🔥 Nenechaj si ujsť prvý týždeň Supershape REŠTART VÝZVY a pridaj sa ešte dnes! 🔥

REŠTART VÝZVA 2025 - verze 3

Denisa Owen: Kto si myslí, že pilates je ľahký, necvičil správne

redakcia

Denisa je profesionálna trénerka pilatesu a pripravila si pre vás aj zostavu cvikov pre zdravý chrbát. 

Denisa Owen: Kto si myslí, že pilates je ľahký, necvičil správne
Zdroj: Denisa Owen
13. FEB 2020

Denisa Owen je majiteľkou DO pilates štúdia v Pezinku, v ktorom si môžu klienti zacvičiť pilates nielen na podložke, ale aj na špecializovaných pilates strojoch (Reformer, Wunda Chair, Reformer with Tower a Springboard). 

Okrem pilatesu máte na výber aj hodiny PortdeBras alebo sa môžete zúčastniť kurzov tvárovej jogy. Okrem toho, že Denisa je medzinárodne certifikovaná pilates inštruktorka a lektorka tvárovej jogy (Face Yoga Institute), nedávno úspešne ukončila štúdium diplomovaného fyzioterapeuta. 

Pokiaľ ste sa zúčastnili podujatia SUPER BODY DAY, pod vedením Denisy ste si mohli vyskúšať minikurz „tvárovej jogy". Ak ste to nestihli, nevadí, pretože sa chystá jeho pokračovanie.

Láka vás cvičenie pilatesu, ale neviete sa odhodlať? Nuž možno vás bude motivovať fakt, že slušné výsledky môžete vidieť už pri pravidelnom cvičení aspoň raz týždenne. Ako to vieme? Prezradila nám to sama skúsená inštruktorka Denisa Owen. Poďme však poporiadku.

Ako si začínala?

K pilatesu som sa dostala cez priateľku, ktorá ho pravidelne cvičila. Zaujalo ma, že to bolo na nej vidno – jej postúra bola vzpriamená, svaly štíhle a pevné a celkovo pôsobila elegantne. Ja som bola v tom čase na materskej „dovolenke“ s troma detičkami. Po troch tehotenstvách som cítila potrebu začať niečo pre seba robiť. Išla som do toho.

V momente, ako som prišla na prvú hodinu pilatesu, vedela som, že je to to pravé cvičenie pre mňa.  Úplne ma to dostalo! Páčila sa mi precíznosť pohybu, kontrola každej pozície, plynulosť medzi jednotlivými cvikmi, hlboké bráničné dýchanie, potreba koncentrácie a možnosť ďalšieho rastu na vyššie úrovne. Je tam neskutočná možnosť variácií a modifikácií, a keď to ešte doplníte rôznymi pomôckami, človeka to stále baví, lebo ani jeden tréning nie je rovnaký. Navyše, keď objavíte krásu strojov – stanete sa závislým. 

Stačilo ti cvičiť raz do týždňa, aby bolo vidieť výsledok?

Tým, že deti boli ešte malé, nemala som na výber. Na začiatku som mohla chodiť iba raz do týždňa, ale už aj pri takejto frekvencii som o pol roka začala vidieť výsledky. Neskôr som to zintenzívnila na dvakrát do týždňa a ešte som cvičila aj doma. O pár mesiacov som mala nové telo.  Slávne slová J. H. Pilatesa sa naplnili: „Po 10. hodinách cítiš zmenu, po 20. hodinách vidíš zmenu a po 30. hodinách máš nové telo.“  

Čo bolo ďalej?

