, Miroslav „Tuli“ Tuleja, Janka Poláková Mištinová
Majka Bothová, Viktória Nagyová, Lucia Kvasnicová, Miška Dobrovodská, Mayka Orban, Monika Rišková
Je to tradičná forma výučby jogy, kde učiteľ pracuje s každým individuálne, čo študentovi umožňuje cvičiť vlastným tempom prirodzeným jeho dychu.
Cvičenie ashtanga jogy mysore štýlom spočíva v tom, že sa žiakovi postupne pridávajú pozície, až kým sa naučí naspamäť celé série.
V danom čase na hodine cvičí každý inú pozíciu, má iné tempo, no každý má individuálnu pozornosť učiteľa. Je to najlepší spôsob, ako jogu naozaj prežiť, pochopiť, ponoriť sa do nej a vyťažiť z nej maximum.
10:30
- Obed
Priamo na mieste v Chopin Hotel Bratislava – A la carte
V okolí hotela sa nachádza niekoľko ďalších možností stravovania – Avion Shopping Park, IKEA, KIKA.
12:30
- Ženská a mužská energia
Janka Poláková Mištinová a Miroslav „Tuli“ Tuleja
Pohľad na jogu z dvoch rozdielnych „svetov”, ŽENY verzus MUŽI
Janka: S jogou sa vám postupne otvára srdce a veci, ktoré ste predtým nikdy nevideli, nevšimli ste si ich, sa vám zrazu začnú objavovať v živote a vy ich dokážete vnímať inak. Joga uvoľňuje city, pocity. Aj ked' samotné cvičenie jogy nie je vždy ľahké, najmä pozície, ktoré sú pre ženy náročnejšie na silu, v tom správnom dávkovaní je joga liečivá.
Žena sa stáva jemnejšia, vyrovnanejšia a spokojnejšia sama so sebou. Každodenným odhodlaním postaviť sa na podložku, sa učíme aj čeliť každodenným problémom s nadhľadom a so správnym úsudkom. Určite mi viaceré dáte za pravdu, že pri predstave, že by ste mali niektoré jogové pozície urobiť samy a bez pomoci, sa vám zatočí hlava a stiahne žalúdok.
Napríklad taká stojka, preskoky, kotúľ vzad, to všetko sa dá pravidelnou praxou a prekonaním vlastného strachu dosiahnuť. A koniec-koncov aj tak to nie je v celej joge to podstatné. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a vážili si svoje telo také, aké je a čo vám v daný moment dáva.
Tuli: Ashtanga joga mi zmenila pohľad na svet, a to tak fyzicky, ako aj psychicky.
Ashtanga nie je šport, preto sa v nej nerobia súťaže. Je to životný štýl. Je dôležité potlačiť svoje súťaživé (aj mužské ego). Ak nie, potom prichádzajú bolestivé stavy a zranenia. A pre niekoho aj frustrácia z nedosiahnutého výsledku a cieľa. Netreba mať očakávania, všetko príde v pravý čas. A to platí aj v ashtanga yoge.
14:00
- Prestávka na kávičku
15:00
- Prax ashtanga jogy pred otehotnením, počas tehotenstva a po pôrode
Andrea Futašová, Zuzana Hlinková, Martina Cifra Krížiková
3 ženy, 3 učiteľky jogy a 3 matky. Podelia sa o svoje cenné skúsenosti jogovej praxe pred otehotnením, počas tehotenstva a po pôrode.
3 INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY
Andrea Futašová: Prvý mesiac som ani netušila, že som tehotná, a tak som cvičila normálne, teda ráno 10 km beh a poobede či večer joga alebo fitko, teda som dávala zabrať svojmu telu ako vždy. Ja som zistila, že som tehotná hneď v 5. týždni a tu už som začala pociťovať ranné nevoľnosti, takže ranný beh som musela vynechať, ale večernú jogu som cvičila stále full series (bez akýchkoľvek zmien).
Zuzana Hlinková: Tehotenstvo prinieslo do mojej jogovej praxe úplne nové rozmery. Keď som zistila, že vo mne rastie nový život, začala som prirodzene hľadať informácie, ako tehotenstvo ovplyvní moju ashtangovú prax. Vačšinou som sa dočítala, že sa neodporúča počas prvého trimestra v praxi pokračovať. Odporúčanie, ktoré som dostala od môjho učiteľa a ktoré by som aj poslala po vlastnej skúsenosti ďalej sú – NEPRESTÁVAJ!
Zdroj foto: yogabratislava.sk
Martina Cifra Krížiková: Keď mi doktorka potvrdila, že som tehotná v 10. týždni, povedala som si v duchu: „Do riti! A je to tu, čo teraz?" Nebola som vonkoncom pripravená. Vynorilo sa mi milión otázok. Zmocňovala sa ma panika. Môj panický nával však prerušila doktorka, keď mi zakázala cvičiť, lietať, jesť kopec vecí a sexovať. To ma veľmi zarazilo. Jogu som radšej ani nespomenula a let do Thajska už duplom nie. Googlila som informácie opodstatňujúce jej zákazy. Našla som všeličo. Nakoniec som zmenila gynekologičku. Rozhodla som sa, že budem výlučne počúvať svoje telo a čím menej si na nete prečítam, tým lepšie. Moje telo ma naučila počúvať a rozumieť mu joga a ajurvéda.
16:30
- Ukončenie konferencie
Zvýhodnené vstupenky si možno kúpiť iba do 18. 2. 2016.
Viac info a registrácia na www.yogabratislava.sk
Kontaktné údaje organizátora:
YOGABRATISLAVA
Monika Rišková | monika.riskova@gmail.com | +421 908 891 261