Cestou qi gong
„Qi gong pripomína bojové umenie tai-či, ale ide o liečebný pohybový systém, na ktorý tai-či logicky nadväzuje ako vyšší stupeň.“ Dlhé roky v zdraví – starobylé čínske cvičenie qi gong je cestou k naplneniu tejto prirodzenej ľudskej túžby. Ani sa pri nej nezapotíte a efekt pocítite po prvej hodine.
Qi gong pripomína bojové umenie tai-či, ale ide o liečebný pohybový systém, na ktorý tai-či logicky nadväzuje ako vyšší stupeň. Podľahli mu státisíce obyvateľov západnej kultúry, o Číňanoch, ktorým tradícia patrí, nehovoriac. Cvičí sa v telocvičniach, doma, aj pod šírym nebom . Zrejme ste už narazili na jedinca a skupiny v parkoch. Vláčne pozvoľné pohyby pútajú pozornosť okoloidúcich rovnako ako nezvyčajná sústredenosť a uvoľnenosť v tvárach. Čo je v dnešnej stresom preniknutej dobe dar. Nie sú to pritom žiadni "alternatívci", nieto exhibicionisti, ale väčšinou ľudia ako každý iný, len hľadajú vo svojom živote lepšiu kondíciu a harmóniu. To, že vyšli cvičiť do mestského parku alebo šli na hromadný víkend pre nich vôbec nebolo samozrejmé a prekvapili tak sami seba. V tom je qi gong pozoruhodný – začnete v súkromí miestnosti, napríklad len s pár ľuďmi a postupne, s rastúcou schopnosťou koncentrácie, vyjdete do priestoru, na vzduch. Dôležité je, že k cvičeniu qi gong nepotrebujete dobrú fyzickú kondíciu a že jeho priaznivý efekt pocítite už po správne vykonanej prvej lekcii. Odchádzate totiž zaskočení pocitom uvoľnenia a ľahkosti a tento efekt pretrváva niekoľko dní. Máte viac energie a lepšiu náladu.
Pramene
Cvičí sa už tri tisícky rokov a patrí k piatim pilierom tradičnej čínskej medicíny. Qi gong je na úrovni akupunktúry, byliniek, systému výživy a masáží. Stavia na rovnováhe jin a jang a teórii piatich prvkov, vychádza z taoizmu ako filozofického a mystického učenia.
Princíp? Jednoduchý
"Dýchajte prirodzene, nekontrolujte dych, netlačte na to, cvičte zľahka," počujete na lekciách, pretože plynulé pohyby za pomoci dychu stimulujú vitálne dráhy zvané meridiány a akupunktúrne body, a uvoľňujú tak životnú silu qi. Rozhýbanie statického je totiž červenou niťou medicíny vychádzajúcej z taoizmu, pretože podľa jej poznatkov, bez pohybu sa len ťažko vyvíjajú vyššie úrovne ľudskej bytosti. Neznamená to, že kto necvičí, pomalšie myslí, veď mnoho nositeľov skvelého intelektu, ovenčených cenami vrátane Nobelovej, presedelo život v laboratóriu, pri písacom alebo kaviarenskom stole. Ide skôr o taoistický predpoklad, že cieleným rozprúdením energie by pravdepodobne dosiahli viac. Nakoniec aj západná medicína nám stále dookola opakuje, že lepšia vitalita rovná sa bystrejší mozog a lepší intelektový výkon. Qi gong má tri podoby, ktoré cvičenie harmonizuje. Prvá je prenatálna. Súvisí s dedičnosťou a prejavuje sa na osobitosti telesnej schránky. Druhá, získaná qi je energia živená dýchaním a stravou, a tretia je jemnolátková, utváraná myšlienkami a sústredením. Uvoľnené pohyby, preťahovanie, hlboké dýchanie a správne držanie tela dovoľujú životnej energii čchi voľne plynúť celým telom, aby sa rovnomerne dostala ku všetkým bunkám. Okrem toho jej umožňujú rast, takže nečerpajú z chabých zásob a nehrozí, že "vybijete baterky".