Začala som cvičiť aj doma.  Zakúpila som si vstup do kalifornského Pilatesanytime.com portálu a cvičila som non-stop s inštruktormi z celého sveta.  Po materskej som začala riešiť otázku, čo ďalej. Pohrávala som sa s myšlienkou stať sa pilates inštruktorkou. Táto túžba sa znásobovala, až som na jedny Vianoce dostala od manžela krásny darček, ktorý mi zmenil život.  Kurz pilates inštruktorky! Postupne som si urobila dve svetovo uznávané pilates školy. A potom prirodzene nasledovalo uvažovanie o veľkom kroku otvorenia vlastného štúdia. Keďže bývam neďaleko Pezinka a prieskum trhu mi ukázal, že sa tam žiadne špecializované pilates štúdio nenachádza, bolo rozhodnuté.  S manželovou podporou sme v roku 2014 otvorili DO Pilates štúdio v Pezinku. Toto štúdio je výnimočné aj tým, že ponúka skupinové cvičenie na strojoch (pre 5 až 7 klientov). Takéto štúdiá môžete na Slovensku spočítať na jednej ruke. 

Kde si sa vzdelávala?

Prvú medzinárodnú školu Balanced Body som absolvovala v Prahe v pilates štúdiu MyPilates.  Získala som certifikát inštruktora pilatesu na podložke. Potom som si vzdelanie rozšírila a išla som na komprehenzívny kurz (podložka a stroje) jednej z najprestížnejších pilates škôl na svete BASI - Body Arts and Science International® (BASI®), ktorý takýto kurz organizovali vo Viedni.  Kým som získala certifikát ubehli skoro dva roky – musela som nazbierať x-hodín praxe s klientom, x-hodín vlastného cvičenia s BASI inštruktorom a x-hodín pozorovania BASI inštruktora pri jeho práci.  

Po absolvovaní skúšok, písomných aj praktických, a po odovzdaní absolventskej práce, som získala vysnívaný certifikát a stala sa druhou BASI inštruktorkou na Slovensku.  Tým však vzdelávanie neskončilo, práve naopak. Pokračovala som v ďalších BASI workshopoch zameraných na pilates po zraneniach a operáciách, pilates pre tehotné, pilates pre seniorov a pod. 

Samotná práca s klientami, ktorí mi do štúdia prídu s rôznymi diagnózami, ma utvrdila, že si ešte potrebujem prehĺbiť základy anatómie a naučiť sa indikácie a kontraindikácie ku každej diagnóze.  Z toho mi vyplynula nutnosť získať diplom fyzioterapeuta. Verte, či neverte, pred troma rokmi, v 40-tke, som zasadla do lavíc a učila sa s 20-ročnými spolužiakmi. Bolo to veľmi náročné obdobie –  viesť štúdio v Pezinku, dennodenne dochádzať do školy v Bratislave, praxovať v nemocniciach, po večeroch a víkendoch sa učiť a ešte sa plnohodnotne venovať rodine. 

Niekedy som mala zúfalé stavy, ale videla som svetielko na konci tunela, a tak som to zvládla aj vďaka podpore celej rodiny. Bola to nezaplatiteľná a úžasná životná skúsenosť, ktorá ma obohatila a otvorila nové dvierka krásnej práce fyzioterapeuta.  

Preto klient, ktorý ku mne dnes príde, získa holistický prístup.  Už nevolím len čistý pilates, ale skombinujem ho s rôznymi technikami kinezioterapie (liečba pohybom) podľa potreby klienta. Skladačku vzdelávania som ukončila kurzom lektoriek tvárovej jogy vo Face Yoga Institute.

Denisa Owen
Denisa Owen

Čo to vlastne pilates je a aké má benefity pre naše telo?

Pilates je súbor cvičení, ktorý sa zameriava na posilnenie hĺbkových svalov v oblasti tvz. centra sily (core alebo powerhouse), ktoré nám chráni chrbticu pri jej pohybe, poskytuje jej oporu a stabilitu – čo sa odráža pri akomkoľvek pohybe každodenného života alebo pri akejkoľvek športovej aktivite. 

