Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ashtanga joga - fyzicky najnáročnejšia forma jogy

Alica

Pokiaľ ste si mysleli, že joga je nuda, to ste zrejme ešte nezažili hodinu ashtanga jogy. Aj fyzicky zdatní jedinci majú často krát problém vydržať celú hodinu. Je vhodná pre všetkých, ktorí si chcú poriadne zamakať a oddýchnuť zároveň.

http://foter.com/f/photo/2756306047/37f46b6403/
4. SEP 2011

Slovom Joga sa označuje cesta k objaveniu duše a splynutie s ňou. Poďme si predstaviť jednu z fyzicky najnáročnejšej formy jogy - Ashtanga joga.

 

Ashtanga joga je systém jogových cvičení, ktorý pochádza z juhoindického mesta Mysore. Je to tradičná škola jogy známa dynamickým cvičením presne určených pozícií.

Ashtanga joga je ucelená séria na seba nadväzujúcich pozícií (asán). V jednotlivých pozíciách je krátka výdrž a opäť nasleduje dynamický a fyzicky náročný prechod (vinyasa) do ďaľšej pozície. Asany plynule nadväzujú jedna na druhú, preto sa tento druh jogy často označuje aj ako Ashtanga vinyasa joga. Pre každú asánu je špecifická vinyasa, spôsob ako sa do asany dostať, ako sa dostať z nej s využitím nádychu a výdychu pri určitom pohybe.

Pri cvičení Ashtanga vinyasa jogy sa  kľúčová pozornosť venuje dýchaniu. Spojenie vinyasy s rytmickým hlbokým dýchaním vytvára tok energie, teplo, ktoré zahrieva telo, okysličuje a vyživuje orgány, uvolňuje nežiadúce toxiny, a čistí nervový systém.

Ako hovori učiteľ ashtanga jogy Patabi Jois: „Aj železo se teplom ohne.” Preto sa vďaka teplu získava prístup k pohybom a oblastiam, ktoré boli predtým ztuhnuté alebo zablokované. Výsledkom je úľava a pocit ľahkosti.

Osem stupňov Ashtanga jogy

Ashtanga (osem) joga znamená čistiť myseľ cez osem stupňov, (ashta – osem, anga – časť, stupeň). Každý krok v Ashtanga Vinyasa joge je potrebné zvládnuť predtým začatím ďaľšieho stupňa.

Osemstupňová cesta výcviku pozostáva z nasledujúcich stupňov:

  • Psychohygienické poučky o správaní k okolitému svetu, varovania (jama)
  • Poučky o zložkách sebavýchovy, doporučenia (nijama)
  • Telesné cvičenie, statické polohy (ásana)
  • Dychové cvičenia (pránajáma)
  • Odtiahnutie mysle od rušivých vplyvov, ktoré pôsobia na telesné zmysly (pratjahára)
  • Cvičenie sústredenosti, koncentrácie (dháraná)Cvičenie prehĺbenej sústredenosti, meditácia (dhjána)
  • Stav číreho vedomia, osvietenia (samádhi)

 

Ashtanga Vinyasa Joga je vhodnejšia pre fyzicky zdatnejších jedincov. Je to však veľmi vyhľadávaná forma cvičenia, ktorá predstavuje cestu k rovnováhe, a uvoľnenia tela a mysle.


DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Ashtanga joga - fyzicky najnáročnejšia forma jogy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Smolka
Smolka
 7.9.2011 15:04

Ela: Myslim ze hej, akurat si to asi az tak neuzijes. Az po par hodinach, ked sa do toho dostanes.

 
Ela
Ela
 6.9.2011 22:36

A takuto jogu mozu cvicit aj zaciatocnici? teda aj taki, co jogu este poriadne necvicili?