Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

BEŽECKÁ VÝZVA 2025

Čo sa deje v tele, keď spí

Spánok by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať. Na to, aby vaše telo mohlo fungovať bez problémov, potrebuje hlavne kvalitný spánok v ideálny čas. Pozrite sa, prečo.

Čo sa deje v tele, keď spí
Zdroj: Vladislav Muslakov, Stocksnap.io, CC0
7. NOV 2017

Hoci v dnešnej dobe má väčšina ľudí problém načasovať si spánok a aj v dostatočne dlhej dobe, telo neoklamete. Ak sa totiž pokúsite organizmus oklamať tak, že budete spať počas dňa a po nociach budete pracovať alebo hýriť, tvrdo sa vám za to vypomstí. Telo totiž nedostane všetky zotavovacie fázy, ktoré potrebuje. Na to, aby spánok prešiel všetkými fázami viackrát, čo je záruka relaxu pre mozog aj telo, potrebujete v ideálnom prípade 10 hodín spánku. Čím menej, tým menej fáz sa vystrieda a trpí telo aj mozog. 

Čo sa deje s telom, počas spánku:

21:00-23:00 – telo sa pripravuje na spánok

V tomto čase je dôležité neprijímať nič na povzbudenie (káva, cigarety a pod.), ak sa dá, tak aj nejesť.

23:00-24:00 – telo je vo fáze ľahkého spánku

Oči sa pohybujú zľava doprava a ak vás nikto nevyruší, po pár minútach sa ponoríte do počiatočného hlbokého spánku. Teraz klesá teplota tela približne o pol stupňa, zastavuje sa pohyb očí, môžete sa potiť, pretože telo sa zbavuje prebytočného tepla, srdce bije pomalšie, klesá tlak krvi, tvorí sa nová vrstva kože. Približne o 20 minút telo upadá do prvej fázy hlbokého spánku, v ktorej sa zvyšuje produkcia rastového hormónu. Počas tejto doby sa okrem vyššie spomenutého do mozgu ukladajú počas dňa získané vedomosti a obnovujú sa sily.

24:00-2:00 – telo je o.i. v prvej fáze snov

V tomto čase nastáva aj REM – rýchle pohyby očí. V tejto fáze sa prebúdzate a následne znovu zaspávate. Mozog je tu rovnako aktívny, ako počas dňa, ale telo je celkom uvoľnené, stúpa krvný tlak. Po desiatich minútach je to všetko preč a spánok je opäť hlboký. Objavujú sa tu aj prvé sny, ktoré trvajú približne 10 minút.

2:00-3:00 – telo je o.i. v druhej fáze snov

Váš spánok nie je veľmi intenzívny, prevaľujete sa zo strany na stranu a môžete sa aj prebudiť. Druhá fáza snov trvá cca. 20 minút a je intenzívnejšia, ako ta prvá. Telesná teplota prudko klesá, aktivuje sa pečeň a aj žlčník, znižuje sa okysličovanie mozgu.  

3:00-4:30 – telo je o.i. v tretej fáze snov

Tretia fáza snenia je dlhšia, pestrejšia a intenzívnejšia, avšak je aj oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa prebudíte. Telo totiž prechádza do štádia ľahkého spánku. Teplota sa začína mierne zvyšovať a zvyšuje sa činnosť pľúc. Teraz pociťujete najväčší strach.

4:30-6:00 – začína ďalšia fáza snov

Táto fáza snov môže trvať až 30 minút. Mozog oveľa výraznejšie vníma ruch z okolia. Môže vás prebudiť pocit hladu, začínajú pracovať obličky a telo ma 36,5°C.

6:00-... prebieha posledná fáza snov

V tomto čase môžete snívať až trištvrte hodinu. Vďaka tomu práve tieto sny zostávajú v hlave najdlhšie. Kortizol (hormón podporujúci trávenie) vás prebúdza k činnosti. Práve teraz je v najväčšej činnosti hrubé črevo a tým pádom je najvhodnejšie navštíviť toaletu. 

 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa deje v tele, keď spí

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.