Pilates pomáha naprávať zlé držanie tela. Je veľa činností v každodennom živote, ktoré nám spôsobujú svalovú dysbalanciu a nesprávne stereotypy – nosenie tašky na jednom ramene, sedenie za pracovným stolom s myšou v ruke a pod. Pilates pomôže vylepšiť držanie tela ako hlavný z mnohých benefitov, ktoré nám ponúka. Ďalšími prínosmi sú, napríklad posilnenie centra tela a jeho stability, zvýšenie mobility pohybového aparátu a rozsahu pohybu kĺbov, vylepšenie koordinácie tela a artikulácie chrbtice, korigovanie držania tela, odstránenie dysbalancie svalov alebo lokálnej bolesti (po konzultácii s lekárom), vyformovanie postavy (zoštíhlenie a predĺženie svalov a šliach), eliminácia stresu, podpora cirkulácie krvi vďaka dýchaciemu stareotypu, uvoľnenie a zrelaxovanie mysle. 

Je pilates ťažký?

Osobne si myslím, že pilates patrí medzi náročné body&mind cvičenia. Prepojenie tela a mysle je jeden z jeho hlavných princípov. Ak pri cvičení myslíte na to, čo dnes uvaríte rodine na večeru, tak len jednoducho a mechanicky zdvíhate ruky a nohy bez akéhokoľvek vedomia.  

Ak sa však začnete koncentrovať na každý milimeter pohybu, na každý detail, na každý dych, na vnútorné špirálovité vytiahnutie chrbtice, na aktiváciu centra tela a stabilitu panvy či iných častí tela, tak vám to dá poriadne zabrať a aj ten najjednoduchší cvik sa vám zdá byť neskutočne ťažký.  

A to je práve úloha kvalitného inštruktora, aby vás vedel do takéhoto stavu naviesť ústne, dotykom a nápovedami.  A vy z takéhoto cvičenia máte vyslovene pohybový zážitok. Po sociálnych sieťach koluje vtip, že kto si myslí, že pilates je ľahký, tak ho potom necvičil správne.  A ja s tým jednoznačne súhlasím.

Ešte doplním, že jednotlivé cviky sú odstupňované podľa obtiažnosti od základných cvikov po úroveň profesionálov.  Avšak kým dozriete do úrovne pokročilých, musíte si vyriešiť skrátené svaly, odstrániť dysbalancie, spevniť brušnú stenu a dostať sa až do jej hĺbky, popracovať na svaloch chrbta, zväčšiť rozsah v kĺboch atď.  To znamená, že cesta pilatesom nikdy nekončí a jeho princípy preniknú aj do vášho každodenného života. 

Denisa Owen

Snažíš sa teda o to, aby sa pre klientov stal pilates životným štýlom?

Áno, to je môj cieľ a bol to cieľ aj samotného J. H. Pilatesa. Málokto vie, že nazval túto metódu  – Kontrológia a prezentoval ju ako spôsob životného štýlu a cestu k celkovému zdraviu človeka.

Človek si princípy  tejto metódy postupne prenáša do svojho každodenného života. Začne sa kontrolovať, ako stojí, ako sedí, v akom postavení má hlavu, chodidlá, začne si uvedomovať zapnutie centra tela, napríklad pri zdvíhaní ťažkého bremena, pri športe... Táto dennodenná kontrola sa odrazí na zlepšení jeho celkového držania tela a zdravia. Bolesti, ktoré mal, začnú ustupovať a postupne sa eliminovať.  A vtedy považujeme našu prácu za úspešnú a to nám dáva vnútorné potešenie z dobre vykonanej práce. Mojím krédom je: “Do what you love. Love what you do. I do pilates.”

Chodia ľudia k tebe s konkrétnymi problémami a bolesťou, alebo skôr preventívne?

Máme niekoľko skupiniek klientov. Tých, ktorí sú uvedomelí a riešia cvičenie ako prevenciu. Potom takých, ktorí sem prídu už s bolesťami (po úrazoch, operáciách alebo degeneračných zmenách) a chcú svoj stav zlepšiť. V neposlednom rade tých, ktorí si chcú spevniť a vyformovať postavu. Nechýba ani skupinka ľudí, ktorí volia pilates ako podporné cvičenie k ich profesionálnemu športu (golf, bicykel, beh, plávanie atď). 

