Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Cvičenie s nami robí divy. Spomaľuje poškodenie očí

Janka

Ďalší dôvod, prečo prekonať svoje lenivé ja! Cvičenie má nepochybne množstvo pozitívnych zdravotných účinkov na ľudský organizmus. Najnovšia štúdia zistila, že ľudia venujúci sa aeróbnemu tréningu, môžu spomaliť proces poškodzovania sietnice. Poškodenie sietnice môže dôjsť až k slepote!

Cvičenie s nami robí divy. Spomaľuje poškodenie očí
13. MÁJ 2014

Ako na to vedci prišli?

Výskum, ktorý sa konal  pod záštitou Newfoundlandskej univerzity v Kanade, sa realizoval na myšiach. Tie boli rozdelené do dvoch skupín, pričom jedna päť dní v týždni behala v koliesku celú hodinu a druhá bola pasívna. Po dvoch týždňoch boli niektoré myši z oboch skupín vystavené škodlivým žiarivým svetlám až na štyri hodiny. Tie, ktoré pravidelne behávali v koliesku, mali lepšie fungujúce sietnice ako ostatné, ktoré sa vyhýbali aktívnemu pohybu. Poškodenie u netrénovaných myší bolo až dvakrát výraznejšie.

Zabráni poškodzovaniu zraku

Odborníci, ktorí sú autormi tohto výskumu, upozorňujú, že je aplikovateľný aj na ľudí. Cvičenie možno považovať za potenciálnu liečbu zameranú na spomalenie chorôb týkajúcich sa zraku a súvisiacich so starnutím. Jednou z nich je makulárna degenerácia, ktorá je vážnym ochorením spôsobujúcim stratu centrálneho videnia. Niekedy vedie k praktickej strate zraku.

„Ľudia, ktorí majú riziko makulárnej degenerácie alebo už čelia prvým náznakom tejto choroby, by tak mohli byť schopní spomaliť napredovanie poškodenia zraku,“ povedala uznávaná kanadská expertka Dr. Michelle Ploughmanová.

Aeróbne cvičenie je to pravé

Vedci sú presvedčení o účinnosti aeróbneho cvičenia ako beh, cyklistika a plávanie. Stimuluje špeciálny proteín s názvom BDNF (brain-derived neurotrophic faktor), ktorý má na svedomí rast buniek a pomáha k ich lepšiemu stavu. Výskum odhalil, že trénované myši mali o 20 % viac dôležitého proteínu.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (codrin)

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Cvičenie s nami robí divy. Spomaľuje poškodenie očí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

mariapot46@zoznam.sk
mariapot46
 24.12.2017 11:51

vikikop: ocutein vitaminy som skusala osobne a su ozaj vyborne, ocne problemy znacne ustupili vratane opuchov a suchosti, odporucam

 
vikikop
vikikop
 13.8.2014 15:05

Ono to naozaj funguje čo som bola sama prekvapená! Ešte do toho vitamíny ocutein s ginkgom, studené obklady, kvapky na oči a perfektne sú oči vyživované a chránené :)