Vyformuj sa do plaviek za 28 dní v BIKINI VÝZVE

Doprajte si aktívny oddych. Dovolenkové tipy pre športovcov

Advertoriál

Dovolenka je jednou z najpríjemnejších udalostí roka. Týždeň pred odchodom do vysnívanej destinácie je už ale menej radostným obdobím, pretože je plné povinností, úloh, nákupov a prípravy.

Joga_Plaz
Zdroj: PR, Vojkovsky.sk, Freepik.com
6. SEP 2021

Ak je šport plnohodnotnou súčasťou vášho bežného života, okrem harmonogramu bežných výletov musíte myslieť aj na časový plán tréningov. V tomto článku nájdete niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu, keď svoju rolu zanieteného športovca nechcete opustiť ani na dovolenke, no ešte neviete, ako sa vám tento plán podarí uskutočniť. 

Pripravte sa 

Každý deň začínate niekoľko kilometrovým behom? Polovicu obednej prestávky zvyknete tráviť vo fitnes centre? Radi si doprajete strečing na dobrú noc? Sú to veľmi prospešné návyky, a pokiaľ sa s nimi neplánujete rozlúčiť ani počas dovolenky, je to úplne pochopiteľné. Váš entuziastický prístup nechceme v žiadnom prípade oslabovať, no spolu s tým by sme vám radi pripomenuli aj to, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Vaše ubytovanie sa nemusí nachádzať pri ceste vhodnom pre bežcov, hotelová posilňovňa môže vyzerať úplne inak ako na fotkách, no a izba bude možno príliš malá na to, aby ste v nej dokázali rozložiť svoju karimatku. Na svoju dovolenku sa teda pripravte menším prieskumom toho, čo daná destinácia ponúka športovcom.V dobe internetu naozaj nebude problém zistiť všetky potrebné informácie vrátane toho, kde sa nachádzajú verejné ihriská alebo bežecké dráhy, ktoré fitká alebo jogové centrá ponúkajú jednorazové vstupy a za koľko, alebo či sú nejaké parky vybavené športovým náradím.

Príprava na športovú dovolenku však nie je iba krátkodobou záležitosťou, ku ktorej vám bude stačiť počítač a chuť študovať. Zmena prostredia,najmä ak sa dané miesto nachádza v odlišnom podnebnom pásme, pre organizmus môže znamenať stres. V najlepšom prípade ho prekoná bez zjavných príznakov alebo len so slabším pocitom únavy, no nie je nemožné ani to, že nepohodu signalizuje zdravotnými ťažkosťami, napríklad nádchou, hnačkou alebo bolesťami hlavy. Šport má síce obrovské benefity pre imunitu, ale rovnaký význam má aj to, ako svoju obranyschopnosť posilňujete cez žalúdok. Zdravá, vyvážená strava by teda mala byť súčasťou vášho životného štýlu celoročne. V zime sa nebojte užívať výživové doplnky.Ak neviete, po akých máte siahnuť, prečítajte si odporúčanie portálu gsklub.sk,na ktorom si už rovno môžete zakúpiť rôzne kvalitné vitamíny na imunitu.

Prekvapte svoje svaly

Destinácia alebo itinerár vašej dovolenky vôbec neumožňuje, aby ste pokračovali vo svojom bežnom cvičebnom pláne? Ako sme to už spomenuli aj vyššie, dlhodobé návyky spojené s fyzickou aktivitou sú naozaj prospešné. Ale občas nejaká zmena neuškodí, dokonca môže mať i rôzne benefity. Využite teda svoju dovolenku na to, aby ste ich objavili. 

Pozrite sa na profesionálneho športovca, nie je ťažké identifikovať, v akej disciplíne vyniká, ľahko to zistíte podľa jeho stavby tela. Plavci majú široké ramená, cyklisti svalnaté lýtka, bežci na dlhé trate vyrysované celé telo. Je to tak preto, že sa zameriavajú takmer výlučne na jeden šport, a takto si budujú veľmi špecifické svaly. Vnímate nejaké podobné javy u seba? Vyskúšajte na pár dní iné druhy tréningov, objavíte, ktoré časti vášho tela majú rezervy, no a takáto zmena bude plná aj príjemných prekvapení, pocitov úspechu a nadšenia pre nové typy fyzickej aktivity.

Dieta_Otec_Cvicenie

Zapojte celú rodinu

Rodina alebo šport, spoločné raňajky s kamarátmi alebo tréning pri východe slnka... Nie je jednoduché vybrať si. Našťastie nemusíte. Šport nie je len o drine, môže byť plnohodnotným dovolenkovým programom, a pri minimálnej kreativite aj obľúbeným programom detí.Môžete si ísť spolu zaplávať. Naplánujte si objavnú „plážovo-kúpaliskovú“ cestu, zistite, kde je najlepší terén na plávanie. Ak ste pri mori, využitie ponuky vodných športov. Veľa sa prechádzajte spolu, namiesto hromadnej dopravy sa spoliehajte na vlastné nohy a kondičku. Pred každou večerou skontrolujte, koľko krokov ste daný deň vykonali. Svoju rodinu motivujte nejakým prekvapením, pred dovolenkou im kúpte smart hodinky s krokomerom. Ak hľadáte štýlové, kvalitné, ale aj cenovo veľmi dostupné, nájdete ich v internetovom obchode mistores.sk. 

Nezabudnite, že ste na dovolenke

Nebuďte na seba príliš prísni. Oddych nie je len príjemný, ale aj životne dôležitý. Nie náhodou sú kurzy meditácie, relaxačné cvičenia a jogové kurzy také populárne v posledných rokoch a neustále upozorňovanie na nenahraditeľné benefity spánku je tiež opodstatnené pri súčasných trendoch životného štýlu.

Minimálne raz za rok by ste mali opustiť svoju rutinu a poriadne vypnúť.Odpočinok sa vypláca, už len preto, lebo sa vám zlepší nálada.Okrem toho sa zregenerujú svaly, pokožka, posilňuje sa nervová sústava a kognitívne schopnosti ako pozornosť, koncentrácia, pamäť a zlepšuje sa aj produktivita. Nájdete stratenú motiváciu a silu.

Môžete sa uvoľniť aj pri stravovaní, no nezabudnite na vitamíny a dôležité živiny.Ak si doprajete aj niekoľko drinkov s obsahom alkoholu alebo sa nie úplne zdravé jedlá, na ktoré váš organizmus nie je zvyknutý, pomôžte mu spracovať túto nečakanú zmenu (ktorá je pre telo istým spôsobom záťažou). Trojica „vápnik, horčík, zinok” sa vám vždy zíde, ale aj vitamín C,no a majte po ruke nejaké probiotiká pre každý prípad. 

Zdroj: ako-na.sk

Zdroj fotiek: freepik.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Doprajte si aktívny oddych. Dovolenkové tipy pre športovcov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3334
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.