Dôvodov môže byť aj viac, dôležité je, aby sa každý z týchto klientov nastavil tak, že sa bude snažiť cvičiť vedome a prepojil telo s mysľou a dušou. Preto som si aj štúdio nazvala štúdiom vedomého (inteligentného) pohybu. Už sme o tom hovorili vyššie. Teším sa, ak sem ľudia chodia iba prevenčne a môžu si dovoliť robiť akýkoľvek pohyb, a posúvať sa po úrovniach náročnosti.  

Ľudia s bolesťami majú svoje obmedzenia a kontraindikácie, čiže pri nich treba vedieť, aké pozície a akú úroveň náročnosti zvoliť. Stále tvrdím, že nikdy nie je neskoro. Svaly jednoducho držia kosti pokope, a keď ich nemáme dostatočne silné, naše telo trpí. Kvalitné štúdio, kvalitní inštruktori, pravidelná dochádzka a práca klienta aj mimo štúdia sú základnými atribútmi úspechu.

Denisa Owen

Aký rozdiel je medzi cvičením na podložke a cvičením na stroji?

Málokto vie, že J. H. Pilates zostavil ako prvé stroje, až potom cviky prešli na podložku. Počas jeho pobytu v internačnom tábore v Anglicku totižto intenzívne premýšľal o rehabilitácii pacientov, ktorí boli pripútaní na lôžko. Z tejto doby pochádza prvá podoba dnes už známeho reformeru. Neskôr emigroval do Ameriky a cviky na strojoch potom prenášal na podložku. 

Pilates si už vtedy uvedomoval, že cvičenie na podložke je pre každého dostupné, nakoľko je finančne nenáročné.

Hlavný rozdiel vnímam v tom, že na podložke pracujeme iba s vlastným telom – s vlastnou váhou a stroje využívajú spoluprácu vlastného tela, pružín a kladiek, ktoré vytvárajú progresívny odpor a pomáhajú tak vyvolať svalovú kontrakciu v jeho excentrickej a koncentrickej forme. Stabilizátory sú vyprovokované pracovať izometricky, aby zabezpečili správnu pozíciu, líniu a nastavenie tela. Niekedy stroje vedia lepšie vyvolať precítenie zapnutia centra tela, inokedy, ak nastavíme väčšiu záťaž ako klient zvládne, vyvedú ho z rovnováhy a hneď sa zapnú pomocné svaly, ktoré tam nechceme. Takže vždy nám musí byť jasné, čo chceme tým-ktorým cvikom docieliť a či je naň náš klient dostatočne pripravený.

Veľký benefit strojov je ešte strečing. Môžem jednoznačne povedať, že tak ako sa ponaťahujete na strojoch, sa neponaťahujete nikde. Stroje vám vystrečujú a vybalansujú každý sval na tele. Z hodiny na hodinu sa bude vaše telo spružňovať. Tým, že sa natiahnu poskracované šľachy, stanete sa ohybnejším a silnejším, tuhé svalstvo sa uvoľní, oslabené zase posilní. Stroje vám ponúknu inú spätnú väzbu, dimenziu, ktorá vám pomôže sa na daný cvik zamerať z úplne iného uhla a zvýši sa tak úroveň sebakontroly. 

Podložka je však prenosná a všetky cviky na podložke vieme odcvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Zlatá stredná cesta je kombinácia oboch týchto možností. Ich kombináciou získate telo, o akom ste nikdy nesnívali.

Veríme, že sme vás naladili na cvičenie, a preto vás pozývame zacvičiť si pilates priamo s Denisou Owen podľa nasledujúceho videa


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Denisa Owen: Kto si myslí, že pilates je ľahký, necvičil správne

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.