Aku nám môžu poslúžiť pomôcky pri cvičení jogy?
Môžeme ich vnímať ako vlastné nedostatky, alebo ako posun vpred. Reč je o pomôckach na jogu.
Hovorí sa, že k cvičeniu jogy potrebujeme iba podložku. Existuje však mnoho rôznych pomôcok a otázka potom znie, na čo sú vlastne potrebné. Kedy ich využívať? Práve o tom som sa rozprávala s Tomášom Sokolom, ktorý jogu nielen pravidelne praktizuje, ale sa jej venuje aj profesne prostredníctvom Flexity.sk.
Je joga náročná z pohľadu vecí, ktoré na ňu potrebujeme?
Najviac sa oplatí investovať do kvalitnej podložky. Ostatné joga pomôcky už nie sú tak náročné z pohľadu vecí ako pri iných cvičeniach. Jogu môžeme cvičiť prakticky kdekoľvek, aj bez veľkého množstva pomôcok. Kedysi sa cvičilo iba na koberci. Čo sa týka oblečenia dnes sa vyrábajú už špeciálne druhy strečových materiálov, ktoré umožnia slobodný pohyb a odvádzajú pot. Dôležité je, aby sme sa pri cvičení nezranili, preto sa oplatí vlastniť niekoľko užitočných vecí, ktoré pomôžu k dlhej a udržateľnej praxi.
Aké pomôcky sa používajú najčastejšie na jogu?
Ak ste v joge začiatočník môže vám pomôcť vlastniť hneď niekoľko užitočných pomôcok. Základom je protišmyková joga podložka, ku ktorej často odporúčame 2 páry joga blokov, popruh, tašku, čistiť na podložku a menší uterák.Keď sa udržíme pri cvičení jogy dlhšie, môže sa nám zísť jeden meditačný vankúš na sedenie, jogový valec alebo bolster či koleso na jogu. Pre určité typy cvičení sa potom používajú ďalšie pomôcky ako masážne valce, korkové guličky, lopty na cvičenie a rollery na fasciálnu jogu, Feetup pre tréning obrátených pozícií, uterák na podložku pre hot jogu, tibetskú misku pre mantra jogu a pod. Existujú aj druhy jogy založené práve na pomôckach ako aerial joga so sieťami, Wheel yoga s kolesom, Feetup joga či Iyengar joga využívajúca mnoho pomôcok a ďalšie.
Na čo presne slúžia?
Ak si začiatočník vôbec nie je hanba na hodine jogy používať pomôcky. Práve naopak, umožnia ti, aby cvičenie bolo bezpečnejšie a poskytli ti priestor na objavovanie vlastného tela v rôznych pozíciach. Každý máme inde hranice a pomôcky sú práve barličkou, ktorá nám pomáha ich krok za krokom posúvať. Jogové bloky sme spomenuli. Často sa používajú popruhy, väčšinou o dĺžke 2,5m, ktoré pomáhajú najčastejšie dočiahnuť bližšie k telu alebo zafixovať končatiny v rovnakej vzdialenosti. Bolster je skvelá pomôcka na otváranie hrudníka a celkovo relaxačné techniky na chrbte. Rovnako yoga wheel premasíruje chrbticu, otvorí hrudník a aktivuje vnútorné svalstvo. Meditačný vankúš sa hodí ako na úvodnú meditáciu ako aj pozície v sede. Na obrátené pozície je ideálny napríklad Feetup. Odľahčí krčnú chrbticu a umožní dlhšie zostať dolu hlavou.
Ktoré sú tie základné, bez ktorých sa nezaobídeme?
Najčastejšie nájdeme pri cvičení jogy bloky. Tie sú buď z peny alebo korku. Zvyknú sa používať v páre alebo aj vo väčšom počte, napríklad v takej jin joge. Pomocou blokov sa dokážeme lepšie dostať do pozície, stabilizovať sa a zostať dlhšie v pozícii s dychom, nadvihnúť časť tela pre pasívny streč alebo prehĺbiť streč viac do diaľky. Ďalej je dobré mať vo výbave malý uterák, čistič na podložku, joga popruh, fľašu na vodu a tašku.
Ako by sme mali zapracovávať pomôcky pri cvičení?
Ideálne je mať pomôcky vždy blízko po ruke, aby sme si v danej asáne mohli hneď dopomôcť. Ak cvičíme doma je to ideálny čas na prax s pomôckami, kde môžeme zotrvať dlhšie v jednej pozícii, predýchať a posunúť sa ďalej. Na internete dnes nájdeme veľa videí ako sa presne, ktoré pomôcky používajú a pre ktoré polohy sú ideálne. Niekedy je dobré to nechať aj na intuíciu a podľa pocitu zapojiť práve to, čo potrebujeme. Ak dostatočne cvičíme aj doma s pomôckami, na vedených hodinách potom dokážeme plynulo bez prerušenia zapojiť blok alebo uteráčik na zviazanie bez toho, aby sme sa prestali sústrediť na cvičenie.
Nakoľko je dôležitá kvalitná podložka?
Z pohľadu bezpečnosti pri cvičení je kvalitná podložka na cvičenie úplným základom. Najdôležitejšie je vybrať si správny povrch. Ak sa mi veľmi potia ruky odporúčame typy ako PU, prírodný kaučuk alebo aj microfiber a korok. Pri pomalejších cvičeniach na povrchu prakticky nezáleží a poslúžia všetky typy. Na začiatok je dobré si vyberať aspoň 4mm hrubú podložku, hlavne ak nie sme zvyknutí na podlahu. Kvalitná podložka dokáže nielen veľmi spríjemniť cvičenie, ale aj dodať odvahu a istotu do objavovania nových pozícií.
Aké oblečenie sa odporúča na jogu? A záleží na tom?
Dalo by sa povedať, že to bude veľmi záležať od štýlu jogy. Pri takej Ashtange stačí často veľmi krátke oblečenie a muži často cvičia iba v šortkách. Pri pomalších cvičeniach naopak je dobrá zmes bavlny a elastanu, ktorá je príjemná na pokožku a zároveň sa natiahne pri cvičení. Pre dynamickejšie štýly ako Power Yoga alebo Flow Yoga sú lepšie umelé vlákna, ktoré odvádzajú pot a sú maximálne elastické ale zároveň nepriesvitné. Pre štýl Kundalini jogy je napríklad typické čisto biele oblečenie. Značky venujúce sa najmä joge dnes ponúkajú špeciálne strihy a látky, ktoré sú ideálne pre cvičenie bez obmedzení a majú dlhšiu životnosť.
Ak chcete cvičiť jogu doma pod vedením, vyskúšajte video program Supershape POWER JOGA, ktorý obsahuje 12 video tréningov a viac než 10 hodín domáceho cvičenia. Je vhodný pre začiatočníkov, aj mierne pokročilých.