Cvičiť sa dá v každom veku
Isto ste už počuli, čo všetko nemôžete robiť, pretože ste na to príliš starí. Posúdiť to či ono iba z hľadiska veku však zaváňa výhovorkou. Aktivita v každom veku prináša len benefity, a preto sa nenechajte odradiť tým, ak vám niekto chce nahovoriť opak. Týka sa to aj cvičenia.
Je alarmujúce, že len 30% ľudí vo veku od 45-64 rokov sa pravidelne venuje nejakej voľnočasovej fyzickej aktivite. Len 15% vo veku od 65 rokov robí nejakú aktivitu. Tvrdí americký National Institutes od Health – Národný ústav zdravia.
Pohyb ako liek proti starnutiu
Pohyb znamená predĺženie života. Nenadarmo sa hovorí, že pohyb produkuje pohyb. To znamená, čím viac sa hýbeme, tým sme viac v pohybe a tým viac energie máme.
Nemusíme sa trápiť v posilňovni, behať maratóny ani zdolať osemtisícovky. To nám život nepredĺži. Je dokázané, že 3-4 kilometre (30-45 minút) chôdze denne predĺži život až o 30%. Chôdza nezaťažuje kĺby ani srdce.
Pre starších sú vhodné aj prechádzky so psom, plávanie, bicyklovanie, golf, turistika, joga, pilates. Nevhodné sú športy, pri ktorých sa extrémne zaťažujú kĺby, ako je rýchly beh, dvíhanie závaží či iné extrémy.
Pozitívne dopady pohybu:
- nárast aktívnej svalovej hmoty a odbúranie tuku,
- spevnenie svalov, väzív, kĺbov,
- zníženie rizika osteoporózy,
- zlepšenie výkonu srdca,
- zlepšenie vitálnej kapacity pľúc,
- úprava cholesterolu,
- stimulácia mozgových funkcií,
- predchádzanie cukrovky a obezity,
- zlepšenie porúch spánku,
- spomaľovanie procesu starnutia.
Dôchodca na snowboarde
Miloš Kmeťko (66) je príkladom toho, že dôchodok sa dá tráviť aj inak ako v papučiach pri seriáli. Pasívny oddych, dostatok spánku a dobrá strava patria síce tiež medzi spôsoby relaxu, ale on uprednostňuje pohyb.
„Podľa môjho názoru sa šport dá robiť v každom veku. Je to hlavne vec motivácie a rozhodnutia. Pochopiteľne, ak človek nikdy nešportoval, tak pravdepodobnosť, že začne na staré kolená, je veľmi malá. Že to ale ide a prináša to úžitok, ilustruje prípad mamy mojej družky, ktorá začala pravidelne chodiť s nami do posilňovne vo veku 84 rokov. Za krátku dobu sa to veľmi pozitívne prejavilo na jej kondícii. Napríklad dĺžka jej prechádzok sa viac než zdvojnásobila. Alebo dokázala sama vyliezť z vane, čo predtým už dlhú dobu nevedela,“ hovorí Miloš s úsmevom.
Venuje sa aktívne snowboardingu, na Liptove, kde žije, má naň ideálne podmienky. V letnom období sa venuje udržiavaniu alebo dokonca zlepšovaniu fyzickej kondície a obvykle robí nejaký iný šport.
„Mnohí snowboardisti napríklad skejtujú. Ja v poslednej dobe pravidelne jazdím na kolieskových korčuliach. Moje zanietenie pre snowboarding v minulosti vyústilo dokonca do toho, že som niekoľko našich letných sezón strávil snowboardovaním na Novom Zélande.“
Miloš sa neháda, že proces starnutia samozrejme nemožno zastaviť a vlastne ani oddialiť. Možno len ovplyvniť kondíciu v tej ktorej oblasti. Svaly, mozog, nervy treba jednoducho používať. Budú sa strácať o niečo pomalšie. Podľa neho okrem vrodených predpokladov je v používaní svalov hlavný rozdiel medzi ľuďmi - v tom, ako vyzerajú a ako sa cítia.
„Postoj je niečo, čo sa dá výrazne ovplyvniť intelektom. Formovanie vlastných postojov preto považujem za najdôležitejšiu intelektuálnu aktivitu človeka, ktorou môže ovplyvniť vlastný život, a tým pochopiteľne aj život svojich blízkych,“ dodáva na záver Miloš.
Krátky a veľmi úspešný film o ňom nájdete tu:
Pri hľadaní toho správneho pohybu pre starších ľudí treba zohľadniť viaceré faktory. Ako prvé a najdôležitejšie je zdravie a celkový zdravotný stav, nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Možno lepšie je sa opýtať, ako veľmi je človek vo vyššom veku vitálny.
Podľa toho by mal zvoliť aj primeranú aktivitu. Vhodné sú strečingové športy ako joga, pilates, ale aj plávanie, nordic walking, tanec, jogging a aerobik. Veľmi dobre robí telu aj posilňovňa pod dohľadom skúseného trénera, pretože vekom svaly ubúdajú. Veľmi dobré sú aj balančné cvičenia, ktoré pomáhajú udržiavať skelet v rovnováhe a stabilite.
Čo na to odborníci?
"Aj keď ste predtým neboli aktívni, je dôležité začať a zostať aktívny," hovorí Dr. Richard J. Hodes, riaditeľ Národného inštitútu NIH pre starnutie. "Vieme, že ľudia chcú žiť nezávisle tak dlho, koľko môžu. Pravidelnými cvičeniami a viac fyzickou aktivitou v každodennej rutine môžu starší ľudia zachovať svoju fyzickú funkciu, ktorá je kľúčom k tomu, aby robili každodenné veci, ktoré chcú robiť. Starší dospelí môžu bezpečne cvičiť, dokonca aj tých, ktorí majú fyzické obmedzenia."
Tento článok bol spracovaný vďaka spolupráci s partnerom súťaže o najlepších trénerov FIT LEADER 2018, najväčšou a najdlhšie pôsobiacou zdravotnou poisťovňou na Slovensku - Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.