Ako začať s cvičením pilatesu?
Láka vás pilates, ale neviete, ako začať? Poradí vám skúsená inštruktorka Danka Švantnerová.
Žijeme v rýchlej dobe, a preto sa čoraz populárnejšie stávajú cvičenia z kategórie body and mind. Medzi ne patrí aj pilates, ktorý je overený desiatkami rokov praxe a stále sa zdokonaľuje. Medzi výhody pravidelného cvičenia pilatesu patrí pevné a štíhlejšie svalstvo, zlepšenie držania tela, pevný stred tela (svaly chrbta, brucha a panvy), eliminácia bolesti chrbtice či kĺbov, väčšia flexibilita a sila, zvýšenie povedomia o svojom tele, zníženie stresu, zvýšenie sebavedomia a ďalšie. Navyše pilates je vhodný naozaj pre všetkých – mladých, starších, ľudí s nadváhou či so zdravotnými ťažkosťami. „Pilates cvičenie je fantastické v tom, že ho môžem odporučiť skutočne každému. Malým deťom, mladým ľuďom, ľuďom v produktívnom aj zrelom veku, seniorom, vrcholovým športovcom, ženám počas tehotenstva, ale aj po pôrode,“ hovorí inštruktorka Danka.
Odporúčame: Do formy za 10 minut: Pilates
Chcem začať, ale neviem ako
Pohrávate sa s myšlienkou, že by ste dali pilatesu šancu, ale neviete, ako na to? Podobne sme na tom boli aj my, a preto sme oslovili skúsenú pilates inštruktorku Danku Švantnerovú, ktorá nám do tejto problematiky vniesla viac svetla.
Chcete s pilatesom začať tak, že si kúpite knihu či DVD? Možno by ste to mali ako úplný začiatočník prehodnotiť. „Začať s cvičením pilatesu podľa knihy alebo DVD neodporúčam, pretože začiatočník nevie, akú náročnosť cvikov kniha alebo DVD obsahuje. Zvyčajne ponúkajú kompletnú základnú zostavu pilates cvikov (niektoré sú naozaj náročné), ktoré je potrebné hlavne začiatočníkom upraviť do jednoduchšej formy a až následne prejsť k zložitejšiemu variantu cviku,“ upozorňuje Danka a rozhodne odporúča prvé hodiny absolvovať pod dohľadom certifikovaného pilates inštruktora. „Pri cvičení pilatesu je dôležité dodržiavať určité pravidlá, ako napríklad správne dýchanie, správne začiatočné pozície pri cvičení, ako aj správne prevedenie cviku. Ak jednotlivé cviky nerobíme správne, môžeme si cvičením viac ublížiť, ako pomôcť,“ hovorí skúsená inštruktorka a dodáva, že dobrý inštruktor vie cviky klientom prispôsobiť, pretože každý z nás je iný a máme iné fyzické predpoklady i zdravotné obmedzenia. Veď rovnaký cvik nemôže cvičiť žena po pôrode, vrcholový športovec či staršia dáma s osteoporózou.
Začiatočnícke chyby pri cvičení pilatesu
Pilates má svoje princípy, vďaka ktorým je zdraviu prospešný. Spočiatku nie je ľahké osvojiť si tieto princípy, avšak pod vedením skúseného inštruktora to ide neporovnateľne ľahšie. Jedným z princípov pilatesu je aj správne dýchanie a práve tu robia začiatočníci chyby. „Najčastejšou chybou je, že ľudia si myslia, že podstatou pilates cvičenia je KEDY sa pri cvičení nadýchnu a KEDY vydýchnu. Oveľa dôležitejšie však je, AKO sa nadýchnu a AKO vydýchnu,“ hovorí zo skúseností pilates inštruktorka a pridáva hneď ďalšiu chybu, s ktorou sa pri klientoch na hodinách pilatesu stretáva – niektorí klienti si myslia, že stačí, ak budú cvičiť mesiac, dva či tri. „Takéto krátkodobé cvičenie stačí len na to, aby začali vidieť a cítiť zmeny na svojom tele, ale určite nestačí na to, aby si tieto pozitívne zmeny udržali do konca života. Ak to však porovnám s obdobím, napríklad spred desiatich rokov, v dnešnej dobe je, našťastie, oveľa viac klientov, ktorí berú pilates ako súčasť životného štýlu, teda cvičia aspoň 2 razy týždenne a nie je to len chvíľkový rozmar, pretože si prečítajú, že nejaká hviezda si vďaka pilatesu vylepšila postavu,“ dodáva Danka Švantnerová.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Odhoďte šaty a zacvičte si nahú jogu
Žiadne oblečenie, žiadne bariéry. Len vy, vaše telo a precítený pohyb.
7 jednoduchých jogových pozícií, ktoré vás dokonale upokoja
Zbavte sa celodenného stresu a upokojte svoje telo a myseľ vďaka nasledujúcim cvičeniam.
Joga, pri ktorej si poriadne „zamakáte”
Joga nie je len o relaxácii, sviečkach či pomalej hudbe. Dá sa pri nej aj poriadne zapotiť.