TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Aký ste typ podľa ajúrvedy?

Ajúrveda je najstarší holistický liečebný systém na svete. Má korene v Indii, šírila sa do starého Grécka a ovplyvnila i tradičnú čínsku medicínu. Kladie veľký dôraz na prevenciu. Podľa ajúrvedy zdravotné problémy vznikajú pôsobením dlhodobej nerovnováhy. Udržiavať sa v rovnováhe nám, naopak, môže pomôcť strava, vhodné myslenie, cvičenie a celková harmónia.

Aký ste typ podľa ajúrvedy?
Zdroj: BrunosModa/Pixabay.com, CC0
31. DEC 2017

Ajúrveda vychádza z definície troch základných energetických charakteristík človeka, tzv. dóš. Sú to VATA, PITTA a KAPHA. Každý človek je kombináciou všetkých troch dóš, no už od narodenia má určitý špecifický pomer dóš, pričom niektoré prevládajú nad ostatnými. Väčšinou je prevládajúca kombinácia 2 dóš. Niektorí ľudia však majú aj vyváženú kombináciu všetkých troch dóš. Táto kombinácia je najstabilnejšia a títo ľudia sa dožívajú vysokého veku.

VATA

Označuje sa ako kráľovná dóš. Je kombináciou éteru a vzduchu. Ide o jemnú energiu spojenú s pohybom. V tele môže za všetky pohyby ako sú pohyby svalov, trávenie, krvný obeh, dýchanie.

Charakteristika: Štíhla postava, ľudia malého vzrastu, koža je chladná, vlasy vlnité. Rýchlo, nestálo a temperamentne rozprávajú, skáču do reči.

Ak je v rovnováhe, je tvorivá, živá, zábavná, veselá, dobre sa učí, rada improvizuje, nemá rada rutinu. Ľahko sa pre niečo nadchne, ale má problém to dokončiť. Má silnú imunitu.

Ak je v nerovnováhe koná impulzívne, neuroticky, je nespoľahlivá a strieda činnosti. Má tendenciu sa preťažovať, volí vysoké pracovné tempo, tlačí sa do podávania vysokých športových výkonov, čo sa jej nevypláca, nakoľko ju to dostáva do nerovnováhy.

Trávenie má slabé, preto potrebuje pravidelnosť v stravovaní. Nemala by vynechávať jedlá, ani ísť do extrémov v stravovaní (prejedanie, hladovanie). Má však k tomu sklony, pretože má nepravidelnú chuť do jedla, nepravidelný hlad.

PITTA

Reprezentuje vodu a oheň. V tele ovplyvňuje metabolizmus, trávenie a vstrebávanie živín, tiež inteligenciu a chápanie.

Charakteristika: Stredná postava, ľahko naberá svalovú hmotu. Jemná teplá koža. Výrazná brada, modré oči, stredne veľké. Vodcovské typy, pracovití, kreatívni, priebojní, úspešní ľudia - vrcholoví manažéri, alebo vrcholoví športovci.

Ak je v rovnováhe, je spokojná, zábavná, má rada život. Môže sa pochváliť stabilnou hladinou energie a chuťou do jedla.

Ak je v nerovnováhe má sklony k problémom s očami, kožné problémy a zlý spánok. Je sebecká, výbušná, hádavá, no rýchlo sa ukľudní. Nevyhovuje jej prílišný psychický tlak. Ide o športovo založených ľudí, ktorí potrebujú k životu fyzickú aktivitu. Ak nemôžu športovať, sú nekľudní, nepríjemní, vychyľuje ich to z rovnováhy.

Vyznačuje sa dobrým trávením. Má silný metabolizmus, dobre páli tuk, ľahko chudne, ale aj naopak naberá tuk. Má silnú pečeň, dobre detoxikuje.

KAPHA

Ide o kombináciu zeme a vody. Predstavuje najstálejšiu dóšu. Dáva formu telesným štruktúram, tvorí kosti, svaly a šľachy. Spája všetky bunky dohromady. Udržuje imunitný systém.

Charakteristika: Najsilnejšie typy s tendenciou k nadváhe, ak si nedajú pozor môže vyústiť až do obezity. Fyzická sila a výdrž. Veľké oči a nos. Široké boky a ramená. Výrazní ľudia, lojálni, svedomití.

Ak je v rovnováhe dobre spí a nepripúšťa si problémy. Je šťastná a pokojná, taktiež odolná voči chorobám. Často sú to stmelovači skupín, priateľskí, rozumejú si s každým a nenechajú sa vyprovokovať.

Ak je v nerovnováhe, objavia sa problémy so spánkom, priberanie, depresie, opuchy a lenivosť. Sklony k letargii a sentimentálnosti. Aj napriek tomu, že spí viac ako je zdravé, ráno sa cíti vyčerpaná a bez energie. Problémy s trávením, pocit plnosti a nafúknutia. Skĺzava k emočnému jedeniu.

Má pomalé trávenie, veľkú chuť jesť a pomalý metabolizmus, preto ľahko priberá. No aj napriek tomu nemusí jesť pravidelne a môže vynechať jedlo, málokedy cíti skutočný veľký hlad.

 


Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aký ste typ podľa ajúrvedy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.