Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Domáca knižnica

Advertoriál

Knihy nás sprevádzajú životom už od detstva. Niektoré si zaobstaráme sami, iné dostaneme darom či zdedíme. Faktom ale ostáva, že ich väčšina z nás počas života nahromadí veľké množstvo. Či sme už vášnivými čitatelia alebo po knihe siahneme len príležitostne, vždy vyvstáva otázka, kam a ako knihy najlepšie uložiť. 

Kniznica_Kreslo
Zdroj: PR, Seocentrum
15. DEC 2021

Výber tej správnej knižnice je dobré nepodceňovať a dopredu dobre zvážiť, čo od tohto základného interiérového prvku očakávame. Potrebujeme iba nájsť miesto pre naše knihy alebo si chceme do knižnice vystaviť aj ďalšie dekoračné predmety, fotografie, suveníry z ciest? Postačia len otvorené police alebo by nám vyhovovalo mať aj zopár uzavretých regálov? Okrem rýdzo praktických otázok by sme mali brať do úvahy aj estetické hľadisko – knižnice často bývajú dominantným prvkom interiéru a ako také ho môžu povýšiť alebo atmosféru miestnosti naopak dokonale pokaziť.

Dvakrát meraj…

Čo by sme teda pri výbere tej správnej knižnice mali zohľadniť? Najprv si musíme ujasniť, kde bude knižnica umiestnená (najčastejšie to býva obývacia izba, pracovňa alebo detská izba) a potom vziať do ruky meter a dôkladne zmerať priestor, ktorý pre knižnicu máme k dispozícii. Knižnicu obvykle umiestňujeme pozdĺž steny alebo do existujúcej niky, policová stena umiestnená do priestoru nám ale môže dobre poslúžiť ako deliaca priečkana oddelenie funkčných zón v miestnosti. V malých priestoroch sa zase skvele uplatnia závesné regály a policové systémy, ktoré opticky aj reálne zväčšia úžitkovú podlahovú plochu. Pri plánovaní knižnice je ďalej potrebné vziaťdo úvahy počet a veľkosť kníh, prípadne ďalších predmetov, ktoré chceme do políc umiestniť. Pokiaľ knižnica bude slúžiť aj k ukladaniu vecí, ktoré nechceme vystavovať na obdiv, poobzeráme sa po kombinácii otvorených políc s úložnými skrinkami či zásuvkami. Praktické je aj uzavretie políc sklenenými dvierkami, ktoré chránia knihy pred usadzovaním prachu.

Užitočné informácie

  • Typická hĺbka knižnice je do 30 cm. Ak však chceme ukladať a vystavovať aj ďalšie predmety, môžeme siahnuť po policiach hlbších.

  • Polica knižnice by mala mať minimálnu hrúbku 1,8 cm, aby bez prehnutia odolala váhe kníh a u políc dlhších ako 80 cm by hrúbka mala byť dokonca 2,3 cm.

  • Aby sme mali ku knižnici ľahký prístup, je dobré rešpektovať minimálny priechod aspoň 60 cm.

Harmónia na prvom mieste

Vodítkom pri výbere štýlu, materiálu a farebnosti knižnice by jednoznačne mal byť priestor, do ktorého ju umiestňujeme. Harmóniu je možné dosiahnuť voľbou rovnakého štýlu a dekoru, aký má ostatný nábytok v miestnosti. Do moderného interiéru obvykle neumiestnime rustikálnu knižnicu z masívu, izba zariadená v štýle francúzskeho vidieka by sa asi príliš nezniesla s plastovým nábytkom. Mix štýlov je síce možný a často ním možno dosiahnuť pôsobivé efekty, ale v tomto prípade je lepšie neexperimentovať a radšej sa poradiť s profesionálom.

Výber farby

Ak chcete zapojiť do hry farby, majte na pamäti, že knihy samy o sebe sú farebné dosť a voľba výraznej farby knižnice by mohla pôsobiť rušivo, preto obvykle volíme korpus vneutrálnej farebnosti, drevenom dekore či čisto bielej.Pohrať sa ale môžeme farebnosťou steny či zadného panelu knižnice, ktorý môžeme opatriť farebným náterom či tapetou. Zaujímavým optickým trikom je zjednotenie farby knižnice so stenou, pri ktorej stojí – vznikne tým dojem väčšieho a vzdušnejšieho priestoru.

Aký materiál vybrať?

Laminát je asi najrozšírenejším materiálom na výrobu knižníc a policových systémov na trhu. Je praktické na údržbu, pomerne odolné, cenovo dostupné a výhodou je aj jeho pestrá škála farieb a dekorov vrátane tých imitujúcich drevo. Hodí sa aj do väčšiny interiérov. Veľa z nás ale nedá dopustiť na prírodné materiály, ktoré každému interiéru dodajú štýl a príjemne ho zateplia. Pokiaľ počítate s vyššími obstarávacími nákladmi aj požiadavkami na údržbu, je pre vás knižnica z masívu či prírodnej dyhy tou správnou voľbou. Navyše drevo vyzerá výborne ako v klasickom, tak modernom interiéri.

Menej obvyklým materiálom je potom kov či plast. Oba tieto materiály sa často využívajú na výrobu zaujímavých dizajnových solitérov, ktoré sa uplatnia najmä v moderných minimalistických priestoroch, škandinávskych a v neposlednom rade industriálnych interiéroch.

Tipy dizajnéra

Knihy zoradené jedna za druhou môžu pôsobiť nudne a jednotvárne. Nebojte sa tento poriadok narušiť a skúsiť treba pár kníh položiť na seba. Doplňte knihy svojimi obľúbenými dekoračnými predmetmi, rodinnými fotografiami, suvenírmi či zberateľskými artefaktmi. Všetko môžete korunovať vhodným nasvietením pomocou zabudovaných bodových svetiel, ktoré obzvlášť pri rozmernejších knižniciach pôsobia veľmi efektne. Ku knihám si môžete zaobstarať aj vtipné zarážky.

Nemáte v obývačke pre knižnicu dosť miesta? Poobzerajte sa po inom vhodnom priestore v byte – zaujímavým riešením môže byť napríklad využitie niky vo vstupnej chodbe či umiestnenie políc nad okná či dvere. Veľa možností ponúkajú aj variabilné modulárne policové systémy, ktoré vám umožnia poskladať si knižnicu presne podľa vašej potreby. Originálnou vychytávkou sú tzv. „neviditeľné knižnice“, vďaka ich špeciálnej konštrukcii knihy vyzerajú, ako by boli prichytené priamo na stene. 

Knižnicu doplňte kresielkom, menším odkladacím stolíkom, peknou lampou či ešte aj kobercom a štýlový čitateľský kútik je na svete!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Domáca knižnica

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.