Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako vie joga pomôcť bojovať so stresom

redakcia

Joga nie je len o fyzickom cvičení. Má aj druhú stránku, ktorá vám dokáže pomôcť so zvládaním stresu, sústredením sa aj s prekonávaním tráum.

Ako vie joga pomôcť bojovať so stresom
Zdroj: Lenka Mináriková
23. OKT 2020

Pri slove joga sa väčšine ľudí vybavia jej fyzické benefity. Spevnenie tela, zvýšenie sily, lepšia ohybnosť či relaxácia. Joga toho ale ponúka viac a popri spomínaných benefitoch, ktoré pocítite na tele, sú tu aj psychické benefity.

„Joga pomáha ľuďom lepšie sa spojiť s telom,“ hovorí odborníčka na jogu a jej lektorka, Lenka Minárik. „Aj ja som s jogou začala kvôli fyzickej stránke a pre to, že sa mi páčili asány. Čím dlhšie sa jej ale venujem, tým viac sa snažím prejsť do tej časti, ktorá je viac o preciťovaní. Snažím sa viac uvoľniť, pretože som si všimla, že žijem v napätí.“

Ako sa žije tu a teraz

Veľkým problémom dnešnej doby je to, že sa nedokážeme dostatočne sústrediť na jednu vec. Kvôli technológiám a rýchlej civilizácii máme problémy s koncentráciou, z čoho potom pramenia problémy psychické.

„Joga učí mozog tomu, aby sa koncentroval na jednu vec a prítomný moment,“ vysvetľuje Lenka Minárik. „Je dôležité žiť tu a teraz. My žijeme presne opačným spôsobom a potrebujeme to nejako vybalansovať.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lenka Minarikova🧘♀🐈 (@lenkaminarik) on

Joga ako bojovník proti stresu

Mnoho ľudí trápi v dnešnej dobe stres. Podľa štúdie anglickej Nadácie pre duševné zdravie zažilo za posledný rok až 74% ľudí takú stresovú situáciu, že boli ochromení, alebo ju nedokázali prekonať. Existujú viaceré vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že joga dokáže účinne bojovať proti stresu, ale aj vážnym psychickým chorobám ako sú úzkosť či depresia.

Pri cvičení jogy sa aktivuje časť nervového systému, ktorá umožňuje upokojiť sa. Počas toho dokážeme zhlboka dýchať a zrelaxovať. Niečo podobné sa deje aj počas spánku, kedy telo prepne do režimu oddychu, vstrebáva živiny a regeneruje sa.

„V takomto móde by sme sa mali snažiť žiť viac,“ hovorí Lenka Minárik. „My ale žijeme presný opak. Stresujeme sa a naše telo vyplavuje stresové hormóny, kortizol a adrenalín. Všetky tieto stresové situácie sa ukladajú. Pre naše telo je to dôležité, pretože nás tak vie chrániť a zapamätávať si nebezpečné situácie. V dlhodobom horizonte je to ale pre nás škodlivé.“

Dychové cvičenia a pomoc s traumami

Joga pomáha vyplavovať stresové hormóny vo viacerých smeroch. Lenka Minárik robí na lekciách jogy aj dychové cvičenia. Tie používa ako barličku k tomu, aby účastníci vedeli lepšie ovládať reakcie na stresové situácie.

„Dych je ovládaný našim vedomím a podvedomím zároveň. Obidve časti mozgu sa vďaka tomu vedia spojiť a my sa naučíme lepšie ovládať stresové situácie.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lenka Minarikova🧘♀🐈 (@lenkaminarik) on

Cvičenie jogy zároveň pomôže vysporiadať sa s traumami, ktoré spôsobujú stres. Nemusia to byť len veľké traumy, ale aj drobné problémy, ktoré sa ukladajú do nášho tela a spúšťajú v ňom negatívne procesy. V rámci cvičenia sa niekedy stane, že sa pri odblokovaní takýchto tráum človek rozplače.

„Naše emócie si ukladáme do rôznych častí tela. Preto sa v joge snažíme odpojiť od tých častí tela, s ktorými máme spojenú traumu v živote. Môže ísť o brucho, panvu, panvové dno či bedrové kĺby, ktoré sú prepojené s veľa vecami.

Veľa žien má napríklad problém s tým, že chcú byť štíhlejšie. Stláčame naše brucho stále dnu, lebo chceme vyzerať štíhlo a nakoniec stratíme spojenie s bruchom. Zmeníme spôsob, akým dýchame, to nám znefunkční ďalšie časti tela. Keď potom zistíme, že brucho vieme uvoľniť, vypláva na povrch to, prečo sa cítime v napätí. A prečo z toho máme aj iné problémy. Pritom to ani nemusí byť vedomé,“ uzatvára Lenka Minárik.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vie joga pomôcť bojovať so stresom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.