Všeliek to nie je
Qi gong nevyrobí z ochabnutého muža svalovca a zo ženy, ktorá aj na druhé poschodie jazdí výťahom, vysokohorskú turistku. Nejde predsa o silové, aeróbne ani anaeróbne cvičenie. Na druhej strane, pravidelnosťou sa vám spevnia svaly a významne posilní kardiovaskulárny systém. Uvoľníte svoje vnútorné sily a odstránite energetické blokády, čo bude mať hneď niekoľko dôsledkov. Budete pokojnejší a výkonnejší. Uvoľníte sa, myseľ sa dostane do lepšieho rozpoloženia, upevníte vôľu a vytrvalosť. Kto by to nepotreboval? Navyše z organizmu dostanete nemálo odpadových a toxických látok, posilníte imunitu, zharmonizujete hormonálne procesy, podporíte regeneráciu po chorobe, zlepšíte koordináciu pohybov. Pravidelným cvičením zlepšíte pohyblivosť kĺbov, čo je dôležitejšie, než si na prvý pohľad myslíme. Iste, je to spôsob, ako zabezpečiť, aby "kolená neboleli", ale z pohľadu východnej medicíny ide o viac. Podľa tohto konceptu majú práve kĺby tendenciu zhromažďovať čo najväčšie množstvo životnej energie. Doslova ju "naškrečkuje" a ona potom chýba v iných častiach tela. Prejavuje sa to okrem iného blokáciou platničiek a zápalmi, ako je artróza. V každom prípade existuje mnoho vedeckých prác, vrátane kontrolovaných štúdií, preukazujúcich zdravotný efekt cvičenia. Týkajú sa napríklad problémov žien pri menopauze, a to vrátane zlej kvality spánku, depresie u chronicky chorých starších pacientov, úzkosti a depresií všeobecne, chronického únavového syndrómu, syndrómu vyhorenia, imunity a náchylnosti k infekciám, rehabilitácie pri ochorení srdca a ciev. Tu napríklad hongkonský tím zdôraznil, že cvičenie qi gong pomáha pacientom, pre ktorých nie sú vhodné iné formy telesnej aktivity.
Naša rada:
Posolstvo je jasné. Nenechajte sa obmedzovať vekom ani kondíciou, nájdite si kvalitného lektora, preukázateľne schopného vziať do úvahy váš momentálny zdravotný stav, a choďte do toho. Nebojte sa!
Hľadajte majstra
Pokojné cvičenie pôsobí veľmi ľahko, jednoducho, avšak vyžaduje presnosť. Detail tu má veľký význam. Cena, ktorú zaplatíte za chyby, je v lepšom prípade neefektívnosť, v horšom škoda na zdraví, to v prípade, že chyby sú veľké. Prečo to zdôrazňovať? Aby ste nepodľahli pokušeniu a nezačali cvičiť doma sami s videom z YouTube alebo s DVD. Na tieto pomôcky je dosť času, keď dobre zvládnete základy. Samozrejme, je to aj otázka ceny. Internet je zdarma, lekcie s lektorom pochopiteľne nie. Lenže dobrého lektora, čiže majstra, potrebujete! Naučí vás, ako pracovať s energiou a správne vykonávať pohyby a zostavy, postráži chyby a vysvetlí dôvody, prečo sa ich máte vyvarovať a prečo funguje správna verzia. Okrem tejto starostlivosti dajte na intuíciu, pozrite sa na hodiny niekoľkých lektorov a vyberte toho, kto vám najlepšie sedí, dokáže vytvoriť príjemné prostredie a v ktorého spoločnosti sa dobre cítite. Hneď ako cítite, že vás niekto indoktrinuje, snaží sa zarputilo priviesť na "správnu cestu s tou správnou filozofiou", majte sa na pozore. Nebýva to bežné, ale táto situácia sa nedá vylúčiť. Ak niečo qi gong nepotrebuje, je to ďalšie psychické napätie a nepohoda.
Naša rada:
Hoci účinok dobre vykonaného cvičenia pocítite okamžite, zmyslom je, aby pretrval a vitalita narástla trvalo. Chce to pravidelnosť, aspoň hodinu týždenne pod vedením lektora a neskôr okrem toho každodenné cvičenie doma. Stačí štvrť, pol hodina.
