TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Akrojoga. Náročný tréning nielen pre telo, ale aj pre dušu

Mirka

Čo poviete na kombináciu jogy a akrobacie? Pozdáva sa vám? Hlavne o tom je totiž akrojoga.

Akrojoga. Náročný tréning nielen pre telo, ale aj pre dušu
17. JUL 2014

Akrojoga patrí k dynamickým štýlom jogy. Mnohí ju označujú ako spojenie „jogy a tanca“, pretože pozerať sa na ľudí, ktorí sa venujú akrojoge, je vskutku prekrásnym zážitkom. Akrojoga je tiež pomenovaná ako „lietanie“, pretože sa väčšinou cvičí vo dvojici, ktorú tvorí muž a žena. Nie je to však pravidlo. Tento jogový štýl je určený skôr pre pokročilejších cvičencov, ale určité pozície zvládnu i tí menej zdatní v prípade, že sa neboja nových a odvážnych výziev.

Tri súčasti akrojogy

Akrojoga má teda základ v joge, dynamiku jej dodáva akrobacia a dôležitou súčasťou je láskavosť, ktorou sa akrojoga inšpirovala v thajských masážach. Tento štýl existuje viac ako 10 rokov a vznikol v Spojených štátoch amerických. V praxi najčastejšie funguje tak, že jeden z dvojice (spravidla muž) je akousi základňou, ktorá poskytuje oporu žene vystupujúcej v pozícii „akrobatky“.

Odporúčame prečítať: Tantrická joga vás zbaví (nielen) problémov v sexe

 

Dvaja sú viac ako jeden

Keďže základom pri cvičení akrojogy je dvojica, je dôležité si uvedomiť, akú silu má pár. To znamená, že dvaja spolu dokážu viac, ako jeden. Samozrejme, bez vzájomnej dôvery sa cvičenie akrojogy nezaobíde, pretože väčšina jogových pozícii sa vykonáva „vo vzduchu“. Akrojoga vlastne učí dvoch ľudí komunikovať medzi sebou prostredníctvom pohybu, vyjadrovať si vzájomne dôveru a láskavosť. V rámci celej skupiny je tiež cítiť atmosféru podpory, spolupráce a prijímania toho druhého. Nemožno zabudnúť ani na hravosť, ktorá sa pri uskutočňovaní jednotlivých pozícii prejaví dokonale.

Prospieva telu i duši

Lekcie akrojogy nemusia byť čisto len o „lietaní“, ale veľmi často sú orientované aj ako terapia. Bez ohľadu na túto skutočnosť, nemožno akrojoge vo všeobecnosti uprieť viaceré fyzické ani psychické benefity. Keďže má svoj základ v joge, vedie k odstráneniu svalovej nerovnováhy, ktorá je príčinou bolesti hlavne v oblasti chrbta. Akrojoga tiež zlepšuje celkové držanie tela, flexibilitu, rovnováhu. Keďže súčasťou tohto jogového štýlu je aj akrobacia, výrazným spôsobom prispieva k tvarovaniu problematických telesných partií. Samozrejme, podieľa sa aj na posilnení imunitného systému. Aké sú psychické benefity? Akrojoga, ako jedna z predstaviteliek body&mind cvičenia, pomáha lepšie zvládať stres, zbaviť sa pocitov úzkosti a strachu. Je pomocníčkou aj pri nespavosti a zvyšuje schopnosť koncentrovať sa. V neposlednom rade tiež zvyšuje sebavedomie.

Odporúčame prečítať: Joga je aj tréningom vytrvalosti a trpezlivosti

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (ponsuwan)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Akrojoga. Náročný tréning nielen pre telo, ale aj pre dušu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.