Pozor na úskalia
Qi gong nie je zázrak, ktorý vám všetko odpustí. Ako všetko, má svoje úskalia, hoci nie je zase také ťažké vyhnúť sa im. Ide o to, že pracuje najmä s mentálnou energiou, preto kto nie je zvyknutý cvičiť a jeho psychické vyladenie nie je najpevnejšie, mal by sa na ne pripraviť. Len tak bude účinné a neprivodí fyzické problémy, ako je bolesť svalov alebo zdravotné komplikácie oslabených orgánov. Dôležité je dodržanie niekoľkých pravidiel. Lekciu vynechajte pri horúčke, infekciách a akútnych prejavoch chorôb, čas radšej využite na návštevu lekára. Máte veľa starostí, ste príliš vynervovaní, vyčerpaní? Cvičenie bude efektívnejšie, keď si tesne pred ním naordinujete chvíľu pokoja so šálkou uvoľňujúceho čajového nálevu, najlepšie zakončenú krátkou prechádzkou v prírode, napríklad v mestskom parku alebo po nábreží. Ak to nie je možné, pomôže posedenie v pokoji medzi zeleňou na balkóne alebo v zimnej záhrade, na lavičke vo dvore... V každom prípade aspoň pol hodiny pred lekciou sa radšej zdržte sýteho jedla, kávy či silného čaju. Stopercentne sa vyvarujte alkoholu a tabaku, pretože ich ničivé účinky na organizmus sa pri cvičení znásobia!
Naša rada: Dajte na majstrov a snažte sa nedobehnúť na lekciu s vyplazeným jazykom. Relax pred cvičením uprostred zelene je vylúčený? Popravde, nie ste v tom sami. Improvizujte. Skúste vyčleniť štvrť hodinu na to, aby ste mohli vystúpiť o zastávku skôr z električky alebo odstaviť auto o blok ďalej a na lekciu si voľným tempom dôjsť.
Daoyin Yangscheng Gong
Systém Daoyin Yangscheng Gong, čiže Telo preťahovať a qi posilniť k udržaniu zdravia a kvality života, vymyslel pedagóg pekinskej športovej univerzity, profesor Zhang Guangde. Mal s ním obrovský úspech. Ľudia, ktorí sa do profesorovho cvičenia pustili, čoskoro pociťovali konkrétne priaznivé dopady na psychiku i telo. Pre preukázateľné účinky bolo preto zahrnuté do národného programu Čínskej ľudovej republiky. Toto "made in China" je rýdzi poklad, žiadna lacná náhrada. Systém je postavený na tradícii, a to vrátane mystického základu, len je rozvinutý o ďalšie poznatky profesorovej rodiny o tradičnej čínskej medicíne, i o výskumy modernej športovej medicíny. V súčasnosti podľa neho cvičí nielen Čína, ale milióny ľudí na svete, v Európe fungujú tri výukové centrá. Ak niektorým z nich prešiel váš cvičiteľ alebo cvičiteľka, máte záruku kvality. Systém Daoyin Yangscheng Gong charakterizujú otáčavé, špirálovité pohyby končatín a hlavy do úrovní, ktoré telo dovolí bez pocitu bolesti. Vyvolá tým energetické vlny, ktoré prejdú celým pohybovým aparátom, jemne premasírujú vnútorné orgány a detoxikujú organizmus. Špirála je rešpektovaná pôvodná tvorivá sila, je symbolom najefektívnejšej konštrukcie hromadenia energie a telom dvojitej špirály DNA. Ak vás cvičenie chytí, môžete prejsť všetkými tromi úrovňami, od základnej, vychádzajúcej z postoja stromu a ukončenej cvičením známym ako Osem kusov brokátu, cez druhú úroveň, intenzívne stimulujúcu organizmus a upravujúcu zdravotný stav (teda s preukázateľným liečebným efektom), až po úroveň najvyššiu, kedy sa prepracujete k formám bojového umenia tai-či. Takže pozor. Tu sa tai-či sťaby cesta "pokojného bojovníka" končí, nie začína, a nikde nie je dané, že sa k nemu človek musí prepracovať. Znamením, či postupovať k vyšším úrovniam, by mali byť príjemné pocity, už najnižší stupeň Daoyin Yangscheng Gong totiž priaznivo ovplyvní zdravotný stav.
Naša rada:
Skúšajte si základný postoj aj v bežnom živote, keď idete po ulici alebo stojíte v električke. Okolie si nevšimne, že sa snažíte odblokovať meridiány, vám sa však uľaví a budete vyžarovať uvoľnené sebavedomie. Drobné pohyby a usmerňovanie postoja sú natoľko nenápadné, že si človek pri ich realizácii na verejnosti vskutku nemusí pripadať ako exot. Stojí to za vyskúšanie.
Slovníček qi gong
• Tao – cesta prírody
• Tai-či – absolútno
• Qi – životná sila, energia, vitalita
• Gong – práca, vývoj
• Quan – bojové umenie